Knarkimas – kieno problema ir kaip ją spręsti?

Knarkimas / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2017-06-28 21:25
Apie knarkimo problemas knarkiantieji dažniausiai sužino iš aplinkinių, išgirdę jų nusiskundimus dėl sukelto triukšmo miego metu. Nerizikuoti savo ir artimųjų poilsiu padėti gali nosies kriauklių ir pertvaros plastika. Gydytojo otorinolaringologo Giedriaus Strazdo teigimu, procedūros efektyvumas priklauso ne tik nuo operacijos, bet ir paties paciento požiūrio į ligą. Knarkimą skatina ne vien pasunkėjęs kvėpavimas, bet ir netinkamas gyvenimo būdas.

Problemas spręsti būtina

Knarkimo problemos kamuoja nemažą dalį žmonių nepriklausomai nuo jų amžiaus. Nors įprasta manyti, kad knarkimas – tai įkyrus triukšmas, kurį naktimis kelia greta miegantis, knarkimas yra liga, kelianti rimtą grėsmę visam organizmui. Apsunkintas kvėpavimas neleidžia organizmui pasisavinti reikalingo deguonies kiekio.

Jei knarkiant sustoja kvėpavimas, tai gali sukelti rimtų širdies, kraujagyslių sistemos problemų.

„Dažnai teigiama, kad knarkimas yra ne liga, ne paties knarkiančiojo, o aplinkinių problema. Tačiau, jei knarkiant sustoja kvėpavimas, tai gali sukelti rimtų širdies, kraujagyslių sistemos problemų, padidinti infarkto ar insulto riziką“, – knarkimo keliamas grėsmes įvardija G. Strazdas.

Ieškant gydymo būdų, pirmiausia reikėtų atkreipti dėmesį į ligos atsiradimo priežastis.

Knarkimą sukeliančios priežastys

Knarkimą stipriai lemia neteisingas gyvenimo būdas. Alkoholis, migdomieji vaistai, nutukimas – tai ne tik širdies ritmo veiklą trikdantys veiksniai. Žalingi įpročiai kuria palankias sąlygas knarkimo problemoms atsirasti. Norint jų išvengti, reikėtų susirūpinti savo fiziniu aktyvumu, mityba, atsikratyti žalingų įpročių.

Dažna knarkimo priežastimi tampa ir netinkamas lėtinių kvėpavimo ligų gydymas. Susirgus sloga labai svarbu nepiktnaudžiauti gleivinę sutraukiančiais nosies lašais, nes ilgalaikis jų vartojimas gali sukelti pripratimą bei sutrikdyti kvėpavimo veiklą.

„Kai užgula nosį, dažnas iš mūsų linkęs griebtis nosies lašų ir net nepagalvoja, kad per ilgai vartojami jie gali sukelti rimtų problemų. Dėl lašų sukeltos lėtinės slogos kreipiasi vis daugiau pacientų. Nosies užgulimą gali sukelti įvairios priežastys, tokios kaip iškrypusi nosies pertvara, lėtinis sinusitas ar alerginis nosies gleivinės pažeidimas, kurių gydymo priemonės yra skirtingos. Vartojant lašus ilgiau nei 5–7 dienas, gali išsivystyti pripratimas. Tokių vaistų vartojimas ne tik nepašalina minėtų ligų ar knarkimo priežasčių, bet iš esmės pablogina būklę“, – slogos gydymo niuansus apžvelgia G. Strazdas.

Laiku kreiptis

Specialistas pataria neužsiimti savigyda ir kreiptis į specialistus. Tyrimų metu gydytojas otorinolaringologas įvertins nosies pertvaros, kriauklių, gomurio ar tonzilių būklę.

„Kreivos nosies pertvaros priežastimi gali tapti tiek traumos, tiek nosies pertvaros kaulinės ar kremzlinės dalies deformacijos vaikystėje, spartaus augimo metu. Apsunkintas kvėpavimas neaprūpina organizmo reikalingu deguonies kiekiu. Tai blogina gyvenimo kokybę, mažina darbingumą.“

Efektyvūs rezultatai

Kvėpavimo takų problemoms spręsti siūlomi keli chirurginio gydymo būdai: vienas iš jų – nosies kriauklių ir pertvaros plastika.

„Atlikus nosies kriauklių ir pertvaros plastiką, pagerėja oro srautas per nosį į žemiau esančius kvėpavimo takus. Miego metu žmogus kvėpuoja per nosį ir nesusidaro sąlygos knarkimui. Tačiau, jei knarkimas neišnyksta, reikalingas antras chirurginio gydymo etapas (ryklės tonzilių, minkštojo gomurio korekcija). Prieš planuojant chirurginį gydymą, reikalingas ir miego tyrimas – polisomnografija.“

Specialistas pataria nepasikliauti vyraujančiais mitais, o sprendžiant knarkimo problemas didelį dėmesį skirti ir gyvenimo būdo pokyčiams. Sveika gyvensena, rūpinimasis savo organizmu bei mityba lemia nemažą dalį sėkmės.

„Operacija visų bėdų neišspręs. Siekiant efektyviausių rezultatų privalu keisti ir gyvenimo būdą: sportuoti, nerūkyti, nevartoti alkoholio. Patartina miegoti ant šono, pakėlus galvūgalį, reikėtų gydyti lėtines, alergines ligas, detoksikuoti organizmą.“

Elaima.lt

Naujausi straipsniai