Kokias užuolaidas rinktis, kad namams suteiktume jaukumo

Užuolaidos / Fotolia nuotr.
Užuolaidos / Fotolia nuotr.
2014-01-06 13:03
AA

Dažniausiai langų puošmenas renkamės pagal tai, kas tuo metu labiausiai krinta į akį. Tačiau interjero ekspertai rekomenduoja atkreipti dėmesį, kokie raštai, audiniai, spalvos ir užuolaidų forma dera kambaryje. Patariame, kaip išsirinkti langų uždangas ir jas prižiūrėti.

Dengia ar puošia

Jeigu jūsų būsto langai žvelgia į šiaurę, greičiausiai norėsite įsileisti kuo daugiau šviesos. Interjero dizaineriai tikina, kad net ir tokiu atveju nereikėtų visiškai atsisakyti užuolaidų, nes jos tarsi užbaigia stilių, įrėmina ne tik langą, bet ir visą kambarį, suteikia namams jaukumo.

Jeigu nenorite pasislėpti nuo svetimų akių ir jums nereikia plačių užuolaidų, ant pasirinkto karnizo kabinkite audinių atraižas, kurias galima suklostuoti, susukti, surišti ar susegti taip, kaip širdis geidžia. Drąsiai rinkitės kelių spalvų ar raštų audinius ir derinkite juos prie baldų apmušalų, kilimo, pagalvėlių ar kitų interjero akcentų. Kitaip nei tikroms užuolaidoms, tokiems puošybos elementams galite rinktis pigesnius audinius, nes jie nebus išskleisti per visą langą, jų kokybė niekam nerėš akies, o kambarys atrodys daug jaukesnis.

Puikiai atrodo siauros, ant žemės sukritusios ilgos užuolaidos – tokias įsigykite, jeigu jūsų būsto lubos yra žemos.

Rinkdamosi užuolaidas atminkite, kad sunkios ir margos langų uždangos mažame kambaryje gali atrodyti kaip dar vienas baldas, todėl erdvė vizualiai sumažės. Tokioms patalpoms interjero dizaineriai pataria rinktis lengvas, vienspalves arba mažai margintas užuolaidas, o didelėms – klostuotas, sunkias, dideliais raštais dekoruotas langų puošmenas.

Renkamės užuolaidas

Rinkdamosi užuolaidas, kurių funkcija yra ne tik puošti kambarį, bet ir sulaikyti saulės šviesą, o vakare apsaugoti jūsų privatumą, turėtumėte vadovautis keliomis taisyklėmis ir būtinai atsižvelgti į tai, kokiame kambaryje jas kabinsite.

Vaiko kambaryje. Interjero dizaineriai tikina, kad bene lengviausia yra įrengti vaiko kambarį. Reikalavimas paprastas – atsižvelgti į atžalos amžių ir lytį. Mažyliams labiau tiks įvairiaspalvės, vyresnėliams – šiek tiek švelnesnių atspalvių interjero puošmenos. Ne paslaptis, kad berniukai mėgsta juodą, mėlyną, žalią ir pilką spalvas. Vis dėlto, prieš pirkdama užuolaidas, pasiteiraukite sūnaus, kokia spalva jam patinka labiausiai.

Juodos arba pilkos spalvos užuolaidos padės sukurti gotišką stilių. Pasikeitus vaiko pomėgiams, gan lengvai prie šių klasikinių spalvų priderinsite ryškesnius akcentus ir sukursite žaismingesnį kambarį. Melsvi atspalviai patiks vandens sportu besižavinčiai atžalai. Piratų ar žuviuko Nemo gerbėjas šių spalvų neatsisakys net ir pradėjęs domėtis plaukikais ar banglentėmis. Na, o įvairių atspalvių žalios ar kamufliažinio audinio užuolaidos padės sukurti kareivines.

Mergaitėms dažniausiai patinka rožinė, geltona, violetinė ir oranžinė spalvos. Jei dukra žavisi barbėmis, pasiūkite jai rožines užuolaidas. Romantiškos atžalos kambaryje galite pakabinti ryškias gėlėtas užuolaidas. Jei siekiate sukurti labai tvarkingą stilių, lovatiesę arba pagalvėles siūkite iš tokio paties audinio. Kūrybingos atžalos kambaryje galite kabinti visomis vaivorykštės spalvomis margintas užuolaidas. Jos patalpai suteiks gyvybingumo, o kiekvienam į ją įžengusiajam – teigiamų emocijų.

Miegamajame. Psichologai šiam kambariui pataria rinktis žemės spalvas. Jos, beje, lietuviams patinka labiausiai. Eksperimentuoti bijantys interjero dizaineriai siūlo prie vienspalvių sienų apmušalų derinti margas užuolaidas, o prie margų sienų – vienspalves. Vis dėlto drąsiai prie raštuotų sienų taikykite languotas ar juostuotas užuolaidas bei tokio paties audinio lovatieses. Pagalvėlės ant lovos gali atkartoti sienų apmušalų raštus.

