Kokius pipirus rinktis?

Pipirai / Fotolia nuotr.
Pipirai / Fotolia nuotr.
2013-10-16 11:00
AA

Įvairių rūšių pipirai – populiariausi prieskoniai visame pasaulyje. Jų beriame į salotas, sriubas, troškinius, gardiname jais mėsos patiekalus, gėrimus ir net desertus. Tačiau ne visos šeimininkės žino, kaip išsirinkti pipirus ir kuo jie tarpusavyje skiriasi.

Įdomu tai, kad skirtingų spalvų (juodi, balti, žali) pipirų grūdeliai dailiomis kekėmis auga ant to paties daugiamečio tropikuose vešinčio vijoklinio juodojo augalo Piper nigrum. Skirtinga jų spalva ir skonis priklauso nuo prinokimo laipsnio, rinkimo laiko ir apdirbimo būdo.

Piper nigrum augalas / Fotolia nuotr.

Ar žinote, kad juodieji pipirai yra nesunokę augalo grūdeliai, baltieji – iš prinokusio pipiro kevalo išlukštenti žirneliai, o žalios spalvos pipirai tampa ypatingai juos apdorojus. Išskirtinio skonio kvapieji ir rožiniai pipirai, kurie iš tiesų nėra pipirai, dera ant kitokių augalų. Kvapieji skinami nuo mirtinių augalų šeimai priklausančio tropinio medžio Pimenta officinalis, o rožiniai yra Reunjone ir Mauricijuje vešinčio tropinio medžio Schinus molle vaisiai.

Verta žinoti

Pagrindinis dalykas renkantis pipirus – kokybė. Geriausiai juos pirkti ne sandariuose nepermatomose talpose, bet skaidriose pakuotėse, kad galėtumėte apžiūrėti pipirų luobeles. Aukštos kokybės pipirai būna sveiki, gražūs, be jokių priemaišų. Galite būti tikros, kad tokie pipirai kvepės – nepažeistuose daugiau puikų skonį lemiančių eterinių aliejų. Tiesa, jeigu norite, kad puikus pipirų skonis ir kvapas išliktų kuo ilgiau, juos turite tinkamai laikyti – stikliniuose ar keraminiuose induose sausoje ir tamsioje vietoje.

► Juodieji pipirai

Patys populiariausi iš visų pipirų rūšių. Skoniui paaštrinti maltų ar sveikų juodųjų pipirų beriama kone į visus patiekalus, marinatus, padažus. Žirnelius geriausiai berti į sriubas, padažus, antpilus, marinatus. Šviežiai maltais juodaisiais pipirais gardinkite baigiamus gaminti patiekalus, antraip jie gali apkarsti.

► Baltieji pipirai

Ne tokie aštrūs kaip juodieji. Intensyvaus aromato baltieji pipirai brangesni už juoduosius. Puikiai tinka prašmatniems jūrų gėrybių ir žuvų patiekalams gardinti. Jie nesugadins baltojo padažo ar šviesių kreminių sriubų spalvos. Tik jų reikia berti šiek tiek mažiau nei juodųjų pipirų, nes yra intensyvesnio skonio.

► Žalieji pipirai

Šie itin kvapūs, malonaus, švelnaus, gaivaus žalumynų skonio pipirai neužgožia patiekalų. Jie labiausiai tinka tada, kai juodieji pipirai būna per aštrūs. Naudojami padažams gardinti, mėsos, žuvies, pašteto, vyniotinių ir daržovių skoniui gerinti.

► Kvapieji pipirai

Dėl ypatingo skonio ir kvapo, kuris primena gvazdikėlių, cinamono ir muskatų mišinį, šie pipirai vadinami universaliausiais prieskoniais. Jais galite gardinti net saldėsius. Kvapiųjų pipirų berkite ant kepsnių, jie puikiai tinka padažams, apkepams, marinatams ir silkei gardinti. Tiesa, šio prieskonio nepadauginkite, nes kvapieji pipirai smarkiai keičia patiekalo skonį. Jų beriama likus pusvalandžiui iki gaminimo pabaigos.

► Rožiniai pipirai

Specifinio saldoko, daug kam kalendrą primenančio skonio rožiniai pipirai idealiai tinka salotų padažams, jautienos, veršienos, paukštienos patiekalams gardinti. Šie prieskoniai puikų skonį suteikia žuviai, vėžiagyviams ir picai. Tobulai tinka patiekalams puošti.