Kodėl vaikams nepatariama gerti kisieliaus, vynuogių ir apelsinų sulčių?

Spanguolių kisielius / Fotolia nuotr.
Spanguolių kisielius / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-12-29 09:00
AA

Nuo lapkričio įsigaliojus naujiems Maitinimo organizavimo ikimokyklinio ugdymo, bendrojo ugdymo mokyklose ir vaikų socialinės globos įstaigose tvarkos aprašo pakeitimams, vaikams nerekomenduojama gerti ne tik kisieliaus, bet ir vynuogių, citrusinių vaisių sulčių. Ar žinote kodėl?

Daugeliui tėvų jau tapo įprasta, kad kavos, gazuotų, energinių gėrimų vaikams siūlyti nedera, tačiau, regis, nekaltas kisielius ar pakeliuose esančios sultys nemažai daliai iki šiol siejosi su sveika mityba. Peržvelgus netrumpą nerekomenduojamų maisto produktų ir gėrimų sąrašą, kyla klausimas dėl tam tikrų produktų – kodėl jie laikomi netinkamais ir kuo juos pakeisti? 

„Kisieliuje iš tiesų slypi labai didelis angliavandenių kiekis. Todėl geriamas kas dieną jis itin padidintų paprastųjų angliavandenių suvartojimą, o jų perviršis žmogaus organizme lemia kūno masės pokyčius“, – atskleidė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vyriausioji specialistė Ieva Gudanavičienė.

Taip pat skaitykite: Mitybos specialistė V. Kurpienė įvardijo, kokia košė sveikiausia

Angliavandeniai – tai organizmo energijos šaltinis. Pagal sandarą jie skirstomi į dvi dideles grupes: paprastuosius (gliukozę, fruktozę, sacharozę, laktozę bei kt.) ir sudėtinius (ląstelieną, pektinus). Nors racione angliavandeniai užima didžiausią dalį, per didelis jų kiekis gali lemti nutukimą ir padidinti riziką susirgti cukriniu diabetu.

Specialistų vertinimu, paprastųjų angliavandenių kiekis per dieną turėtų sudaryti ne daugiau kaip 15 proc. visų suvartojamų angliavandenių. Todėl, pasak moksleivių maitinimą organizuojančios įmonės „Pontem“ generalinės direktorės Audronės Tendzegolskienės, planuojant vaiko mitybą, būtina įvertinti visą dienos maisto ir gėrimų racioną, nes paprastųjų angliavandenių gausu cukruje, saldžiuose gėrimuose, leduose, saldumynuose.

„Pastarieji produktai suteikia kur kas ilgiau išliekantį sotumo jausmą. Tuo tarpu piktnaudžiaujant tiek saldumynais, tiek minėtuoju kisieliumi, sotumo jausmas ateina ir praeina – po valandos gali vėl atsirasti alkio pojūtis, kurį norėsis malšinti tuo, kas tik paklius po ranka, o tai lemia nesveikos mitybos įpročius“, – sakė A.Tendzegolskienė.

Taip pat skaitykite: Kuo mūsų organizmui naudingi burokėliai

„Vaikams taip pat rekomenduojama negerti citrusinių vaisių ir vynuogių sulčių. Sultys būna koncentruotos (100 proc.), jų sudėtyje – labai daug cukraus, todėl jas derėtų skiesti vandeniu. O geriausia vitaminų ir angliavandenių ieškoti vaisiuose bei daržovėse“, – teigė SAM specialistė I. Gudanavičienė.

Pasirodo, sulčių pakeliuose esančiose sultyse naudingų medžiagų yra nedaug, vaikams patinkantis skonis sukuriamas naudojant cukrų, saldiklius, įvairius papildus.

„Todėl vaikams siūlytume tokias sultis skiesti arba rinktis nesaldžią arbatą, vandenį su citrina, iš natūralių uogienių ar vaisių padarytus kompotus. Tuo tarpu sudėtinių, „gerųjų“, angliavandenių apstu daržovėse, vaisiuose, uogose, sėklose, neskaldytų grūdų duonoje, kruopose ir pan. – šiuos produktus ir siūloma rinktis vietoj cukraus gausių gaminių“, – komentavo A.Tendzegolskienė.

Taip pat skaitykite: Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: natūralus maistas sureguliuoja skonio receptorius

Specialistai pabrėžė, kad suvokimą apie tinkamą mitybą būtina ugdytis dar mokyklos suole. Be to, aplinka, kurioje vyrauja kasdienė rutina – itin dėkinga tam tikram mitybos režimui ir įpročiams įgyti.

„Labai svarbu, kaip tėvai formuoja vaikų mitybos įpročius. Jei norėdami palepinti vaikus, perka sultis,  įvairius limonadus, vaikai ima manyti, kad tai labai vertingi gėrimai ir, deja, įpranta tik juos ir vartoti“, – aiškino A. Tendzegolskienė.