Kokie kasdieniai įpročiai mus sendina?

Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-02-21 11:10
AA

Šiuolaikiniai žmonės sensta greičiau nei prieš kelis dešimtmečius, įspėja medikai ir mokslininkai. Tai lemia aplinkos užterštumas, nevisavertė mityba, XXI a. ligos. Tai, kad gyvenimo kokybė pagerėjo ir jaučiamės komfortabiliau, paslaugos irgi nedaro, nes esame tingesni ir mažiau judame. Kokie dar kasdieniai veiksmai mus sendina ir ką galime keisti?

Nevengiame deserto

Tai blogai ne tik dėl to, kad gauname krūvą nereikalingų kalorijų ir galime priaugti svorio. Saldumynai (cukrus) kenkia ir mūsų veido odai, ji gali prarasti stangrumą, būti išberta ir paburkusi, gali atsirasti tamsūs ratilai po akimis.

Patarimas: norint išsaugoti veido odos ir kūno jaunystę, teks rinktis – saldumynai ar jaunatviškas spindesys ir stangrumas.

Desertas / Vida Press nuotr.

Keli darbai vienu metu

Šiais laikais tai vadinama multitaskingu, ir dažniausiai didžiuojamės, kad galime daryti kelis darbus vienu metu. Vis tik nuolatinis multitaskingas, t.y. nesibaigiantys darbai, kurių vis tiek iš skubėjimo gerai neatliekame, kelia stresą. Daug mokslinių tyrimų įrodė, kad stresas išlaisvina laisvuosius radikalus, kurie žaloja audinius, žudo ląsteles ir dėl to greičiau senstame.

Patarimas: pabandykite susiplanuoti dienotvarkę ir daryti po vieną darbą vienu metu, o naujo imtis tik tada, kai baigsite ankstesnįjį.

Persižiūrime TV

Kenkia ne televizorius, o sėdėjimas iki išnaktų, neretai lydimas kramsnojimo.

Šis veiksmažodis pavartotas ne veltui – vienas geras filmas ar laida didelės žalos nedaro, bet paprastai tuo neapsiribojama. „British Journal of Sports Medicine“, ištyręs 11 000 australų nuo 25-erių metų, nustatė, kad kiekviena TV žiūrėjimo valanda sutrumpina gyvenimą 22 minutėmis. Taigi tie, kurie per dieną 6 valandas žiūri televizorių, gyvena 5-eriais metais trumpiau, nei tie, kurie jo nežiūri išvis.

Nors kai kurie įsigudrina filmus, laidas ir serialus žiūrėti per kompiuterį ir televizoriaus neturi, esmės tai nekeičia: kenkia ne televizorius, o sėdėjimas iki išnaktų, neretai lydimas kramsnojimo.

Išeitis – kas pusvalandį atsistoti ir pasivaikščioti ar pasimankštinti. Ir padėti į šalį nesveikus užkandžius.

Desertas / Vida Press nuotr.

Per daug sėdime

Apie tai rašėme ne kartą, todėl tik priminsime, kad ilgalaikis sėdėjimas sukelia labai daug žalos organizmui ir kartais gali būti atsakingas ir už ankstyvą mirtį. Taigi mažiau sėdėjimo, daugiau mankštos, kad būtume sveikesni ir nesusentume anksčiau, nei lėmė gamta/genetika.

Patarimas: tyrimai rodo, kad 150 minučių aktyvios mankštos per savaitę gyvenimą prailgina 10 ar net 13 metų.

Nenaudojame apsauginio kremo

Jei esant aktyvesnei saulei nepasitepame kremu su SPF apsauga, nulėkti iki artimiausios parduotuvės ar kelias valandas praleisti mašinoje gali būti kenksmingiau, nei visą dieną drybsoti paplūdimyje (pasitepus kremu). Labai dažnai odos senėjimą lemia ultravioletiniai spinduliai. Jie kenkia net esant debesuotumui ar lynojant. Jei dieną saulės nematyti, nereiškia, kad jos spinduliai mūsų nepasiekia.

Patarimas: pasitepkite veidą bei atviras kūno vietas apsauginiu kremu nuo saulės. Žiemą apsauginis filtras gali būti labai mažas, o vasarą prireiks SPF 20 ir daugiau.

Desertas / Vida Press nuotr.

Kūprinamės

Sėdėjimas valandų valandas pasilenkus prie klaviatūros ilgainiui gali deformuoti stuburą. Susikūprinimas verčia stuburą ilgai išbūti nenatūralioje padėtyje, tai kenkia tarpslanksteliniams diskams, kaulams ir raumenims ir pasireiškia netaisyklinga laikysena (dėl to net gali šiek tiek sumažėti ūgis) ir chroniškais nugaros skausmais. Tai šio amžiaus problema, kankinanti ir paauglius, ir garbaus amžiaus žmones.

Patarimas: įpraskite sėdėti tiesiai, nusistatykite jums patogų kėdės ir stalo aukštį. Kompiuterio ekranas turi būti akių lygyje.

Miegame įsikniaubę į pagalvę

Norint išvengti ankstyvo veido odos senėjimo ir raukšlių susidarymo reikėtų nemiegoti ant pilvo, veidu įsikniaubus į pagalvę. Tai kenkia ne tik odai, bet ir stuburui. Jungiamasis odos audinys tampa silpnesnis ir pažeidžiamesnis aplinkos poveikiui. Naktimis dažnai miegant ant pilvo, oda taip greitai neatsistatys, kaip, pavyzdžiui, tai galėjo padaryti ankstyvoje jaunystėje. Vieną dieną tie pagalvės įspaudai ant veido gali nebeišnykti.

Patarimas: miegokite ant nugaros ir rinkitės švelnesnio audinio pagalvės užvalkalą.

Desertas / Vida Press nuotr.