Kodėl atėjus brandai slenka plaukai? Komentuoja ir pataria 3 specialistai

Moteriai slenka plaukai / Vida Press nuotr.
Moteriai slenka plaukai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-09-04 10:45
AA

Statistika neguodžia: maždaug pusė vyresnių nei 40 metų moterų anksčiau ar vėliau pastebi, kad plaukų kupeta sumenko, jie ėmė slinkti labiau nei įprastai. Tyrimai rodo, kad sulaukus 65-erių šis procentas dar labiau išauga. Kodėl tai vyksta? Todėl, kad paveikiamas ir sutrikdomas plaukų gyvavimo ciklas, susidedantis iš kelių fazių. Taip gali nutikti dėl hormonų pusiausvyros sutrikimo, infekcijos, vaistų vartojimo, ligos, chemikalų, griežtos dietos.

Daugybė vyresnių moterų patiria paveldimą androgeninę alopeciją. Jos požymis – difuzinis plaukų retėjimas, dažniausiai atsirandantis kaktos srityje ir skalpo centre, nes plaukų folikulai dėl nežinomų priežasčių tampa jautrūs vyriškiesiems hormonams androgenams. Polinkį į androgeninę alopeciją, pasak specialistų, galima pamatyti atliekant kompiuterinį tyrimą, kurio metu padidinamas skalpo vaizdas: jei folikulai skiriasi dydžiu, tai – tikėtino plaukų retėjimo ženklas. Tačiau jei plaukai ima slinkti staiga, o skalpo tyrimas nerodo polinkio, greičiausiai problema sukelta sveikatos būklės.

Plaukais būtina rūpintis nuolatos

Jūratė Garbaravičienė / Asmeninio albumo nuotr.

Gydytoja dermatovenerologė med. m. dr. Jūratė Garbaravičienė: „Ar skiriate plaukams tiek pat dėmesio, kiek odai? Ar imatės kitų priemonių nei vien plovimas ir kaukės? Paprastai žmonės susigriebia, kai plaukai pradeda slinkti. Tada atsiranda laiko ir galvos odos masažui, ir įtrynimams specialiais serumais, kurie gerina mikrocirkuliaciją ir stiprina plaukų folikulus. Tačiau tai reikėtų daryti nuolat, kol problemų dar nekyla, nes plaukus, kaip ir odą, veikia daugybė kenksmingų faktorių, todėl būtina stiprinti plaukų atsparumą. Kai žmogus skundžiasi, kad jie pradėjo smarkiai slinkti, specialistas ištiria galvos odą, nes kalta gali būti jos liga, kartais atlieka kraujo tyrimus, kurie gali parodyti vidinius pokyčius, lemiančius nedžiuginančią plaukų būklę. Kai lieka neaiškumų, atliekama plaukuotosios galvos dalies biopsija. Tačiau būna, kad net ir visapusiškai ištyrus organizmą plaukų slinkimo priežastis neišryškėja.

Priklausomai nuo problemos ir slinkimo tipo, gali padėti geriamieji arba tepamieji preparatai su biotinu, kofeinu, jūrų gėrybių baltymų ekstraktu, cinku ar melatoninu. Tačiau ypač paveiki mezoterapija. Procedūros metu į galvos plaukuotosios dalies odą suleidžiama biologiškai aktyvių medžiagų (aminorūgščių, vitaminų, mikroelementų ir kt.) preparatų arba specialiai paruoštos plazmos su didele aktyvintųjų trombocitų koncentracija. Juose yra augimo faktorių, kurie stimuliuoja plaukų folikulus. Noriu pabrėžti, kad injekcinė mezoterapija skiriasi nuo paviršinės, atliekamos kosmetologijos kabinetuose: pirmuoju atveju preparatų suleidžiama į gilesnius odos sluoksnius. Bet greito rezultato nelaukite. Kol plaukų folikulai atsigauna, išaugina naujus plaukus, prabėga 3–6 mėnesiai.“

Jūratė Garbaravičienė / Asmeninio albumo nuotr.

Reikalinga kompleksinė analizė

Jūratė Garbaravičienė / Asmeninio albumo nuotr.

