Kokiomis charakterio savybėmis pasižymi šunų ir kačių mylėtojai?

Šuo ir katė / 123rf.com nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-08-15 19:00
Apie kačių mylėtojus sklando daugybė mitų ir stereotipų. Vieni iš jų turi tiesos grūdą, kiti tėra fantazijos vaisius. Aišku viena, šeimininkai ir jų globotinės yra ypatingos asmenybės, ir joms gera po vienu stogu.

Individualistai

Faktas, kad jūsų namuose laksto viena ar kelios ilgauodegės, daug pasako apie jūsų charakterį ir gyvenimo būdą. Augintinė lyg veidrodis atspindi savo šeimininką, todėl galima sakyti, kad esate ryški asmenybė, nepasiduodanti bandos jausmui. Jūs atvira naujovėms, nebijote išsiskirti iš aplinkinių, drąsiai imatės rizikingų projektų, pasižymite savitu humoro jausmu. Be to, kačių šeimininkai yra tolerantiškesni nei konservatyvūs šunų augintojai.

Paplitusi nuomonė, kad intravertai labiau vertina ilgauodeges nei šunis. Tai galima nesunkiai paaiškinti. „Gyvūnų mylėtojai renkasi augintinį pagal asmenybę. Natūralu, kad socialus žmogus augina keturkojį, kurį reikia vedžioti. Lauke neišvengiamai sutinkama kitų šunų augintinių, o su jais smagu bendrauti. Vertinantiems asmeninę erdvę, privatumą ir nepriklausomybę patinka katės“, – sako psichologijos docentė Denise Guastello iš Karolio universiteto (JAV).

Protingesni

Nuomonių karui tarp šunų ir kačių augintojų nematyti pabaigos, o alyvos į ugnį pilama išvadomis, kad rainių mylėtojai yra labiau išsilavinę ir protingesni. Bristolio universiteto tyrimas atskleidė, kad tarp kačių augintojų yra daugiau baigusiųjų aukštąjį mokslą nei tarp šunų gerbėjų. Asmenys, kurie linkę daug mokytis arba dirbti, pasirenka gyvūną, atitinkantį jų gyvenimo būdą.

Skirtingai nei šunis, kačių nereikia vedžioti lauke, jų priežiūra nereikalauja daug laiko, todėl nebaisu, kai tenka užtrukti darbe dėl viršvalandžių. Britų mokslininkai palygino įvairaus išsilavinimo šeimas ir paskelbė, kad namuose, kuriuose gyvena diplomuoti specialistai, katę galima sutikti 1,36 karto dažniau.

Be to, murklių mylėtojams būdingas aukštesnis intelekto koeficientas, nes, užuot lakstę po parkus ar miškus, laisvalaikiu jie gilina savo žinias.

Nenuspėjami

Teksaso universiteto psichologas Samas Goslingas su kolegomis apklausė daugiau kaip 4,5 tūkst. šunų ir kačių augintojų, kad išsiaiškintų asmenybių skirtumus. Rezultatai parodė, jog amsinčių keturkojų šeimininkai yra 11 proc. sąžiningesni nei kačių mylėtojai.

Pastebėta, kad atliekant užduotis ar siekiant tikslų rainių savininkams trūksta disciplinos. Tokie žmonės linkę ne planuoti, o veikti spontaniškai. Tyrimas taip pat atskleidė, kad kačių mylėtojai yra 11 proc. atviresni, kūrybiškesni, emocionalesni, taip pat lakios vaizduotės, smalsūs ir dažnai turi įvairios gyvenimo patirties.

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.

Tarp kačių augintojų pasitaiko netradicinio mąstymo, religijų atstovų. Ilgauodegių savininkai nelinkę dominuoti (kolektyve yra kuklūs, drovūs, paslaugūs, dėl karjeros nelipa per kitų galvas, neįrodinėja savo tiesų), tačiau turi gana aukštą savivertę.

Ištikimi

Ar kada nors susimąstėte, kodėl jums patinka katės? O gal gražuolės pačios pasirinko jus? Amerikiečių tyrimas rodo, kad 47 proc. žmonių, kurie vaikystėje turėjo murkiančių augintinių, ir suaugę rinkosi jas. Ir tik 11 proc. augusių su katėmis vėliau įsigijo šunį. Vykdydamas apklausą psichologas S. Goslingas pasiteiravo gyvūnų mylėtojų, ar jie priimtų į namus priešingos rūšies gyvūną. 70 proc. šunų savininkų atsakė, kad pamėgtų katę.

O 68 proc. kačių augintojų pareiškė, kad niekada gyvenime nelaikys šuns. Dėl murklių jie gali atsisakyti savo interesų. Per atostogas paaukos kelionę, kad nereikėtų atiduoti katės į gyvūnų viešbutį. Labai tikėtina, kad atsisakys santykių ir draugystės vien todėl, kad antroji pusė nesižavi jo pūkuota pasija. Jei kačių gerbėjui iškelsite ultimatumą, iš karto nusiteikite pralaimėti, nes jis niekada neišduos meilės gyvūnams.

Britų tyrimas taip pat atskleidė, kad vyrai kates vertina kaip drauges, su kuriomis linksma, o moterys į augintines žiūri kaip į kūdikius, kuriais būtina rūpintis.

