Kodėl jaučiame nuolatinį nuovargį?

Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Pavargusi moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-03-04 19:33
AA

Artėjant pavasariui dažniau nei įprastai jaučiamės pavargusios ir praradusios energiją. Normalu, kad po žiemos, kai mažiau nei įprastai būname lauke ir organizmas išsiilgęs saulės spindulių bei šviežio maisto, trūksta jėgų. Tačiau jei fizinis ir dvasinis nuovargis, stresas, nerimas ir prasta nuotaika tampa nuolatine būsena, pats laikas sustoti ir keisti gyvenimo būdą. Nes šie, iš pirmo žvilgsnio nereikšmingi ir įprasti, negalavimai gali būti rimtų ligų pradžia.

Miego trūkumas

Šiuolaikinio žmogaus gyvenime miegas yra nepelnytai nustumtas į antrą planą. Ir nors tinkamai planuodamas laiką kiekvienas dirbantis žmogus galėtų išmiegoti rekomenduojamas aštuonias valandas, daugelis ilgokai vakaroja dėl įsitikinimo, kad, pavyzdžiui, eiti miegoti 9 valandą vakaro dera tik vaikams. Todėl dažnai vakaras leidžiamas prie televizoriaus ar kompiuterio, užuot ramiai ėjus ilsėtis.

Daugelis žmonių nesusimąsto, kad nuolatinis miego trūkumas gali būti chroniško pervargimo, depresijos, antsvorio priežastimi. Širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, nusilpęs imunitetas ir papilkėjusi oda – tik kelios nemigos pasekmės. Kai dėl gyvenimo būdo išbalansuojamas miego, darbo ir poilsio režimas, sutrinka biologinis laikrodis. Todėl jei darbo dienomis nepavyksta išsimiegoti, būtina atsigriebti savaitgaliais. Miegas būtina sveikatos ir žvalumo sąlyga.

Kelios gyvenimiškos rolės

Geriausia būtų nutarti, kad kažkuriuo gyvenimo laikotarpiu pagrindinė rolė bus tik viena.

Šiuolaikines moteris labai išsekina daugybė vaidmenų, kuriuos jos prisiima: mama, darbuotoja, žmona, dukra... Ir kiekviena iš šių rolių reikalauja ją atlikti kuo geriau. Konkurencija, visuomenėje paplitę stereotipai verčia visose srityse siekti maksimalių rezultatų. Todėl dauguma net per atostogas neatitrūksta nuo darbinių reikalų. Augindamos vaikus išgyvena dėl karjeros, o siekdamos profesinių aukštumų jaučiasi kaltos dėl sumažėjusio dėmesio šeimai.

Geriausia būtų nutarti, kad kažkuriuo gyvenimo laikotarpiu pagrindinė rolė bus tik viena. Pavyzdžiui, kol vaikai maži, nesistengsite šturmuoti karjeros aukštumų – tam bus laiko, kai jie truputį paaugs.

Išmanieji įrenginai

Televizija, internetas ir laikas prie išmaniųjų įrenginių yra tie laiko vagys, kurie nepastebimai išsiurbia energiją. Vis daugiau laiko praleidžiama virtualiame pasaulyje ir vis mažiau jo lieka realiame. Todėl nekaltas naršymas socialiniame tinkle gali būti ta priežastis, kodėl ir vėl pritrūko laiko išsilyginti drabužius ar pasivaikščioti gryname ore. Norėdamos kokybiškai pailsėti, pabandykite, pavyzdžiui, septintą vakaro išjungti visus išmaniuosius įrenginius. Pasistenkite bent pora valandų prieš miegą nežiūrėti televizoriaus. Net jei jis įjungtas kaip fonas – iš jo sklindantis triukšmas vargina ir blaško.

Neįvertinti buities darbai

Jei pati sau neįvardijate, kad namų ruoša rimtas darbas, kažin ar vyras tai atspės?

Neretai moterys užsikrauna didžiąją buities darbų dalį, nes juos vertina kaip gyvenimo neišvengiamybę, šeiminio gyvenimo pareigą. Kad tai nelengvas fizinis darbas, reta pripažįsta net pati sau. Augindamos vaikus, su kokia meile tai bedarytumėte, prarandate ne ką mažiau energijos ir jėgų, nei besidarbuodamos įstaigoje. Vežiojimas pas gydytoją, tėvų susirinkimai, pagaliau maisto gamyba ar mažųjų ginčų sprendimai yra darbas, kuris nesibaigia net per atotogas.

Būtų idealu, jei aptartumėte su sutuoktiniu, kokios pagalbos jums reikia. Juk jei pati sau neįvardijate, kad namų ruoša rimtas darbas, kažin ar vyras tai atspės? Galbūt turite galimybę pasisamdyti namų tvarkytoją? Neįtikėtina, bet net vienas jos apsilankymas gali jus išvaduoti nuo daugybės nemalonių darbų.

Moteris gamina valgyti. / Fotolia nuotr.

Ignoruojami kūno signalai

Šiandienos gyvenimo būdas verčia visuomet būti pačios geriausios formos. Peršalote? Reklama siūlo akimirksiu ligos simptomus įveikiančius vaistus. Sunkios mėnesinės? Šiuolaikinė moteris jas pasilengvina išgerdama nuskausminamųjų piliulę. Tačiau taip ignoruojamas organizmas pavargsta ir ima siųsti nepasitenkinimo signalus. Iš pradžių juntame nuovargį, genda nuotaika, atsiranda miego ar valgymo sutrikimai, išlenda įvairių ligų simptomai. Todėl reiktų suprasti, kad pats tikriausias jūsų viršininkas yra jūsų kūnas ir jo signalus reikia išgirsti pirmiausia. Tinkama mityba, aktyvi fizinė veikla, grynas oras ir neišbalansuotas poilsio bei miego režimas – tai svarbiausi dalykai, kurie bus puikus pagrindas siekti visų kitų tikslų.

Kaltės jausmas

Moterys dažnai pervargsta vien todėl, kad nuolatos išgyvena kaltės jausmą, jog nėra pakankamai geros mamos, darbuotojos, žmonos. Dažniausiai su šiuo jausmu susiduria tos, kurios augina vaikus vienos. Jos chronišku nuovargiu skundžiasi žymiai dažniau, nei vienišės ar gyvenančios su vyrais. Ir nenuostabu – jos visus darbus turi atlikti pačios, neskirstydamos jų į vyriškus ir moteriškus. Atsakomybė dėl vaikų irgi slegia pečius. Jos labiau pavargsta net ir tais atvejais, kai padeda tėvai ar buvę sutuoktiniai. Jos sunkiau atsipalaiduoja, nes galvoje sukasi mintys apie darbus, kuriuos reikia nudirbti.

Fizinis nuovargis susipina su dvasiniu, kadangi nyksta ribos tarp darbo ir poilsio laiko. Tokioje situacijoje labai svarbu atsikratyti kaltės jausmo, kad privalote atstoti vaikui abu tėvus. Ne, jūs privalote būti gera mama, tačiau negalite būti atsakinga už vaiko tėčio elgesį. Nesvarbu, esate vieniša ar turite sutuoktinį, nesijauskite kalta prieš darbdavį, kad jūsų vaikai dažnai serga. Nekaltinkite savęs, kad kažko negalite, nespėjate ar paprasčiausiai nenorite. Paskirstykite darbus į labai svarbius, mažai svarbius ir nebūtinus. Galbūt tai padės pasirinkti prioritetus ir nesukti galvos dėl smulkmenų.