Kodėl švenčiame gimimo dieną

Su gimtadieniu! / „Shutterstock“ nuotr.
Su gimtadieniu! / „Shutterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-07-02 07:00
AA

Esame taip pripratę švęsti savo gimtadienį, kad net nesusimąstome, kodėl tai darome, kokia to reikšmė. Išties nuomonių apie tai, kaip ir kada gimtadieniai pradėti švęsti, yra net ne viena. O apie tai, kodėl savo gimtadienį reikėtų švęsti, diskutuoja net psichologai.

Nuo senų laikų tikima, kad savo gimimo dieną žmogus yra gerokai jautresnis bet kokiai įtakai, netgi sveikinimams ir linkėjimams.

Senovėje žmonėms ir į galvą nešaudavo mintis švęsti savo gimtadienį. Vyrauja net kelios nuomonės, iš kur atkeliavo ši tradicija. Viena jų pasakoja, kad viskas prasidėjo nuo Mitros, senojo iraniečių Saulės dievo kulto. Šio dievo pagerbimo šventės metu buvo įprasta dovanoti vienas kitam dovanas. Kita versija užsimena, kad gimimo dienos šventimo tradicijos dar senesnės. Laukinės gentys tikėjo, kad savo atėjimo į pasaulį dieną žmogus tampa labai pažeidžiamas ir jį gali užvaldyti piktosios dvasios, todėl gentainiai šį žmogų apsupdavo dėmesiu, siuntė jam gerus palinkėjimus ir aukas – dovanas. Graikijoje buvo švenčiamos graikų dievų gimimo dienos. Tačiau viduramžiais žmonių gimtadienių niekas neminėjo, be to, paprasti gyventojai nesinaudojo kalendoriais. Dar viena teorija byloja, kad gimimo dienos minėjimas mūsų laikus pasiekęs Kristaus gimimo laikais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Kas tas bioenerginis laukas? Ką daryti, kad jis būtų sveikas ir stiprus

Individualias šventes pradėta švęsti reformacijos laikotarpiu. Pirmiausia gimtadienio šventimas tapo karališkąja privilegija. Vėliau šios džiugios šventės sulaukė vaikai. Įdomu tai, kad ilgą laiką moterų gimtadieniai ne tik nebuvo švenčiami, bet net ir neregistruojami. Žinoma, kad pirmoji moteris, kurios gimtadienis buvo švenčiamas – Egipto karalienė Kleopatra II. O štai senovės graikai net 12 kartų per metus švęsdavo savo deivės Artemidės gimtadienį, kurį pažymėdavo kiekvieno mėnesio tą pačią dieną.

Gimtadienio magija, arba kodėl ši diena ypatinga

Daugelyje juodosios magijos knygų aprašoma gimimo diena ir jai skirti ritualai. Juodosios magijos ritualai taikomi tiek geriems, tiek blogiems dalykams pritraukti, tačiau nuo senų laikų tikima, kad savo gimimo dieną žmogus yra gerokai jautresnis bet kokiai įtakai, tad netgi sveikinimus ir linkėjimus pagal juodąją magiją šią dieną reikėtų priimti kaip burtus, kurie gali paveikti žmogaus gyvenimą tiek į vieną, tiek į kitą pusę. Žinoma, geri linkėjimai atneša laimę, tad per savo gimtadienį reikėtų vengti susitikti su priešais ir blogo linkinčiais žmonėmis, o apsupti save draugais.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vėžiai – paslapčių saugotojai ir intuicijos karaliai

Galbūt dėl šios priežasties kai kuriose valstybėse monarchų šeimų atstovai turi oficialią gimimo dieną, kuri švenčiama visoje šalyje, tačiau nesutampa su tikrąja valdovo atėjimo į šį pasaulį diena. Pavyzdžiui, dvigubas gimimo dienas turi Nyderlandų ir Anglijos monarchai. Anglijos karalienė Elžbieta II yra gimusi balandžio 21 dieną, tačiau savo gimimo dieną oficialiai švenčia antrąjį birželio šeštadienį. Ši tradicija Anglijoje įsigalėjo nuo Edvardo VII valdymo laikų, nes karalius buvo gimęs vėlyvą rudenį, bet savo švente norėjo mėgautis kur kas geresniu oru. Beje, visi britai, sulaukę 80, 90 ar 100 metų, gauna asmeniškus Jos Didenybės sveikinimus.

Kokia psichologų nuomonė

Visiems žmonėms svarbu jaustis svarbiems ir reikalingiems, o gimtadienio šventė kaip tik ir leidžia tai pajusti.

Kartais žmonės svarsto, ar reikėtų švęsti savo gimtadienį. Psichologai šiuo klausimu irgi turi nuomonę. Ar švęsti vaikų gimtadienius, paprastai nekyla net klausimas, nes vaikams tai bene didžiausia šventė, suteikianti daug džiaugsmo. Vėliau, persiritus per 20 metų, gimtadieniai paprastai švenčiami jau gerokai rečiau, tačiau psichologai teigia, kad šios šventės nereikėtų pamiršti, nes ji labai svarbi daugeliu požiūrių. Visiems žmonėms svarbu, kad jie nebūtų užmiršti, tad gimtadienio šventė, net jei ją organizuoji pats ir susikvieti norimus svečius, leidžia pasijusti svarbiam ir reikalingam, pasitikrinti savo socialinius santykius, o tai kiekvienam labai svarbu, moterims ypač.

Vyresniame amžiuje daugelis atsisako švęsti savo gimtadienį, tačiau psichologai tvirtina, kad taip nereikėtų elgtis, nes tai padeda mums gražiai senti ir natūraliau priimti savo tikrąjį amžių. Tačiau, žinoma, to nereikėtų daryti per prievartą, nes kiekvienas žmogus labai subjektyviai vertina tiek savo amžių, tiek šventes.

Kaip gimtadieniai švenčiami skirtingose šalyse

  • Daugelyje pasaulio šalių ypatingais laikomi 10, 30 ir 50 metų jubiliejai. Daug reikšmės teikiama ir pirmam gimtadieniui, taip pat 18-ajam ir 21-ajam.
  • Japonijoje vyresniosios kartos gyventojai gimtadienių visai nešvenčia, o jaunimas šią tradiciją perėmė iš kitų šalių.
  • Skirtingose Afrikos gentyse vyrauja panašios tradicijos. Vaikai, sulaukę tam tikro amžiaus, dalyvauja įvairiuose išbandymuose, po kurių tampa visateisiais genties nariais. Afrikiečiai gimtadienius švenčia retai. Kai kuriose gentyse gimtadieniai minimi kas 8 metai, kitose – tik kas 13 metų. Šią dieną sukaktuvininkai sodina figos medį.
  • Kinijoje gimimo dieną valgomi ilgi makaronai, kurie simbolizuoja ilgaamžiškumą. Tokius makaronus būtina kuo ilgiau kramtyti.
  • Meksikoje vaikai, užuot pūtę ant torto žvakutes, turi lazda sudaužyti specialiai šiai šventei pagamintą žaislą, kuris pripildytas saldainių.
  • Vietname gimimo dienai neteikiama daug reikšmės ir jis visų pažymimas kartu per Naujus metus.