Kodėl šunų ir žmonių santykiai yra tokie geri?

Moteris su šuniuku / Fotolia nuotr.
Moteris su šuniuku / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-04-24 10:01
AA

Tarp žmonių ir šunų yra ypatingas ryšys, kuris egzistuoja jau daugybę metų. Mokslininkai ištyrė šį ryšį. Pastebėjimai labai įdomūs ir paaiškina, kodėl šunys tapo geriausi žmonių draugai.

Šuo – socialinis vienetas

Naminiai šunys yra kilę iš vilkų, todėl jų biologija yra panaši į šių gyvūnų, įskaitant ir socialinį elgesį. Vilkų gaujos turi keletą stebinančių paralelių su žmonių šeimomis:

  • Jie turi savo teritoriją;
  • Jie medžioja kartu (kaip žmonės rūpinasi savo buitimi);
  • Vilkų gaujos nariai emociškai susiję ir vienas kitą sutinka entuziastingai, jei prieš tai buvo išsiskyrę.

Socialinės šunų ir žmonių permainos yra gana panašios, todėl šunys gali gyventi visiškai laimingi, apsupti žmonių ir atvirkščiai. Šunys yra lepinami geriausiu maistu ir medicinine priežiūra, dažnai miega jų šeimininkų lovose.

Šuo / Vida Press nuotr.

Per daugybę metų tapo šeimos nariais

Kodėl žmonės rūpinasi kitos rūšies gyvūnu? Todėl, kad emociniu požiūriu, žmonės, kurie augina šunį, nemato jo kaip svetimo, bet laiko draugu. Pagal psichologą Johną Archerį, kuris atliko išsamią šunų ir žmogaus santykių studiją iš evoliucinės perspektyvos, apie 40 proc. savininkų savo augintinius šunis laiko šeimos nariais. Tai atspindi žmonių ir šių gyvūnų socialinį suderinamumą.

Šunys yra nepaprastai atidūs, todėl geba pajusti ir pamatyti, ką jų šeimininkas darys: ar duos šuniui maisto, ar ruošiasi eiti pasivaikščioti.

Šunys yra nepaprastai atidūs, todėl geba pajusti ir pamatyti, ką jų šeimininkas darys: ar duos šuniui maisto, ar ruošiasi eiti pasivaikščioti. Eksperimentai rodo, kad šunys ir vilkai gali sumaniai skaityti žmogaus kūno kalbą, pavyzdžiui, iš žmogaus žvilgsnio gali surasti paslėptą maistą.

Šunys su žmonėmis taip pat suderinami dėl emocinių pojūčių: jie jaučia, kada šeimininką paguosti, kada jam pasimeilinti ar pralinksminti, kai savininkas yra liūdnas ar susierzinęs. Gebėjimas išreikšti besąlyginę meilę daro šunis vertus šeimos nario vardo.

Šunys – puikūs tarpininkai. Jie palaiko gerą emocinę atmosferą namuose, sumažina įtampą tarp sutuoktinių. Psichologas H. Hercogas teigia, kad bendraudami su šunimis, ilgainiui tampame dėmesingesni kitiems žmonėms. Šunys moko ir vaikus būti geresnius bei atsakingesnius, jei yra naminis gyvūnas, vaikai greičiau suvokia rūpinimosi artimaisiais svarbą. Šunys labai padeda vienišiems žmonėms: palaiko kompaniją, pakelia nuotaiką. Be to, po barnio ar kai esame liūdni, mieliau bendraujame su augintiniu nei šeimos nariu.

Prisijaukinome vienas kitą?

Šunys buvo pirmieji naminiai gyvūnai, su kuriais žmogus sukūrė artimą ryšį. Tyrimai rodo, kad dauguma naminių šunų buvo genetiškai kitokie nei vilkai bent 100 tūkst. metų, taigi žmogus susijęs su šunimis tiek, kiek yra panašus į dabartinį žmogų (Homo sapiens). Iš tiesų, kai kurie entuziastai, pavyzdžiui, Nacionalinio Australijos universiteto biologinės antropologijos profesorius Colinas Groves, mano, kad žmogaus kaip rūšies stiprybė iš dalies yra šunų nuopelnas.

Pasak profesoriaus, žmogaus ir šunų santykiai vystėsi per ilgą laiką ir teikė abipusės naudos: šunys tarnavo žmogui kaip signalizacijos sistema, pagelbėdavo medžioklėse, padėdavo norint ką nors susekti, taip pat palaikyti tvarką, nes suvalgydavo maisto likučius, buvo vaikų globėjai ir žaidimų partneriai. O žmonės šunims nuo seno suteikdavo maisto, saugumo ir prieglobstį. Per 100 tūkst. metų suintensyvėjo tarpusavio ryšys, šunų ir žmonių santykiai tapo stabilūs. Žmogus prisijaukino šunis, o šunys – žmones.

Colinas Groves taip pat teigia, kad pasinaudodami šunų gebėjimu nujausti pavojų ir užuosti grobį, mūsų protėviai prarado šiuos sensorinius gebėjimus, jei palygintume su kitais primatais. Šią išvadą patvirtina tai, kad smegenys pakito tose vietose, kurios atsakingos už šių pojūčių stiprumą.

Per ilgą laiką šunų smegenys susitraukė apie 20 proc. Tai būdinga gyvūnams, kuriais rūpinasi žmogus, pavyzdžiui, avims ir kiaulėms. Naminiams gyvūnams nebėra reikalo mokytis ir pažinti. Jei mes naudojomės šunų gebėjimu užuosti, išgirsti, jie, matyt, rėmėsi žmogaus gebėjimu mąstyti.

Šunų ir žmonių ryšys yra tikrai ypatingas dalykas. Ne kiekvienas gali turėti šunį, bet tai nereiškia, kad negalima mėgautis kokybišku laiku su šunimis. Jie yra geriausi žmogaus draugai, šeimos nariai, be kurių neįsivaizduojame gyvenimo.

TAIP PAT SKAITYKITE Pirmadienį paverskite geriausia diena!