Kodėl protingiems žmonėms sunkiau būti laimingiems?

Moteris / Vida Press nuotr.
Moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-10-26 19:01
AA

Gyvenimas rodo (o ir greičiausiai esate pastebėję patys), kad protingi žmonės neretai būna ne itin laimingi. Dalykų, kurie leidžia jaustis patenkintiems gyvenimu, – sėkminga karjera, mylinti šeima ir atsidavęs partneris, jiems dažnai nepakanka, neapleidžia vienatvės jausmas, melancholija, liūdesys... Ernestas Hemingway yra sakęs, kad „laimė tarp protingų žmonių yra rečiausias dalykas, kokį man teko pažinti“.

Štai 6 priežastys, dėl ko, manoma, šitaip nutinka.

Jų aukšti reikalavimai

Tokie žmonės žino, ko nori, ir nesutinka tenkintis prastesnėmis alternatyvomis.

Turėti reikalavimų būtina – jie gali padėti atrasti kelią į laimę ir sėkmę. Aukštą intelektą turintys žmonės yra pernelyg griežti patys sau. Ir kalbame ne apie pasiekimus ar nesėkmes. Protingi žmonės dažnai analizuoja savo poelgius taip įnirtingai, tarsi tyčia ieškotų priežasties save apkaltinti. Jie žino, ko nori, ir nesutinka tenkintis prastesnėmis alternatyvomis, nesvarbu, ar tai būtų susiję su darbo ar asmeniniais santykiais, ar konkrečiais tikslais.

Vis dėlto kelti pernelyg aukštus reikalavimus gali būti pavojinga. Praeities analizavimas, prisiminti kadaise priimti sprendimai ir svarstymas, kad galima buvo pasielgti kitaip, dažnai sukelia kaltę, apmaudą ir kitų neigiamų emocijų, žudančių laimę.

Jie analizuoja

Labai protingi žmonės yra linkę tol nuolat analizuoti, kol persitempia. Jie pasveria visus „už“ ir „prieš“ ir sprendimą priima tyliai pasitarę su savimi. Tokie žmonės dažnai gauna atsakymus į visus juos kamuojančius klausimus. Vis dėlto nuolatinis atsakymų ieškojimas nėra malonus, greičiau negatyvumu dvelkiantis užsiėmimas, galintis sukelti neigiamas pasekmes.

Jų nesupranta aplinkiniai

Ryšys su žmonėmis – vienas didžiausių laimės šaltinių. Dalijantis rūpesčiais ir emocijomis su aplinkiniais yra lengviau susidoroti su problemomis. Vis dėlto protingi žmonės neretai susiduria su bėda – jie norėtų bendrauti su panašaus intelekto ir gyvenimiško patirties sukaupusiais individais, tačiau tokių žmonių rasti nėra paprasta, o visi kiti, regis, jų nesupranta.

Jie turi psichologinių problemų

Tyrimai rodo, kad bipolinis ar socialinio nerimo sutrikimai dažniau kamuoja žmones, turinčius aukštą IQ. Kita vertus, net ir tie, kurie nesiskundžia jokiomis psichologinėmis bėdomis, yra linkę patirti egzistencinę depresiją – ją sukelia perdėtas galvojimas. Kitaip tariant, nuolat įtemptai galvojant ir daug analizuojant, ilgainiui galima apsistoti ties mintimis apie gyvenimą, mirtį ir būties prasmę, mėginti pakartotinai įvertinti savo gyvenimą ir imti liūdėti be jokios akivaizdžios priežasties.

Jiems nepakanka to, ką turi

Labai protingi žmonės niekada nenustoja norėti daugiau. Jų nemiegantis protas ir vaizduotė neleidžia atsipalaiduoti ir mėgautis gyvenimu „čia ir dabar“. Tokie žmonės trokšta ko nors fantastiško, amžino, bet... to realiame gyvenime niekada neranda.

Jie lengvai nusivilia

Ne visi darbai sekasi vienodai gerai, ne visi santykiai klostosi taip, kaip norisi. Protingų žmonių dažnai netenkina juos supanti aplinka ir žmonės: jei tik šie neatitinka jų išsikeltų reikalavimų, nebetenka prasmės.