Kokie požymiai išduoda, kad jums trūksta vitamino B12?

Vitaminas B12 / Fotolia nuotr.
Vitaminas B12 / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-08-24 14:40
AA

B grupės vitaminai yra itin svarbūs mūsų savijautai. Ilgalaikis vitamino B12 trūkumas lėtai ir nepastebimai gali sukelti negrįžtamus smegenų, ypač atminties, pažeidimus, ilgainiui gali atsirasti rimtų koncentracijos problemų, nemiga ar netgi – erekcijos sutrikimų ir šlapimo nelaikymo.

Kokie požymiai išduoda, kad jums metas pasirūpinti savo vitaminų atsargomis, rašo rd.com.

Jūsų rankos ir kojos dilgčioja bei yra nutirpusios

Vitaminas B12 padeda gaminti mieliną, apsauginę nervų dangą. Be jo nervai gali būti pažeisti, nes nebus tinkamai suformuoti. Kaip teigia dietologė ir mitybos specialistė Sonya Angelone, „kai nervai pradeda trauktis, normalius pojūčius pakeičia „adatėlės“, dilgčiojimas ir pan.“ Tirpimas, beje, priskiriamas ir išsėtinės sklerozės bei įvairių kitų ligų simptomams. Todėl jeigu pastebėjote panašius pojūčius, kreipkitės į specialistą.

Jaučiatės išsekę

Nuolatinis nuovargis – tai šiuolaikinės visuomenės liga, todėl nesunku į tai numoti ranka ir sakyti, jog tokia savijauta nieko nereiškia ir yra įprasta. Tačiau silpnumas, nuovargis ir dusulys jus gali lankyti ir dėl vitamino B12 trūkumo, kuris yra atsakingas už kraujo ląsteles bei gali sukelti megaloblastinę anemiją.

Kūnas tada pradeda gaminti didelius, nepakankamai išsivysčiusius raudonojo kraujo kūnelius, kurie negali išnešioti deguonies po visą kūną. Būtent dėl deguonies trūkumo jaučiamės išsekę ir pervargę.

Visgi, būtina atkreipti dėmesį, kad yra ir kitų medicininių priežasčių, kodėl patiriame nuovargį: skydliaukės problemos, diabetas, žarnyno bėdos, maisto netoleravimas, infekcijos ir pan.

Išblyškęs arba pageltęs veidas

Kai oda praranda savo sveiką spalvą ir skaistumą, tai ženklas, kad patiriate vitaminų trūkumą. Kaip teigia specialistai, kraujo kūneliai tinkamai neišnešioja deguonies po visą mūsų kūną, todėl oda pradeda blykšti.

Indų mokslininkai pastebi, jog geltligė gali būti sunkiu vitamino B12 trūkumo simptomu, taip pat – vėžio ir kitų onkologinių susirgimų priežastimi. Todėl stebėkite ir savo sveikatą, ir išvaizdą, prireikus kreipkitės į specialistus.

Esate veganas arba vegetaras

Žinoma, tai galioja ne visiems, tačiau pakeitus mitybą reikia atidžiai stebėti savo racioną, kad nepritrūktumėte reikalingų maistinių medžiagų. Vitaminas B12 randamas mėsoje, kiaušiniuose, paukštienoje, todėl vegetarams ir veganams reikia ieškoti išeičių, pavyzdžiui, rinktis papildus arba grūdinius produktus, mielių dribsnius, kuriuos gausu visų B grupės vitaminų.

Sergate diabetu

Mokslininkai sako, kad ne visi, kurie serga diabetu, turi problemų dėl vitamino B12, tačiau jie pastebi, jog jo trūkumas dažniausiai būdingas tiems, kurie serga pirmojo arba antrojo tipo diabetu.

Vartojate vaistus nuo rėmens

Įvairūs vaistai, mažinantys skrandžio rūgštingumą, užkerta kelią vitamino B12 absorbcijai.

Tie, kurie vartoja vaistus, mažinančius skrandžio rūgštingumą, jaučia palengvėjimą, tačiau tas palengvėjimas turi savo kainą. Rašoma, kad vitaminui B12 reikia skrandžio rūgšties, kad jis būtų geriau įsisavinamas. Trumpai tariant įvairūs vaistai, mažinantys skrandžio rūgštingumą, užkerta kelią vitamino B12 absorbcijai.

Specialistai pataria pasitarti su gydytoju dėl vartojamų vaistų, aptarti įvairius gydymo metodus, taip pat – apsvarstyti natūralias skrandžio rūgštingumą mažinančias priemones.

TAIP PAT SKAITYKITE: Konsultuoja endokrinologė: 7 klausimai apie skydliaukę

Depresija

Mokslininkai tiki, jog serotoninas palaiko normalią smegenų veiklą, mūsų nuotaiką, todėl jo trūkumas yra siejamas su depresija. Vitaminas B12 atsakingas už serotonino produkciją bei „komunikaciją“ tarp nervų, todėl jo trūkumas atsiliepia ir mūsų nuotaikai. Trumpai tariant, kaip teigia S.Angelone, „žmogus despresiškas gali tapti dėl serotonino trūkumo, dėl nepakankamos jo gamybos, o B12 yra svarbus vitaminas, palaikantis jo kiekį“.

Tapote užmaršūs

Vitaminas B12 susijęs su metaboliniais procesais smegenyse ir jo trūkumas gali būti atsakingas už užmaršumą, atminties praradimą, netgi demencijos simptomus, ypač tada, kai žmonės yra vyresnio amžiaus.

Štai tyrime dalyvavo žmonės, sulaukę 65 metų, ir vyresni, kurie patyrė vitamino B12 trūkumą. Po puspenktų metų mokslininkai nustatė, jog tiriamieji, turėję 4 iš 5 vitamino B12 trūkumo ženklų, atsidūrė didesnėje rizikos grupėje, gaudami žemesnius kognityvinio testo rezultatus.

Peržengėte 50-ies metų slenkstį

Senstant mūsų kūnas gamina mažiau skrandžio rūgšties, o kadangi ji reikalinga vitamino B12 įsisavinimui, ilgainiui mums gali pritrūkti jau įvardinto vitamino.

S.Angelone tokiu atveju pataria pasitarti su specialistais, kurie padės atrasti optimalų sprendimą, užtikrinantį reikiamą vitamino B12 kiekį: „Labai svarbu išsiaiškinti, kodėl jums trūksta vitamino B12, o ne gerti papildus, kaip kad daro jūsų draugai ar gydyti save savarankiškai“.