Kokius patiekalus gardinti aitriosiomis paprikomis?

Aitrioji paprika - tikras skanėstas / Fotolia nuotr.
Aitrioji paprika - tikras skanėstas / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-04-01 07:15
AA

Dažniausiai virtuvėje naudojami prieskoniai – pipirai ir druska – kartais įgrysta iki gyvo kaulo. Jeigu norisi kvapnios ir šiluma alsuojančios egzotikos, išbandykite aitriąsias paprikas. Tačiau kokiems patiekalams jos tinka labiausiai?

  • Virtuvėje dažniausiai į pagalbą pasitelkiamos tiek džiovintos, tiek sutrintos, tiek šviežios aitriosios paprikos. Beje, pastarųjų galite užsiauginti savo darželyje ar vazone ant palangės. Tiesa, jų rūšių yra tokia gausybė, kad sunkiai suskaičiuotume – raudonos, geltonos, žalios, švelnaus, pikantiško, ar tokio skonio, kuris savo aštrumu nukelia į tikras padanges. Beje, reikia paminėti, kad kai aitrumas tampa nebemalonus, o burna degte dega, išbandykite tokį patarimą: suvalgykite 1 arbat. š. cukraus arba išgerkite pieno, suvalgykite jogurto šaukštelį. Teigiama, kad šie būdai gali prislopinti deginimo jausmą.
  • Aitriosios paprikos aitrumas matuojamas Skolvilio skale (vienetais SHU, kurie išreiškia kapsaicino kiekį). Taigi, mums įprasta raudonoji saldžioji paprika turi 0 SHU, o visiems gerai žinoma ir mielai į valgiaraštį įtraukiama Chalapos paprika įvertinta jau 2500-8000 SHU vienetų (Chalapos paprika mums pažįstama kaip jelapeno). Tiesa, jeigu jums liežuvis dega paragavus šio skanėsto, ar numanote, ką reiškia į burną įsidėti 2012 m. aitriausia paprika planetoje paskelbtą Trinidad Moruga Scorpion papriką? Nors ir neįtrauktas į Guinnesso rekordų knygą, golfo kamuoliuko dydžio svilinte svilinantis pipiriukas pasiekė neįtikėtiną aštrumo rekordą – nuo įprastų 1,2 iki 2 mln. Skolvilio matavimo vienetų! Nieko keista, kad derliaus nuėmimo metu rinkėjai mūvėjo net keturias poras lateksinių pirštinių. Tačiau aitriųjų paprikų rinkoje ir tų, kurie dievina aštrų maistą, ši rūšis buvo priimta su didžiausiu džiaugsmu.
  • Kaip išsirinkti kokybišką ir skanią aitriąją papriką? Ogi žvilgtelėkite į jos spalvą ir odelės standumą. Susiraukšlėjusios ir praradusios pirminę išvaizdą aitriosios paprikos kažin ar bus gardžios. Taigi, kokybišką galite lengvai atskirti iš pirmo žvilgsnio: nesuvytusi, nepraradusi formos, ryškios spalvos, traški.
  • Džiovintos aitriosios paprikos išsiskiria ypatingu skoniu tuomet, jeigu yra džiovinamos saulėje. Jos būna ryškios, sodrios spalvos, lanksčios, nesutrupėjusios. Verčiau nekreipkite dėmesio į tokias, kurių odelė dėmėta, ir pasistenkite šiuos prieskonius suvartoti per vienerius metus. 
  • Verta paminėti ir tai, kad raudonosios aitriosios paprikos yra kur kas sodresnio ir labiau išreikšto skonio nei kitos. Tad jeigu jūsų liežuvis jautrus, verčiau išmėginkite švelnesnes rūšis. Gamindamos būkite atsargios: jeigu ką tik pjaustėte aitrąsias paprikas arba jų milteliais barstėte patiekalą, geriau iš karto nusiplaukite rankas. Jeigu netyčia patrinsite akis, nosį ar kitas kūno vietas, patirsite tikrai ne pačių maloniausių pojūčių.
  • Be šviežios ar džiovintos aitriosios paprikos neapsieitų daugelis padažų, kuriais mielai gardiname kepsnius, šašlykus, meksikietiškus patiekalus, picas, paplotėlius su faršu ir panašiai. Taip pat paprikos puikiai tiks marinatams, sriuboms, mėsos troškiniams, picai, makaronams, desertams, avienai, jautienai, kiaulienai, žuviai, užtepėlėms, sumuštiniams, pyragams, salotoms ir pan. Leiskite pasireikšti savo fantazijai!
     

Ir dar šis tas – prieskonių derinimo abėcėlė karštiesiems patiekalams

Mėsai puikiai tinka: aitrioji paprika, raudonieji, juodieji, kvapieji pipirai, gvazdikėliai, mairūnai, kmynai, čiobreliai, ciberžolė, svogūnas, raudonėlis.
Paukštienai: čiobreliai, rozmarinai, šalavijai, bazilikai, pipirai.
Žuviai: lauro lapeliai, baltieji pipirai, imbierai, aitrioji paprika, kalendra, garstyčios, krapai, kmynai.
Kepsniams ant laužo: raudonieji pipirai, kvapieji pipirai, kardamonas, mairūnai, muskato riešutas, kmynai, imbieras, aitrioji paprika.
Troškiniams: raudonieji pipirai, imbieras, garstyčios, gvazdikėliai, aitrioji paprika, čiobrelis, šalavijas, rozmarinas, ciberžolė.
Sriubai: džiovinti svogūnai, pipirai, aitrioji paprika, bazilikai, petražolės, raudonėlis, kmynai, lauro lapeliai.