Gydytoja homeopatė Aiva Vaivarienė: „Agresyvios grožio procedūros gali pridaryti bėdos, bet mes juk kalbame apie nematomas vidines priežastis, kurias ne taip paprasta atsekti. Kai moteris skundžiasi, kad slenka plaukai, bendraujant paprastai paaiškėja, kad tai – it raudonas šviesoforo signalas, įspėjantis apie jos organizme vykstančius procesus. Su kiekviena paciente daug kalbamės: kaip ji maitinasi, kokį darbą dirba, kuo sirgo ir serga, kokius vaistus vartojo ir vartoja, kaip miega, ilsisi ir t. t. Klausydamasi darau prielaidą, kad dėl nevisavertės mitybos, nuolat patiriamo streso, ilgalaikio cheminių medikamentų vartojimo moteriai greičiausiai trūksta mineralų, sutrikęs jų įsisavinimas. Arba dėl darbo pobūdžio jos organizmas gali būti užterštas toksinais. Galbūt prasidėjus menopauzei sulėtėjo skydliaukės, kurios hormonai veikia įvairias funkcijas, veikla. Hormoninės ir virškinimo sistemų negalavimai, stresas – bene dažniausios plaukų slinkimo priežastys.

Kompleksinės konsultacijos dalis – plaukų tyrimas. Jis parodo, kokių sutrikimų esama ir kokias ligas jie provokuoja. Plaukų analizė leidžia nustatyti, ar organizmas neužterštas sunkiaisiais metalais, kokia mikroelementų sudėtis, juk šie dalyvauja daugybėje biocheminių reakcijų... Gali paaiškėti, kad organizmui trūksta jodo, mangano ar fosforo, o tam tikrų mikroelementų yra per daug ir jie blokuoja kitų veiklą. Tradiciniai multivitaminai plaukams stiprinti šiuo atveju mažai padės, nes organizmui būtina duoti tai, ko jam stinga, ir neduoti to, ko jam nereikia. Tačiau vitaminai ne išeitis, jei, pavyzdžiui, vyras – brutalus alkoholikas ir nuolatinis stresas garantuotas. Plaukų slinkimas gali būti sustabdytas tik veikiant kompleksiškai, pašalinus visas tikėtinas jo priežastis.“

Jūratė Garbaravičienė / Asmeninio albumo nuotr.

Akupunktūra stebuklo nepadarys

Jūratė Garbaravičienė / Asmeninio albumo nuotr.

Kinų medicinos žinovas med. m. dr. Dainius Butvilas: „Vakarų medicinos paprastai nurodomos plaukų slinkimo priežastys, tokios kaip stresas, vaistų vartojimas, mineralų trūkumas, hormonų pusiausvyros sutrikimas, – gana miglotos. Jos tinka įvairioms ligoms apibūdinti ir žmonėms sukelia skirtingų sveikatos problemų. Kinų medicinoje egzistuoja požiūris, kad plaukų slinkimas dažniausiai susijęs su krauju, virškinimu ir inkstais. Jei moteris jau tokio amžiaus, kai mėnesinių nebėra, bet jos būdavo gausios, slenkantys plaukai, anot kinų, gali būti to pasekmė. Ne kartą gimdžiusi moteris išeikvojo daug gyvybinės energijos, kurią kaupia inkstai, dėl to plaukai ir galėjo pradėti slinkti. Tą energiją sekina ir įtemptas darbas, ypač protinis. O vegetarizmas, dietos – būdai padaryti mitybą nevisavertę ir užkirsti kelią, kuriuo organizmas gauna būtinų maisto medžiagų. Kinų gydytojai naudoja galvos kaukes, akupunktūrą, gydo vaistažolėmis, tačiau pirmiausia jie ieško priežasties, dėl kurios plaukai slenka.

Man pačiam yra tekę akupunktūra gydyti alopeciją – negalėčiau pasakyti, kad rezultatai labai nudžiugino. Turi apsiginkluoti kantrybe, atlikti daug procedūrų. Kinijoje savo akimis mačiau, kaip pasikeitė į devintą dešimtį įžengusios moters, kurią vienas iš mano mokytojų gydė adatomis nuo galvos kraujotakos sutrikimo, plaukų išvaizda. Tose vietose, kur buvo bedamos adatos, jos visiškai žili plaukai pajuodavo. Vis dėlto adatos tikrai negelbės, jei žmogus nebus nusiteikęs investuoti ir laiko, ir pastangų į gydymą. Tarkim, gydytojas sako, kad reikia keisti mitybą, o moteris nenori nė girdėti apie tai, jog maitinasi netinkamai. Dažniausiai plaukų slinkimas susijęs su gyvenimo būdu ir jį gali tekti keisti iš esmės. Aišku, svarbu, ar specialistui pavyks nustatyti sveikatos problemą, kurią rodo slenkantys plaukai.“