Kodėl pučia pilvą? Kaltas ne tik netinkamas maistas

Pilvo skausmas / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-06-29 15:00
Ar jums dažnai pučia pilvą? Jei taip, neturėtumėte manyti, kad dujos kaupiasi tik suvalgius produktų, kurie skatina dujų kaupimąsi. Priežasčių gali būti kur kas įvairesnių.

Dažniausia nemalonių pojūčių pilve (atsirūgimo, vidurių pūtimo, pilnumo pojūtis) priežastis yra nurytas oras valgant.

Dažniausia nemalonių pojūčių pilve (atsirūgimo, vidurių pūtimo, pilnumo pojūtis) priežastis yra nurytas oras valgant.

Tokius pojūčius gali sukelti ir angliarūgštės turintys gėrimai, maisto produktų, kuriuos skaidant žarnyno bakterijoms išskiria dujos, vartojimas.

Kai kuriems žmonėms nemalonius pojūčius pilve gali sukelti virškinimo fermentų trūkumas, pavyzdžiui, dalis žmonių netoleruoja laktozės, fruktozės ar sorbitolio. Vidurių pūtimą gali sukelti kai kurie vartojami vaistai.

Vidurių pūtimas gali smarkiai pabloginti gyvenimo kokybę: žmogus jaučia ir fizinį, ir psichologinį diskomfortą. Tad nereikėtų gėdytis, ir kreiptis į gydytojus.

Kas vyksta organizme, kaip pučia pilvą?

Dujos, patekusios į organizmą, susimaišo su žarnyne esančiomis gleivėmis ir suformuoja tirštas putas, sudarytas iš daugybės dujų burbuliukų. Dujos negali laisvai pasišalinti ar būti rezorbuotos į kraują, todėl ima kauptis, pūsdamos vidurius ir taip pajaučiame nemalonius simptomus. Tai ir yra pagrindinė nemalonių pojūčių priežastis. Dėl to skauda pilvą, jaučiamas pilnumo jausmas, sutrinka virškinimas, jaučiamės apsnūdę.

Priežasčių gali būtų įvairių

Persivalgote ir valgote daug skirtingo maisto vienu metu. Prisėdote prie stalo ir prisivalgėte iki soties? O jei dar išragavote skirtingo maisto, galite neabejoti, kad netrukus jūsų pilve pradės kilti dujų burbuliukai. Gydytojai jau ne kartą jau pastebėjo, kad persivalgymas ir ypač jei valgote daug skirtingo maisto, yra viena dažniausių priežasčių, kodėl pilve kaupiasi dujos. Jei suvalgėte karštą patiekalą, o po minutės kemšate desertą užsigerdami gazuotu gėrimu, nemalonūs pojūčiai garantuoti. Beje, net suvalgę mišrainės, kuri pagaminta iš daug skirtingų produktų, galite jausti nemalonių pojūčių pilve. Atminkite, kad jūs patys galite kontroliuoti tai, kaip jausitės.

TAIP PAT SKAITYKITE: Maistas, kurio neturėtumėte šildyti mikrobangų krosnelėje

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

Patiriate stresą. Dažnai girdime, kad stresas yra daugelio negalavimų priežastis. Ne išimtis ir pilvo pūtimas. Patirdami stresą kenkiame ir savo žarnynui. Tačiau į tai daug dėmesio dažnas nekreipia dėmesio ir stresą malšina prastais įpročiais: kramto gumą, geria gazuotus gėrimų. Tačiau taip į skrandį patenka daugiau oro. Po to jaučiamės pilni, apsunkę, išsipūtę.

Vartojate vaistus. Kiekvienas žino, kad visi vaistai turi šalutinį poveikį, kuris nėra malonus. Tad kai kurie jūsų vartojami medikamentai gali sukelti ir nemalonius pojūčius pilve. Gydytojai teigia, kad jeigu staiga pajutote pūtimą pilve, svarbu atkreipti dėmesį ne tik į tai, ką valgote, geriate, bet ir kokius vaistus vartojate. Stebėkite, ar pilvą pradėjo pūsti netrukus po to, kai išgėrėte vaistus. Apie nemalonius pojūčius pasikalbėkite su savo gydytoju.

Netoleruojate pieno produktų. Dabar daugelis žmonių yra jautresni laktozei, nors kai kada net patys to nežino. Tačiau būtent dėl pieno gali būti sunku virškinti. Dauguma pieno produktų dažniausiai yra susiję su pilvo pūtimu. Todėl net suvalgę sūrio gabalėlį, galite jausti nemalonius pojūčius. Beje, pavyzdžiui, minkštas sūris, kaip bri, daug sunkiau virškinamas nei kietas – atsiminkite tai.

Valgėte maisto, kuris sukelia nemalonius pojūčius. Daugelis žino, kad kai kurie produktai sukelia pilvo pūtimą (nors taip yra ne visiems). Nemalonius pojūčius gali sukelti brokoliai, kopūstai, obuoliai, ankštinės daržovės lapiniai kopūstai, o kai kuriems –net avokadai.

Taip pat turėtumėte vengti druskos ir produktų, kurie yra labai sūrūs. Druska skatina skysčių kaupimąsi organizme, todėl prisivalgę sūdytų riešutų galite jaustis apsunkę, išsipūtę.

Gėrėte gazuoto gėrimo. Kai gerai galvoji apie tai, yra gana akivaizdu – burbuliukai sukelia pūtimą. Viskas, kas turi papildomų dujų, pavyzdžiui, mineralinis vanduo, šampanas, saldūs gazuoti gėrimai gali sukelti nemalonius pojūčius pilve. Jei pastebėjote, kad tai kelia jums diskomfortą, paprasčiausiai šių gėrimų atsisakykite. Beje, pilvą gali pūsti ir dėl to, kad gėrėte per šiaudelį, nes taip geriant įtraukiama daugiau oro.

Kai kurios ligos. Kai kurios ligos gali būti priežastis, kodėl jus kamuoja pilvo pūtimas ir jūs nuolat jaučiatės apsunkę. Yra ligų, kurios gali pasireikšti kaip paprastas pilvo pūtimas: kiaušidžių vėžys, dirgliosios žarnos sindromas, celiakija ir kt. Tad jei jus nuolat kamuoja tokie nemalonūs pojūčiai, kreipkitės į gydytoją ir išsiaiškinkite savo negalavimo priežastį.

TAIP PAT SKAITYKITE: Natūralūs būdai galvos skausmui malšinti: nebūtina iškart griebtis tabletės

Ji24.lt

Naujausi straipsniai