Klausimai, kurie kyla kiekvienam, norinčiam auginti orchidėjas

Orchidėja / Fotolia nuotr.
Orchidėja / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2017-03-21 13:00
AA

Draugių ir mamos palangės nukrautos orchidėjų? O jūs numarinote ne vieną šią gražuolę, todėl manote, kad orchidėja yra lepus ir daug priežiūros reikalaujantis augalas? Pasak specialistų, tereikia žinoti keletą paprastų taisyklių.

Rinkdamiesi orchidėjas pirmiausiai įsitikinkite, ar augalas nepažeistas. Kaip tai nustatyti? Permatomame vazone šaknys turi būti sveikos, žalios ir neapvytusios. Lapai turi būti sodrios žalios spalvos, stangrūs ir be dėmelių. Atsiminkite, kad substratas turi būti nepermirkęs.

Substrato galima pasigaminti ir patiems. Daugeliui orchidėjų tinka medžių žievės, samanų, medžio anglies ir jūros putų gabalėlių mišinys.

Substratas: galite ir pirkti, ir pasigaminti patys

Orchidėjos gerai auga tik specifinėje, joms skirtoje žemėje. Joms tinkamiausios smulkintos medžių žievės. Paprasta žemė gėlėms tinka labai mažai daliai orchidėjų rūšių. Specialaus substrato įsigysite kiekviename prekybos centre ar sodininkų reikmenų parduotuvėse.

Beje, jo galima pasigaminti ir patiems. Daugeliui orchidėjų tinka medžių žievės, samanų, medžio anglies ir jūros putų gabalėlių mišinys. Taip pat galite įmaišyti ir smulkintų vyno kamščių, kokoso plaušų. Jei prisirinkote medžio žievės, ją pakaitinkite, taip išnaikinsite mikrobus.

Geltona orchidėja / „Fotolia“ nuotr.

Ar tikrai vazonai – tik permatomi?

Nors daug diskutuojama apie tai, kad orchidėjos turėtų augti tik permatomuose vazonuose, vienos nuomonės nėra. Sakoma, kad šaknims, kaip ir augalui, patinka šviesa. Visgi jei nusipirkote orchidėją, kuri yra plastikiniame permatomame vazonėlyje, nepersodinkite jos tiesiai į keraminį. Jei jums negražus plastikinis, įdėkite gėlę su visu vazonėliu į kitą, jums labiau patinkantį.

TAIP PAT SKAITYKITE Natalija Bunkė pataria, kaip prižiūrėti dirbtines gėles

Taip pat nesutariama, ar orchidėjoms patinka šviesa, ar tamsesnės vietos. Visgi sodininkai sako, kad jos mėgsta šviesą, tačiau ne tiesioginius spindulius (ypač kai žydi). Jei jūsų kambarys vakarinėje pusėje, drąsiai galite laikyti orchidėją ant palangės. O jei ne, išsirinkite kitą vietą savo namuose.

Tręšdami nedarykite meškos paslaugos

Nors sakoma, kad orchidėjos džiugina žiedais, kai yra nuolat tręšiame, reikėtų nepersistengti. Galite išgirsti istorijų, kad jos puikiausiai žydi netręšiamos ir beveik paliktos likimo valiai. Visgi kartais palepinti savo namų puošmeną trąšomis reikėtų. Galite nurodytą kiekį trąšų įpilti į kibirą vandens ir valandą kitą palaikyti orchidėją su visu vazonu vandenyje.

Tik laikykitės nurodymų, kurie surašyti ant pakuotės. Dažnas, norėdamas padaryti gera, patręšia daugiau, nei nurodyta. Tačiau tai, pasak specialistų, yra kur kas didesnė žala, nei išvis netręšti. Per didelis kiekis trąšų gali nudeginti orchidėjos šaknis, o tada tikrai teks su ja atsisveikinti. Tad atsiminkite – mažiau yra daugiau.

Amžinas klausimas: kiek ir kada laistyti

Dėl šito taip pat daugelis neranda vieno atsakymo. Tačiau tam tikri bendri nuostatai visgi yra. Šiaip orchidėjų dažnai laistyti nereikia. Geriausias rodiklis, kuriuo galite vadovautis, – tai šaknys. Jei jos ryškiai žalios, dar šiek tiek drėgnos, vadinasi, gėlės lieti nereikia. O jei šaknys šviesios ir sausos, galite būti tikri, kad neprošal palieti.

Orchidėjas geriausia lieti lietaus vandeniu, jei turite, distiliuotu ar net keletą dienų pastovėjusiu vandeniu. Geriausias laikas – rytas ir tik tada, kai substratas visiškai išdžiūvęs. Atsiminkite, jei liesite per daug, šaknys gali pradėti pūti, tad nuolat stebėkite, kaip jos atrodo. O ir liejimo būdas gali būti skirtingas, tačiau norint, kad visos šaknys prisigertų vandens, geriausia perlieti nuo viršaus ir leisti nusivarvėti. Taip pat valandai kitai galite pamerkite į kibirą su vandeniu, kad šaknys prisigertų vandens.

TAIP PAT SKAITYKITE Gėlių horoskopas

Persodinimas – paprasčiau, nei manote

Jei matote, kad orchidėjos šaknys nebetelpa į vazoną, tiesiogine žodžio prasme „lipa pro šonus“, tai tikriausias signalas, kad namų gražuolę reikia persodinti.

Kad šaknys lengviau atšoktų, vazonėlį su augalu trumpam įstatykite į indą su šiltu vandeniu, tada atsargiai gėlę ištraukite ant popierinio rankšluosčio. Žemės nuo šaknų nekratykite, kad jų nepažeistumėte. Į naują vazonėlį berkite trečdalį naujo substrato, tada statykite orchidėją, o likusius tarpelius vėl pripildykite substratu. Dar atsiminkite, kad persodinus, orchidėjos geriau kelias dienas nelaistyti.

Geltona orchidėja / „Fotolia“ nuotr.