Kodėl sultys nėra geriausias būdas valyti organizmui?

Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo / 15min nuotr.
Tautvilė Šliažaitė / Viganto Ovadnevo / 15min nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-09-13 14:06
AA

Pastebėjau, kad rugsėjo pirmoji, panašiai kaip sausio pirmoji, primena naujų metų pradžią. Daugelis grįžta iš atostogų pailsėję, kupini idėjų ir jėgų. Taip pat pastebiu, kad daug žmonių užsibrėžia naujus tikslus pagerinti sveikatą, sugrįžti prie sveikos gyvensenos įpročių ar vėl pradėti sportuoti. Šį kartą aptarsiu, kaip vasaros linksmybės ir pasikeitę įpročiai veikia mūsų organizmą, ir ką daryti, norint judėti sveikos gyvensenos link.

Eikime miegoti anksčiau

Jei vasaros metu praleisdavome ilgus vakarus su draugais ir šeima, atėjus rudeniui reiktų pagalvoti apie geresnę miego kokybę. Manau, žinote pasakymą: „Kelkis su saulės patekėjimu ir eik miegoti saulei nusileidus“. Dar ir dabar kai kurios tautos, kaip, pavyzdžiui, šiaurės Indijoje, propaguoja šią praktiką. Įdomu ir tai, kad toks miego ritmas turi sveikatai naudingų savybių – padeda išlaikyti norimą svorį, suteikia energijos, apsaugo nuo ligų.

Nors šiuolaikinėje visuomenėje mums nepavyks laikytis šio gamtos principo, ėjimas miegoti kiekvieną vakarą panašiu laiku (prieš 23:30 val.) organizmui itin naudingas.

Išsivalykime organizmą

Ne vienas mano pacientas skundžiasi, kad vasaros metu daug gausiau vartojo alkoholio. Deja, ne visiems lengva ar norisi vengti alkoholinių gėrimų, kai aplink vien tik progos pramogauti. Mano pasiūlymas: nesigraužkime dėl vasaros nuodėmių, geriau žiūrėkime, ką galime padaryti dabar, kad pagerintume savo sveikatą ir išvalytume organizmą.

Kaip žinote, kepenys yra vienas iš detoksikacijos organų, jas dažnas alkoholio vartojimas gali pažeisti ir net paskatinti rimtas sveikatos problemas. Tačiau yra tam tikri maisto produktai, kurie suaktyvina ir pagerina kepenų detoksikaciją. Vienas iš tokių – spirulina, t. y. jūros daržovės, kurias galima rasti miltelių pavidalu. Siūlyčiau nedidelį jos kiekį vartoti reguliariai: beriant į kokteilius, gaminat žaliavalgiškus batonėlius, dedant į salotas ar tiesiog užgeriant vandeniu, tiesa, pastarasis būdas nėra pats skaniausias.

Nors sultyse gausu vitaminų ir mineralų, deja, jose nėra pakankamai baltymų.

Taip pat siūlyčiau į mitybą įtraukti daugiau žalios kalendros – ja gardinti maistą. Apskritai svarbu atsiminti, jog egzistuoja kepenų detoksikacijos fazės, kurioms reikalingi vitaminai, mineralai ir baltymai. Tad geriausiai padedame savo kepenims rinkdamiesi visavertę mitybą, kurioje gausu daržovių ir vaisių, aukštos kokybės baltymų, tokių kaip mėsa, žuvis ar kiaušiniai.

O tai kaip su žaliomis sultimis, taip dažnai rekomenduojamomis norint išsivalyti organizmą? Mano atsakymas: jos nėra idealus variantas; nors sultyse gausu vitaminų ir mineralų, deja, jose nėra pakankamai baltymų. Geriau sultis pakeisti trintais kokteiliais arba jas rinktis kartu su baltymų šaltiniais.

Sugrįžkime prie geresnių valgymo įpročių

Vasarai praėjus ir mums kimbant į darbus, itin svarbu sugrįžti prie sveikesnių įpročių. Jei atostogų metu rinkomės kruasaną, toks pasirinkimas darbo savaitės metu nesuteiks pakankamai energijos, skatins alkį, taigi – suvalgysime dar daugiau. Atsiminkite: kuo labiau esame užsiėmę, tuo svarbiau, kad dieta būtų subalansuota ir tinkama mums. Kiekvienas naudingas maisto produktas pamaitins mūsų ląsteles, o maisto pusfabrikačiai mus apsunkins, skatins persivalgymą, pritrūksime jėgų, negana to, tai gali paskatinti depresiją.

Jei vasaros metu prisilepinote šašlykais, sugrįžkite prie mėsos troškinimo ar lengvo jos kepimo. Jei mityboje dominavo vaisiai ir uogos, įtraukite į meniu daugiau daržovių, tokių kaip moliūgas, cukinija, morkos ir agurkai. Dažniau pasistenkite ruošti patiekalus namie ir rinktis įvairesnį maistą, visada stenkitės, kad lėkštėje būtų baltymų ir pakankamai daržovių.

Apibendrindama norėčiau paminėti, jog svarbu žinoti, kodėl norite rugsėjį pradėti kitaip? Gal priaugote svorio atostogų metu, o gal jaučiate, kad grįžimas į darbą sukelia jums stresą ir atėjo laikas pasirūpinti savo sveikata? Gal nesijaučiate savi, nes žinote, kad galite turėti daugiau energijos, jei įgyvendinsite bent keletą gyvenimo pokyčių? Stebuklingos piliulės turėti nepakartojamai sveikatai nėra, tačiau teigiami įpročiai gali suteikti galimybę džiaugtis tokiu gyvenimu, kokio nusipelnėme.