Specialistė atsako, kodėl vaikams naudingi žuvų taukai

Žuvų taukai / Shutterstock nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-11-28 12:00
Apie žuvų taukų naudą kalbama daug. Tačiau ne visi žino, kodėl vaikų racioną, ypač tamsiuoju metų laiku, svarbu papildyti žuvų taukais, kokia jų dienos norma, kurios rūšies vertingesni ir kodėl negalima jų perdozuoti. Konsultavo dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytoja dietologė Žana Antonova.

Kuo naudingi?

Žuvų taukų nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Jie yra puikus vaikų organizmui reikalingų riebaluose tirpių vitaminų A, E ir D šaltinis.

Žuvų taukų nauda įrodyta moksliniais tyrimais. Jie yra puikus vaikų organizmui reikalingų riebaluose tirpių vitaminų A, E ir D šaltinis.

Svarbiausia, kad vartodami žuvų taukus mažieji gauna nepakeičiamų polinesočiųjų riebalų rūgščių omega-3, kurių dienos norma – 1 gramas. O nepakeičiamomis jos vadinamos todėl, kad pats organizmas jų negali pasigaminti, todėl svarbu gauti su maistu. Be šių riebalų rūgščių organizmas negalėtų normaliai vystytis ir funkcionuoti. Omega-3 riebalų rūgštys turi įtakos smegenų ir psichikos veiklai, visoms organizmo ląstelėms, augimui, regėjimui ir kaulams. Be to, padeda stiprinti organizmo atsparumą, saugo nuo depresijos ir kitų psichikos, uždegiminių, širdies ir kraujagyslių ligų. Šios rūgštys taip pat reguliuoja cholesterolio kiekį kraujyje ir kraujospūdį.

Rūgščių koncentracija

Omega-3 riebalų rūgščių yra kelių rūšių. Vienos svarbiausių – žuvų taukuose esančios EPR (eikozapentaeno) ir DHR (dokozaheksaeno) rūgštys, kurių nėra sėmenų ar kitame aliejuje, riešutuose. Pavyzdžiui, tik 20 proc. linoleno rūgšties (augalinės kilmės omega-3) organizme gali virsti reikalingomis EPR ir DHR rūgštimis. Taigi žuvų taukus vartoti vaikams labai svarbu. Ypač didelis šių rūgščių kiekis yra menkių kepenų aliejuje. Tačiau svarbu ne žuvų taukų rūšis, o kokia juose esančių naudingų vitaminų ir omega-3 riebalų rūgščių koncentracija.

Skysti ar kapsulėmis?

Tiek skysti žuvų taukai, tiek kapsulėmis pasisavinami vienodai gerai. Reikėtų rinktis pagal tai, kas priimtiniau. Vieniems vaikams skysti žuvų taukai sukelia šleikštulį, kitiems sunkiau praryti kapsules. Svarbiausia pirkti patikimo gamintojo, sertifikuotus žuvų taukus vaistinėje, o ne iš atsitiktinių prekeivių. Geriau vartoti natūralius, bet galima ir su skoniu. Perkant žuvų taukus, svarbiausia atkreipti dėmesį, kiek juose yra omega-3 riebalų rūgščių (idealu, jei būtų nurodyta, kiek iš jų yra EPR ir DHR), vitaminų A, E ir D. Kuo didesnės koncentracijos, tuo po mažiau kapsulių reikės išgerti per dieną.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vaistininkė: „Jei jaučiate pirmuosius peršalimo simptomus, pirmiausia išbandykite natūralias priemones“

Shutterstock nuotr.
Shutterstock nuotr.

Apie alergiją

Teoriškai egzistuoja tikimybė, kad žuvų taukai gali sukelti alerginę reakciją, bet praktiškai ji pasireiškia itin retai. Gamintojams keliami dideli reikalavimai. Jie privalo išvalyti, išgryninti žuvų taukus nuo galimų toksinių medžiagų. Be to, pašalinti visas kitas alergiją galinčias sukelti medžiagas. Todėl žuvų taukus gali vartoti net žuvies ar jūrų gėrybių netoleruojantys vaikai.

Vitamino D šaltinis

Vitaminas D yra vienas svarbiausių augančiam organizmui. Naujausi tyrimai rodo, kad jo poveikis gerokai platesnis. Jis reikalingas ne tik kaulams formuotis, bet ir stiprina imunitetą, saugo nuo virusinių ir kvėpavimo takų ligų, kuriomis dažnai serga vaikai. Pusei pasaulio gyventojų, ypač vaikams, jo trūksta. Todėl šiauriečiams gerti žuvų taukus, kurie suteikia ir vitamino D, rekomenduojama ištisus metus. Jeigu vaikas vasarą daug būna saulėje, galima padaryti pertrauką ir vėl duoti žuvų taukus rudenį, žiemą ir pavasarį.

Dienos norma

Nuo keturių savaičių kūdikiams duodama po 2,5 ml žuvų taukų (po pusę šaukštelio) per dieną. Pradėti reikia po vieną lašiuką ir didinti iki rekomenduojamos normos. Nuo 6 mėnesių amžiaus ir suaugusiesiems žuvų taukų dienos norma – 5 ml (šaukštelis). Tik prieš tai pamatuokite, ar jame tikrai tiek telpa.
Mamoms, kurios reguliariai duoda vaikams ir žuvų taukų, ir vitamino D preparatų, bet abejoja, ar užtenka, o gal padaugino, patarčiau prieš tai nustatyti vitamino D kiekį kraujyje. Svarbu neperdozuoti šio vitamino, nes jis veikia toksiškai. Dėl reikiamos omega-3 ir vitamino D dozės vaikui pasikonsultuokite su gydytoju.

Ne maistas, o tik papildas

Vaikams galima duoti žuvų taukų ištisus metus. Tačiau nereikia pamiršti, kad tai – tik maisto papildas, kuris negali atstoti visavertės mitybos. Omega-3 riebalų rūgščių ir vitamino D puikus šaltinis – žuvis, kiaušinių tryniai, riešutai.

Atidarytus skystus žuvų taukus būtina laikyti tamsioje, nuo tiesioginių saulės spindulių apsaugotoje vietoje, nes jie linkę oksiduotis: apkarsta ir praranda vertę. Atidarytus geriausia laikyti šaldytuve ir suvartoti per tris mėnesius.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lektorius: „Nesu matęs depresija sergančių jogų...“

Naujausi straipsniai