Kodėl svoris krenta lėtai, o auga – greitai?

Projekto "Lieknėjame dviese" dalyviai / Organizatorių nuotr.
Projekto "Lieknėjame dviese" dalyviai / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-04-14 15:12
AA

Projekto „Lieknėjame dviese“ dalyviai jau džiaugiasi pirmaisiais nukritusiais kilogramais. Po keturių dienų 130 kilogramų svėrusios būsimosios nuotakos Kristinos svarstyklės rodo 125,5 kilogramus, o jos brolio – vietoje buvusių 104,6 kilogramų – 102 kilogramus.

Puikūs rezultatai motyvuoja seserį ir brolį nesustoti. Primename, jie laikosi specialaus „Nutriless“ lieknėjimo metodo, todėl 10 dienų vartos tik pakaitinį maistą – vanilės ir šokolado skonio kokteilius bei kreminę vištienos sriubą.

Apsilankę pas mitybos specialistą Artūra Sujetą Kristina ir Gediminas aptarė galinčius kilti iššūkius ir kaip su jais susidoroti. Dabar sesers ir brolio tikslas – pratintis prie naujų įpročių: valgyti reguliariai, neskubant, gerti daugiau vandens ir būti labiau fiziškai aktyviems.

Projekto "Lieknėjame dviese" dalyviai / Organizatorių nuotr.

Pasak mitybos specialisto A.Sujetos, pirmieji krentantys kilogramai labai motyvuoja žmones, tačiau svarbiausia – neužmigti ant laurų. Ne paslaptis, kad siekiant atsikratyti antsvorio reikia ir valios, ir pastangų, o norint susigrąžinti prarastus riebaliukus, užtenka vos kelis kartus sočiau pavalgyti.

„Jei palygintumėme du panašaus ūgio vyrus, tai tas, kuris yra nutukęs ir būdamas 180 centimetrų ūgio sveria 110 kilogramų, turės beveik lygiai tiek pat riebalinių ląstelių, kaip ir tokio pat ūgio kultūristas. Bet jų abiejų išvaizda radikaliai skirsis. Taip yra todėl, kad riebalų ląstelės turi labai didelį gebėjimą plėstis. Tik tada, kai ląstelės pasiekia kritinę masę, jos pradeda dalintis. Bet kad tai įvyktų, reikia tikrai labai stipriai sustorėti“, – paaiškina mitybos specialistas.

Tai reiškia, kad riebalinės ląstelės turi polinkį plėstis ir tik pasiekusios kritinę ribą ima dalintis. Pradėjus laikytis lieknėjimo plano, ląstelės pamažu susitraukia, tačiau vos grįžus prie senų įpročių – jos vėl staiga išsiplečia arba, kitaip sakant, grįžta į savo pirminę būseną.

„Jeigu riebalų ląstelės jau yra pasidalijusios, jos plėsis dar greičiau. Nors iš tiesų riebalų ląstelės neturi atminties, bet siekdami žmonėms paaiškinti, kaip vyksta lieknėjimo ir stambėjimo procesai, kartais taip sakome. Tai reiškia, kad kartą jau išsiplėtusi riebalų ląstelė, net ir susitraukusi, po kurio laiko labai sėkmingai, apleidus gerus įpročius, labai lengvai grįžta į savo pradinę būseną. Štai kodėl svoris krenta lėtai, o priauga – labai greitai“, – sako A.Sujeta.

Projekto "Lieknėjame dviese" dalyviai / Organizatorių nuotr.

Panašūs procesai vyksta ir raumenyse. Jie taip pat neturi atminties, tačiau jeigu praeityje buvote fiziškai aktyvus, sportavote, labai tikėtina, kad buvusią formą lieknėdamas ir aktyviau judėdamas atgausite žymiai greičiau.

„Raumenų ląstelės krūvio metu ilgėja ir auga. Taigi, kai krūvio nelieka, raumuo praranda tonusą ir susitraukia, o pati raumens ląstelė suplonėja. Taigi, žmogui vėl pradėjus sportuoti, antrą kartą susigrąžinti buvusius raumenis yra kur kas lengviau, tonusas atsiranda labai greitai, o hipertrofija, raumens skaidulos padidėjimas, kiek vėliau“, – dėsto A.Sujeta.

Mokykloje Kristina buvo sulieknėjusi iki 70 kilogramų ir intensyviai sportavo, todėl tikėtina, kad jos kūnas po truputį ims prisiminti, koks buvo prieš kelerius metus. Sportuoti su asmeniniu treneriu pradėjo ir ir jos brolis Gediminas.

Apie ką su mitybos specialistu A.Sujeta kalbėjosi lieknėjantys brolis ir sesuo galite pasižiūrėti šiame video: