Kokios spalvos labiausiai traukia šilumą, o kokios geriausiai atspindi?

Spalvos / „Fotolia“ nuotr.
Spalvos / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio remiamas turinys
2016-06-27 15:02
AA

Atšilus orams, gatvėse prašviesėja – nuo žmonių kūnų dingsta tamsūs drabužiai ir dauguma pasidabina šviesiomis eilutėmis. Ne veltui. Domimės, kurios spalvos traukia šilumą, o kurios geriausiai atspindi, kad vasarą neperkaistume.

Kas yra spalva? Kaip bebūtų keista, spalva yra pojūtis, kurį turi žmogus ir kiti gyvūnai, bet ne visi vienodą ir tuo pačiu spalva yra objektų savybė. Spalvos šaltinis – šviesa. Be jos, pasaulis būtų vienodai bespalvis, arba tiksliau juodas. Spalvą nusako du parametrai – elektromagnetinės bangos ilgis ir dažnis. Kintant bangos ilgiui, viena spalva nepastebimai pereina į kitą ir, kad kokiomis regos savybėmis pasižymėtume, nerasime tikslios ribos tarp vienos ir kitos spalvos – jos nepastebimai pereina iš vienos į kitą.

Kad mes ką nors matytume mums reikia, kad objektas ar subjektas skleistų 380 – 780 nm elektromagnetines bangas. O kad matytume spalvotai ir tuos objektus, kurie nešviečia, medžiagos turi turėti savybę atspindėti ir/arba praleisti kurių nors ilgių regimojo diapazono elektromagnetines bangas.

Nustatyta, kad spalvos veikia žmogaus savijauta. Pavyzdžiui, melsva spalva sukelia šalčio jausmą – taigi, jei norite apgauti pojūčius, dažykite patalpas, kurios prikaitinamos, tokia spalva. Tokios pačios temperatūros geltoname kambaryje gali būti per šiltą. Dėl tokios žmonių reakcijos į spalvas gan paplitęs gydymas šviesa - jis naudojamas gydyti daugelį susirgimų, nuo jaunatvinių spuogų bei kitų odos ligų iki nuotaikos sutrikimų, žaizdų ir navikų. Šviesa gydoma ir depresija, o vyresnio amžiaus žmonėms šviesos terapija efektyvi gydant chroniškus sąnarių skausmus.

Šviesa sąveikauja su spalva – proceso metu dalis šviesos energijos yra atspindima, dalis sugeriama arba kitaip praleidžiama į paviršių. Nuo paviršiaus spalvos priklauso, kokia dalis šviesos bus sugerta, o kokia - atspindėta. Balta spalva savyje turi visą įmanoma šviesos spektrą, todėl ji atspindi visą šviesą.

Jei paviršiaus spalva yra kita nei balta, tai reiškia, kad ji sugeria kai kurių šviesos bangų energiją. Pavyzdžiui, paviršius, kuris yra raudonas, sugeria geltoną, žalią, mėlyną ir violetinę šviesą, tačiau atspindi raudoną. Paviršius, kuris yra žalias, sugeria visas spalvas, išskyrus žalią. Balta spalva yra visų spalvų kombinacija – todėl atspindi visas spalvas. Tuo tarpu juoda spalva yra mažiausiai atspindinti spalva – juoda spalva dengtas paviršius sugeria visą šviesų spektrą.

„Pasienio fiesta 2016“ / Algimanto Brazaičio nuotr.

Atsižvelgiant į tai tamsūs automobiliai labai greitai prikaista, taip pat patartina nesidėti ant galvos tamsios kepurės ar skarelės - jie neapsaugos nuo karščio.

Įdomus yra veidrodžio klausimas – pagalvojote, kokios jis spalvos? Paprastai veidrodis vaizduojamas sidabro spalvos, bet iš tiesų jis yra toks, kokios spalvos objektą atspindi. Tobulas veidrodis atspindi visą šviesą, vadinasi jis turėtų būti jokios spalvos. Deja, tobulų veidrodžių nebūna, todėl dalį šviesos spektro veidrodis sugeria, todėl jis yra tokios spalvos, kokios yra atspindimas objektas.