Beje, psichologai tikina, kad miegamajame reikėtų vengti juodos spalvos pertekliaus, nes ji gali slėgti, sukelti baisius sapnus. Žinoma, juodos storo ir sunkaus audinio užuolaidos, sukritusios ant žemės, atrodo itin prabangiai. Tačiau derėtų pagalvoti, kokias emocijas jos skleis. Specialistai tvirtina, kad steriliai baltas kambarys taip nėra gerai – tokia patalpa gan dažnai atrodo šaltoka ir ne itin jauki (lyg ligoninės palata), todėl čia norėsite praleisti kuo mažiau laiko, juolab miegoti. Raudonos mėgėjai taip pat turėtų būti itin atsargūs, nes ši spalva suteikia energijos. Jautresniam žmogui kambaryje, kuriame dominuoja ši spalva, gali būti sunku užmigti, atsipalaiduoti ir nurimti. Todėl miegamajam patariama rinktis mėlynus, žalius atspalvius, kurie siejami su ramybe ir taika. Šių spalvų, sakoma, neįmanoma padauginti, todėl žalsva gali būti ir lovatiesė, ir užuolaidos, ir sienų apmušalai.

Atsiminkite, kad užuolaidas, kaip ir drabužius, reikėtų keisti pagal metų laikus. Vasarą patariama rinktis lengvesnio audinio, šviesesnes langų puošmenas, o šaltymečiu labai tiks storesnės naktinės užuolaidos ir ryškesnės dieninės, kurios paslėps lauke tvyrančią pilkumą.

Interjeras / Fotolia nuotr.

Svetainėje. Šiam kambariui užuolaidos turėtų būti parenkamos itin kruopščiai, juk tai – namų veidas, kuriame nuolat verda gyvenimas. Taip pat būtinai atkreipkite dėmesį į patalpos interjerą. Jeigu svetainė apstatyta klasikinio stiliaus baldais, kabinkite tokio paties stiliaus langų uždangas: lengvą neutralios spalvos gero audinio dieninę ir sunkesnę, juostelėmis arba stambesniais raštais dekoruotą naktinę užuolaidą. Tokias langų puošmenas interjero dizaineriai pataria dekoruoti įvairaus ilgio kutais, bumbulais, dekoratyvinėmis virvėmis, nebijoti stambių klosčių, masyvių drapiruočių ir daugiasluoksniškumo. Rinkitės aksomą, gobeleną, šilką arba atlasą.

Skandinaviško stiliaus svetainėje reikėtų vadovautis tokia taisykle: kuo šviesiau – tuo geriau! Todėl ne tik baldai, grindys, sienos, bet ir užuolaidos turėtų būti šviesių spalvų. Teigiama, kad geriausiai tokiame kambaryje tinka baltos užuolaidos, tačiau galima pasikabinti ir gelsvas, žalsvas, melsvas, rusvas langų uždangas.

Provanso stiliaus svetainės langus derėtų puošti blankesnių spalvų užuolaidomis. Patys populiariausi yra rožiniai, žalsvi, violetiniai, gelsvi, persikų atspalviai. Jeigu kambaryje dominuoja šviesūs sendinti baldai, galite kabinti levandomis margintas užuolaidas ir atvirkščiai, jeigu sienų apmušalai su levandomis, kabinkite vienspalves užuolaidas.

Kaip prižiūrėti užuolaidas

Užuolaidas, kaip ir drabužius, reikia skalbti ir valyti, nes jose kaupiasi dulkės, purvas, į jas įsigeria įvairūs kvapai ir pan. Alergologai tikina, kad vaikų kambaryje esančios netinkamai prižiūrimos užuolaidos gali tapti alergijos priežastimi. Todėl, anot jų, langų uždangas reikėtų valyti kartą per savaitę (tam puikiai tiks dulkių siurblys), o išplauti kas mėnesį. Beje, prieš skalbdama sunkias užuolaidas, įsitikinkite, ar jos neviršys skalbyklėje leidžiamo skalbti svorio. Pasverkite užuolaidas, o gautą skaičių padauginkite iš dviejų – sužinosite, kiek jos svers sušlapusios.

  • Poliamido užuolaidos skalbiamos 40 °C temperatūros vandenyje. Tokias langų uždangas rekomenduojama lyginti iki 120 °C temperatūros įkaitintu lygintuvu.
  • Poliesterio užuolaidos išlaiko formą, nesiglamžo, neblunka. Jas skalbti patariama 60 °C temperatūros vandenyje. Lyginti reikėtų iki 160 °C temperatūros įkaitintu lygintuvu.
  • Lininės užuolaidos labai glamžosi. Baltos gali būti skalbiamos 95 °C, o spalvotos – 60 °C temperatūros vandenyje. Išplautas rekomenduojama iš karto išlyginti iki 160 °C temperatūros įkaitintu lygintuvu.
  • Šilkines užuolaidas patariama skalbti rankomis švelniu skalbikliu. Vandens temperatūra turėtų būti žema. Šilkas greitai džiūsta, todėl dar drėgną jį reikėtų lyginti iki 160 °C temperatūros įkaitintu lygintuvu.
  • Medvilninės užuolaidos yra labai glamžios, tad išskalbtas patariama kuo skubiau išlyginti. Baltas galima skalbti 95 °C, spalvotas – 60 °C, tamsias – maždaug 40 °C temperatūros vandenyje. Lyginkite iš karto iki 160 °C temperatūros įkaitintu lygintuvu.

SIŪLOME PASIŽVALGYTI PO NUOTRAUKŲ GALERIJĄ IR PASISEMTI IDĖJŲ NAMŲ JAUKUMUI!