Kodėl žvarbus oras taip kenkia rankų odai? Specialistės komentaras ir patarimai

Sniego gniūžtė / Vida Press nuotr.
Sniego gniūžtė / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-02-03 12:43
AA

Temperatūrai vos tik pakilus aukščiau nulio, kyla pagunda nusimauti ar net palikti namie pirštines. Tačiau dėl žvarbaus vėjo, šalčio ir tvyrančios drėgmės labai greitai nukenčia niekuo neapsaugotos rankos. Pasak gydytojų dermatologų, rankų oda žiemą ir ankstyvą pavasarį yra viena pažeidžiamiausių kūno vietų ir jai reikalinga ypatinga priežiūra.

Rankų oda yra ypač plona, ji turi itin mažai riebalinio sluoksnio audinių, o delnų paviršių dengianti hidrolipidinė plėvelė neturi riebalinių liaukų, todėl nėra ir natūralios apsaugos nuo šalčio.

Klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė Natalija Jasaitienė teigia, kad rankų oda turi 4-5 kartus mažiau vandens, negu kiti kūno odos plotai. Todėl šaltuoju metų laiku rankų oda ypač dažnai išsausėja, šerpetoja ar parausta, ji reikalauja papildomo drėkinimo bei maitinimo.

Gali padėti naminės priemonės

Rankos yra viena iš geriausiai matomų kūno vietų, jos ne tik reprezentuoja žmogų, jomis atliekame daugybę svarbių funkcijų: glostome vaiką, apkabiname artimą žmogų, ruošiame maistą, spaudžiame vadovo ranką. Išsausėjusios ir sudirgusios rankos sukelia ne tik perštėjimą, bet ir diskomfortą, nejučiomis imame jas slėpti.

Gydytoja dermatologė N.Jasaitienė tvirtina, kad rankų priežiūra nereikalauja didelių lėšų, tam gali padėti ir namuose esantys produktai. „Namuose galima pasilepinti naminiais šveitikliais, rankų odai ypač naudingi kavos tirščiai. Patariama rankų odą švelniai įtrinti kavos tirščiais ir po procedūros patepti aliejais. Taip pat rekomenduojama kiekvieną dieną po 15 minučių rankas atgaivinti vonelėje su alyvuogių aliejumi“, – pataria N.Jasaitienė.

Rankų šveitiklis / Vida Press nuotr.

Gydytoja akcentuoja, jog svarbu atkreipti dėmesį į savo rankų būklę atliekant kasdieninius darbus. „Valant namus ir naudojant chemines priemones svarbu nepamiršti mūvėti guminių pirštinių. Po kiekvieno sąlyčio su vandeniu, būtina gerai nusausinti rankų odą, tačiau tam nepatariama naudoti elektrinių džiovintuvų, geriausia priemonė tam – servetėlės. Taip pat nusiplovus rankas reikėtų jas patepti rankas kremu, kuris padeda sulaikyti vandenį viršutiniame odos sluoksnyje – epidermyje. Ruošiamasi išeiti į lauką, valandą prieš tai patariama rankas patepti stipriu maitinamuoju kremu. Norint rankų odą pastiprinti iš vidaus, ypač naudingi A, D, E vitaminai bei žuvų taukai“, – rekomenduoja N.Jasaitienė.

Daugiau problemų – dėl ligų ir amžiaus 

Yra žmonių, kurie dėl lėtinių ligų ar amžiaus rankų priežiūrai žiemą  turėtų skirti ypač daug dėmesio. „Tai turėtų daryti žmonės, sergantys atopiniu dermatitu, žvyneline, rankų egzema, nes šių ligų požymiai ypač suintensyvėja šaltuoju metų laiku. Sulaukus 45-50 metų, prarandamas odos elastingumas, tad reikalingas papildomas odos maitinimas bei drėkinimas. Moterų imunitetas ypač susilpnėja nėštumo periodu, tad ir šiuo metu joms svarbu tinkamai pasirūpinti savo rankomis“, – teigia gydytoja dermatologė.

Rankų šveitiklis / Vida Press nuotr.

Kada kreiptis į specialistus?

Kai rankų oda ima skilinėti, atsiranda bėrimai ir kraujosruvos, verta gerokai sunerimti. Jeigu minėtieji požymiai nedingsta per 2-3 savaites, rekomenduojama ieškoti profesionalų pagalbos ir kreiptis į gydytojus. Tik gydytojai dermatologai gali tinkamai įvertinti rankų odos pažeidimus ir pasiūlyti efektyviausius gydymo būdus. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai pacientai jau nebegali išsiversti be vaistų.