Kiaušialąsčių ir spermos donorystės programa – kelias į stebuklą

Kūdikis /Shutterstock nuotr.
Kūdikis /Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2019-04-04 14:27
AA

„Jūs galite susilaukti išsvajoto kūdikio!“ – tokią fantastišką žinią išgirsta nevaisingos poros „Northway“ vaisingumo centre. „Jūs galite padėti kitiems žmonėms ir taip įprasminti savo gyvenimą“, – čia išgirsta potencialūs donorai. Šiuolaikinė medicina, altruizmas ir empatija pajėgūs sukurti stebuklą.

Apie kiaušialąsčių ir spermos donorystės programą pasakoja lytinių ląstelių donorystės programos koordinatorė Kristina Mateikienė

Šiuolaikinės medicinos galimybės stulbina, pagalbinis apvaisinimas – ne išimtis. Tai – labai komplikuotas procesas?

Būtent taip mano daugelis žmonių, kurie kreipiasi į „Northway“ vaisingumo centrą, tačiau norėčiau išsklaidyti šią baimę. Pagalbinis apvaisinimas nėra nei labai komplikuotas, nei nenatūra-lus – iš esmės visa vyksta pagal gamtos taisykles. Vienintelis skirtumas – kai kuriuose etapuose prisireikia gydytojo rankos. Taip pradėtų vaikų pasaulyje begalė ir jų tik daugės. Pagalbinis apvaisinimas mėgintuvėlyje naudojant donorės kiaušialąstes ar donoro sper- mą – vienas sėkmingiausių nevaisingumo gydymo metodų, nes jį taikant pasitelkiamos sveikos ir jaunos donorų lytinės ląstelės. Donorėmis gali tapti 20–35 metų moterys, donorais – 18–35 metų vyrai (yra ir daugiau sąlygų).

Jei pora nesusilaukia vaikų, paprastai kaltinama moteris. Tačiau tyrimai rodo ką kita?

Pasak gydytojo akušerio ginekologo Rolando Žiobako, daugiau kaip 40 procentų iš tų, kurie čia apsilanko, diagnozuojami spermos pakitimai. Tiesą sakant, rezultatai, gauti pasaulio mastu tiriant vyrų spermos kokybę (tai buvo daroma 1938–1991-aisiais), šokiruoja: per tą laikotarpį vyrų sperma suprastėjo 40 procentų! Negalima atmesti prielaidos, kad dar po 50 metų vargiai rasime vyrą, turintį kokybiškos spermos.

Kokiais atvejais šiandien gali pagelbėti spermos arba kiaušialąsčių donorystė?

Kai vyrui nustatyta spermos patologija, ejakuliacijos sutrikimai, kai jis – lytiškai plintančių ligų nešiotojas arba yra rizikos, kad perduos savo vaikui didelę negalią sukeliančią ligą. Moters nevaisingumą dažniausia lemia ovuliacijos sutrikimai ir kiaušintakių patologija, kartais – paveldėta liga. Dalies moterų nevaisingumo priežasčių neįmanoma paaiškinti – kaltomis laikomos genų mutacijos, dėl kurių nesivysto natūraliai užsimezgęs embrionas. Nors tikslios statistikos, kiek porų Lietuvoje nepavyksta susilaukti vaikų, nėra, manoma, kad jų – 50–70 tūkstančių ir kasmet šis skaičius padidėja maždaug 2 tūkstančiais. Taigi porų, kurioms reikia kiaušialąsčių ir spermos donorų pagalbos, – daugybė. Donorai ne tik padeda moterims pastoti – galima sakyti, kad neretai jų dėka pagerėja poros tarpusavio santykiai, nes ilgi ir varginantys kūdikio laukimo metai moterį ir vyrą labai išsekina psichologiškai ir emociškai.

Kristina Mateikienė/Northway nuotr.

Kokiomis taisyklėmis grindžiami nevaisingų porų ir donorų santykiai?

Donorai savo kiaušialąstes ir spermą atiduoda nemokamai. Jiems tai galimybė padėti, padaryti kažką prasmingo savo gyvenime. Donorams taip pat nemokamai atliekami išsamūs sveikatos tyrimai, teikiamos gydytojų konsultacijos, taigi tai – ir galimybė įsivertinti savo sveikatos būklę.

Pagalbinio apvaisinimo metu pacientei į gimdą perkeliamas embrionas, gautas panaudojus donorinius spermą ar kiaušialąstes. Potencialiems donorams taikomi griežti atrankos kriterijai: atliekami išsamūs tyrimai, rezultatus atidžiai įvertina gydytojai specialistai, patikrinama, ar nėra žinių apie jų šeimos narių genetines ligas. Visada parenkame panašių fizinių duomenų žmones, tai yra mėlynakiams, šviesiaplaukiams, žemo ūgio recipientams nebus pasiūlytos tamsiaplaukių, rudakių, aukštaūgių donorų lytinės ląstelės.

Noriu atkreipti dėmesį: kiaušialąsčių ir spermos donorystė – visiškai anoniminė! Jų gavėjai negali susitikti su donorais, pamatyti jų nuotraukų, gauti apie juos asmeninės informacijos. Tačiau suteikiama bendro pobūdžio informacija apie amžių, plaukų, akių spalvą, svorį, ūgį, kraujo grupę, Rh faktorių, išsilavinimą, netgi pomėgius. Donorai savo ruožtu pasirašo sutikimo formą, kurioje pagal LR įstatymus pažymima, kad jie laisva valia dovanoja savo kiaušialąstes / spermą nevaisingai porai ir niekada negalės sužinoti jos tapatybės. Beje, galima ir tikslinė neanoniminė donorystė – kai donorais tampa žmonės iš nevaisingos poros aplinkos.

Dėl išsamesnės informacijos parašykite arba paskambinkite Kristinai Mateikienei (el. paštas: kristina.mateikiene@northway.lt, donoryste@northway.lt, tel. (8 611) 19 217).