Vienišos, bet laimingos

Bristolio universiteto tyrėjų duomenimis, kates dažniausiai augina vyresnio amžiaus moterys. Jos 3,5 karto dažniau nei vyrai pirmenybę teikia katėms, o ne šunims. Teksaso universiteto psichologai sako, kad trečdalis rainių augintojų gyvena vieni ir įsikuria miesto bute, o ne užmiesčio name.

Austrijoje atlikta studija įrodė, kad moterys, auginančios kates, daug dažniau nei vienišės užmezga romantiškus santykius ir išteka.

Kad šunų savininkai yra aktyvesni pašnekovai nei kačių mylėtojai, tėra įsišaknijęs mitas. Jei jums patinka leisti vakarus su knyga ir ant kelių murkiančia augintine, dar nereiškia, kad kompanijoje esate vos pastebima pilka pelytė.

Austrijoje atlikta studija įrodė, kad moterys, auginančios kates, daug dažniau nei vienišės užmezga romantiškus santykius ir išteka. Gyvūnu besirūpinančios dailiosios lyties atstovės nebijo įsipareigoti, moka puoselėti ryšį ir tiki, kad parodžius gerumą atlygis grįžta bumerangu.

„Katės gali būti įnoringos, todėl šeimininkėms dažnai tenka prie jų taikytis. Derybų ir kompromisų patirtis labai praverčia bendraujant su priešinga lytimi“, – įsitikinusi Manuela Wedl iš Vienos universiteto.

Atsparūs stresui

Ar žinojote, kad augintiniai apsaugo šeimininkus nuo širdies ligų? Katės sumažina patiriamo streso lygį labiau nei šunys, nes ilgauodegių priežiūra nėra sudėtinga, nesukelia papildomų rūpesčių. Grįžus po darbų, šunį reikia pavedžioti, pašerti, o katė rūpinasi savimi beveik savarankiškai.

2008 m. JAV Minesotos universiteto medikai ištyrė gyvūnų mylėtojų ligų istorijas ir paskelbė, kad žmonėms, auginantiems kates ilgiau nei 10 metų, infarkto ar insulto tikimybė sumažėja 30 proc. Nors šunys taip pat padeda atsikratyti įtampos, murklių nauda nepalyginamai didesnė. „Gali būti, kad kačių savininkai priklauso tokiam tipui žmonių, kurie yra atsparesnis nerimui ir susitvardo stresinėse situacijose“, – spėja dr. Adnanas Qureshi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Felinoterapija: kokių veislių katės kokias ligas gydo? Sveikatos gerinimo valandos

Įrodyta, kad katės geba sugerti neigiamą energiją, sklindančią iš veikiančių elektros prietaisų (televizorių, kompiuterių, šaldytuvų). Šį gebėjimą taiko ir šeimininką apnikus liūdnoms mintims ar ligoms. Pastebėta, kad kačių augintojai lengviau susidoroja su netekties skausmu ir net mažiau verkia. Kalbėtis su murkle yra lengviau nei su kitu žmogumi – gyvūnas neteisia ir nepriekaištauja.

Saugo aplinką

Jeigu jums rūpi, kokią planetą paliksite ateinančioms žmonijos kartoms, rinkitės katę, o ne šunį. 2009 m. atlikti tyrimai patvirtino, kad ilgauodegės per gyvenimą palieka mažesnį anglies pėdsaką nei šunys. Naujojoje Zelandijoje vykusio tyrimo išvadose rašoma, kad vidutinio dydžio šuns ekologinis pėdsakas lygus visureigio „Hummer“ aplinkai daromai žalai, o katės – prilygsta „Volkswagen Golf“ automobiliui.

Šunų įtaka dvigubai didesnė ne tik todėl, kad jie tuštinasi lauke. Keturkojų racione vyrauja jautiena ir kiti mėsos produktai, į pašarus pridedama kukurūzų miltų, o intensyvus žemės ūkis nėra palankus gamtai. Įsivaizduokite, kiek gyvūnų pašaro reikia pagaminti veislynui ir kiek kilogramų per visą gyvenimą suėda vienas vokiečių aviganis. Dar pridėkime, kad šunys gyvena iki 10–14 metų. Kačių porcijos gerokai mažesnės, be to, jas tinka šerti žuvimi.

Traukia priešingą lytį

Jei esate vaikinas ir manote, kad jums sunku susirasti merginą, pirmiau įsigykite katę! Jungtinėje Karalystėje organizuota apklausa atskleidė, kad 82 proc. moterų traukia raines mylintys vyrai. Ir nors šunys per pirmąjį pasimatymą taip pat gali palikti neišdildomą įspūdį, 90 proc. vienišų dailiosios lyties atstovių mano, kad vaikinas, auginantis namuose katę, yra patikimas, jautrus ir tiesiog gražus.

Atrodo, mus veikia stereotipas, jog žmogus, gebantis rūpintis augintine, mokės pasirūpinti ir šeima. Nieko keista, jei vyrui patinka sportiškas šuo, tačiau meilė švelniam, pūkuotam ir nepriklausomybę mėgstančiam augintiniui verčia moteris suklusti. „Katės auginimas rodo sentimentalią vyro pusę, o ji daugeliui moterų yra nepaprastai patraukli“, – sako dr. Scottas Milleris. Vyrukai, tik nepamirškite, kad įsigyjate augintinę mažiausiai dešimčiai metų ir ja reikės rūpintis net susiradus draugę!

„Fotolia“ nuotr.
„Fotolia“ nuotr.
Temos:
Katė Šuo Namai

Naujausi straipsniai