Klaida, kurią darome rinkdami kalėdines dovanas

Kalėdinė dovana / „Fotolia“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-12-19 13:27
Artėjant Kalėdoms daugelis žmonių tiesiog pameta galvas ieškodami tinkamos dovanos artimajam, draugui ar kolegai.

Naujas tyrimas skelbia, kad vertėtų dar kartelį pergalvoti visą rinkimosi ir pirkimo procesą, nes dažniausiai elgiamės neteisingai, rašo medicalnewstoday.com.

2015 metų apklausos duomenimis, didžioji dalis amerikiečių dovanoms planavo išleisti vidutiniškai 830 dolerių, apie 30 proc. – mažiausiai 1000 dolerių.

Kol daugelis iš mūsų stengiasi išvengti tradicinio scenarijaus ir tėčiui vėl nenupirkti poros kojinių, o močiutei dar kartelį nepadovanoti kvepalų, naujas tyrimas teigia, kad šios tradicinės, galbūt banalios dovanos nėra jau tokia bloga mintis.

Tyrėjai atskleidė, kad žmonės linkę rinkti dovaną pagal tai, kokios reakcijos tikisi iš ją išpakuosiančio asmens, o dovaną gavusiesiems svarbiau, ar ją bus galima panaudoti praktiškai ir ar ji turės ilgalaikę vertę.

Analizuodami ankstesnių tyrimų rezultatus, mokslininkai pastebėjo neatitikimų tarp dovaną gaunančiojo lūkesčių bei dovanojančiojo motyvų renkant dovaną, o to rezultatas – nusivylęs tas, kurį labai norėjome nudžiuginti savo dovana.

„Mes pastebėjome, kad dovanotojai dažniausiai nori nustebinti ir priversti aikčioti tuos, kuriems renka dovaną, o gavusieji dovaną daugiau dėmesio atkreipia į galimybes tą dovaną panaudoti, išliekamąją jos vertę. Taigi sveikintojo motyvai prasilenkia su dovanos gavėjo lūkesčiais.

Pavyzdžiui, dulkių siurblys nėra ta dovana, kuri atimtų žadą, tačiau iš tiesų ji verta būti pardavimų viršūnėse, nes yra praktiška ir ilgai tarnaus ją gavusiajam“, – aiškino viena iš tyrėjų J.Galak.

Stengdamiesi padaryti staigmeną dovanos gavėjui, kartais netgi ignoruojame jo pateiktą norų sąrašą. Verta pagalvoti, kad „apčiuopiamos“, materialinės dovanos iš pradžių priimamos neutraliai, tačiau vėliau suteikia laimės ją gavusiajam (pavyzdžiui, masažas). Tuo tarpu piniginė auka iš pradžių yra įvertinama, tačiau vėliau nebeteikia džiaugsmo.

Taigi ką padovanoti Kalėdų proga?

Trumpai tariant, mokslininkai rekomenduoja susitapatinti su asmeniu, kurį sveikinsite, ir pagalvoti, kokią vertę jūsų dovana turės prabėgus šiek tiek laiko po jos įteikimo.

„Mes stengiamės apdovanoti tuos, kurie mums svarbūs, tuos, kuriuos norime pradžiuginti, tuos, su kuriais norime sutvirtinti savo santykius. Auksinė taisyklė: pirmiausia pagalvokite, kuo naudinga bus jūsų dovana, o ne apie tai, kokio platumo šypsena nušvies gavėjo veidą, vos ją išvyniojus“.

Naujausi straipsniai