„Knygų damai“ N. Žaliūkei šios Kalėdos – kitokios: „Laukimas mane pristabdė ir sudėliojo prioritetus“

Nora Žaliūkė/Gedmanto Kropio/„Žmonės Foto“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-12-14 09:00
Tinklaraštininkei Norai Žaliūkei, literatūros mėgėjams geriau žinomai kaip „Knygų Dama“, šios Kalėdos – ypatingos. Sūnaus su futbolininku Mariumi Žaliūku besilaukianti šeima Advento laikotarpiu stengiasi sustoti ir pasidžiaugti meilės kupinomis akimirkomis. Juk tai paskutinės jų šventės dviese, tiesa, ir paskutinės be dovanų! Nora atskleidžia, kad labai nemėgsta jų gauti, bet sūnų per kitas Kalėdas jomis tikrai džiugins.

Prieš Kalėdas nemenkas galvos skausmas sugalvoti prasmingą ir geras emocijas keliantį dovanų sąrašą. Jeigu reikėtų išrinkti TOP3 dovanas, kurias dažniausiai dovanoji, kokios jos būtų?

Mano šių metų kalėdinė knyga, be jokių abejonių, yra Majos Lunde „Sniego sesė“. Tokios gražios, jautrios ir visomis prasmėmis vertingos kalėdinės knygos iki šiol nesu skaičiusi. Nors ji skirta vaikams, peno, minčių, šilumos ir net įkvėpimo joje rasti gali bet kurio amžiaus žmogus. Nedvejodama ją rekomenduoju visiems, kurie prašo rekomendacijų, ką dėti po eglute.

Nors esu visiškai ne dovanų žmogus, visada stengiuosi dovanoti mažutes, mielas ir būtinai asmenines staigmenas. Jei žmogus kažką kolekcionuoja – labai smagu ieškoti ypatingo egzemplioriaus jo hobiui. Jei ne – visi puošiame eglutes ar šakas Kalėdų metu, tad ieškau ir dovanoju eglutės žaisliukus. Mėgstu kuistis sendaikčiuose, ten dažnai randu vienetinių, senovinių dalykėlių, kurie visad pradžiugina draugus.

Į ką labiausiai atkreipi dėmesį rinkdama dovanas artimiesiems?

Visada labai noriu, kad dovana būtų kuo asmeniškesnė ir gavęs ją žmogus pagalvotų: „Kaip tu atsiminei?“. Manau, kad tik tada ta dovana turės vertę, jeigu rinkdamas galvosi apie konkretų žmogų ir ją gavęs apdovanotasis tai pajaus.

Ar pati dažniau dovanas perki, ar stengiesi gaminti ir pakuoti savo rankomis?

Nelabai gebu ką nors pagaminti savo rankomis. (juokiasi) Neturiu ypatingų rankdarbinių talentų, nebent galiu sausainių ar pyragą iškepti. Dažniausiai ieškau visokių mielų smulkmenėlių ir jas gražiai įpakuoju. Tą tai mėgstu daryti pati.

Kokias dovanas Tau pačiai labiausiai patinka gauti?

Man nepatinka gauti dovanų, o ypač Kalėdų proga. Man labai norisi, kad ši tradicija kažkur išgaruotų ir žmonės švęstų kitokias Kalėdas, kur svarbiausia būtų šeima, kvapai, žvakės, mišios, varpai, sniegas, kalėdiniai filmai, margi megztiniai, apsikabinimai ir tos ypatingos nuotaikos Kalėdas. Bet jei primygtinai reikia – visad renkuosi knygas ar atvirukus.

Kada pradedi ieškoti dovanų ir pagal ką jas renki?

Yra buvę visokių metų – ir paskutinę minutę ieškojau, ir jau prieš mėnesį viską turėjau. Jei jau ieškau dovanų, tai man labai norisi rasti TĄ daiktą, TĄ emociją, TĄ dovaną, tad ir ieškau tol, kol randu.

Esi iš tų, kurioms labiau patinka dovanoti, ar tų, kurios laukia staigmenų?

Tik dovanoti! Bet kokios progos staigmenoms aš alergiška. (juokiasi)

Ar šeimoje turite su dovanomis susijusių tradicijų? Kokių?

Kasmetinė tradicija, jei galima taip pavadinti, mano įtikinėjimas, jog dovanų nenoriu ir nereikia, kur seka artimųjų argumentai, kad vis tiek dovanos. Bet su vyru jau radome bendrą kalbą nuo pirmų metų – jis mane išgirdo ir dovanų mūsų Kalėdose nėra. Pradėsime jas pirkti tik gimus sūneliui ir tik jam, juk iš vaikų šio džiaugsmo atimti negalima. O mes išmokome džiaugtis kitais Kalėdų dalykais.

Po eglute dovanų ieškote Kūčių vakarą ar išaušus Kalėdų rytui?

Vaikystėje visada laukdavome Kalėdų ryto, o dabar išpakuojame vakare, mat Kalėdų rytą keliaujame į bažnyčią ir širdyje gyvena visai ne tos emocijos. Nors sesuo vis pyksta, kad sugadinome jai tokią mielą rytinę Kalėdų tradiciją… (juokiasi)

Jeigu per šias Kalėdas netikėtai taptum Kalėdų Senelio dešiniąja ranka, ką jam patartum?

Pasirodyti kiekvienam vaikui asmeniškai, kad tikėjimas stebuklais ir Kalėdų magija grįžtų į kiekvienus namus. Man regis, tada nė viena dovana niekam neberūpėtų ir viskas būtų labai tikra!

Naujausi straipsniai