Keturių vaikų globėja: „Viską pakartočiau iš naujo“

Globėja Vilma, „Pasaulis pagal moteris“ / TV3 archyvo nuotr.
Globėja Vilma, „Pasaulis pagal moteris“ / TV3 archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-05-05 10:00
AA

„Kokie yra didžiausi stereotipai apie vaikų globą? Kokia mintis padeda niekada nepasiduoti net ir sunkiausioje situacijoje? Kaip iš tikrųjų gyvena vaikus globojančios mamos? Šį sekmadienį, TV3 laidoje „Pasaulis pagal moteris“ dvi globėjos atsakys į visus kylančius klausimus, padės paneigti net ir didžiausius stereotipus ir, žinoma, nuostabiomis emocijomis nuspalvins Motinos dienos rytą TV3 žiūrovų ekranuose.

Išdykauja visi vaikai

„Kaip dviejų vaikų (biologinio ir globojamo) mama norėčiau pabrėžti, kad vaikai iš principo nesiskiria: juk išdykauja, neklauso, spyriojasi ir biologiniai vaikai, tačiau kažkodėl mes esame linkę sureikšminti tik globojamų, „svetimų“ vaikų išdaigas. Pavyzdžiui, aš visada pagalvoju, kad turiu du berniukus ir taip: jie išdykauja, pešasi, triukšmauja. Bet lygiai taip pat siautėtų ir kraujo broliai!”, – šypsosi laiminga dviejų vaikų mama Inga.

„Kaip ir daugelis, pradžioje mes norėjome mažytės mergaitės, tačiau netrukus supratome, kad mūsų mažyliui, juk, ir reikėjo „draugelio“: brolio, su kuriuo galėtų išdykauti!”, – juokiasi Inga ir priduria, kad supratimas, jog visi vaikai tėvams sukelia vienokių ar kitokių rūpesčių padeda niekada nesureikšminti būtent globojamo mažylio „ožiukų“. „Su vyru manome, kad genai gali padaryti labai mažai įtakos, o visa kita – auklėjimo reikalas“.

Ypač naudingi mokymai

Laidoje kalbintos moterys vieningai teigia, kad į visus klausimus atsakyti padeda išsamūs specializuoti mokymai. „Tie mokymai nerealiai padėjo ne tik auklėjant globojamą mažylį, bet ir auklėjant mano biologinį vaiką!” – paatviraus Inga, o net keturias mergaites globojusi Vilma prisipažins, kad daugiausia išmokstama iš pačių vaikų. „Jos mane išmokė supratimo, kantrybės, jaunatviško požiūrio, diplomatijos. Ir visa tai labai pasiteisino“, – pasakos Vilma, kuri yra jau ne tik globėja, bet ir močiutė. „Kaip globotinė mane vadino mama, taip jos vaikai vadina močiute! Žodžiu, mielai viską pakartočiau iš naujo – jeigu ne kaip mama, tai bent jau kaip senelė“.

Rekomenduojama sakyti tiesą

„Pasaulis pagal moteris“ vedėjai Kristinai Rimienei paklausus, kodėl moterys pasirinko būtent nuolatinių globėjų rolę, o ne visišką įvaikinimą pašnekovės vieningai pritars, kad vaikams svarbu pažinti savo šaknis ir paneigs baimes dėl globėjo statuso. „Įvaikinimas nuo nuolatinės globos skiriasi tuo, kad vaikams paliekama teisė reguliariai matyti nuolatinius tėvus. Daug kas to vengia, tačiau mes nusprendėme, kad slėpti tiesą būtų neprasminga ir net neįmanoma“, – svarstys kartą mėnesyje į susitikimus su biologine motina vaiką vežiojanti Inga. „O mes net artimai ir ypač šiltai bendraujam su keliais globotinių giminaičiais“, – pasidžiaugs Vilma.

Ne šeima renkasi vaiką, o vaikas šeimą

Pagal globos įstaigų filosofiją, svarbiausia ne šeimai suteikti galimybę pasirinkti vaiką, o vaikui suteikti galimybę pasirinkti šeimą. „Visų pirma jūs praeinate mokymus, tada padarome išvadą, ar jūs galite tapti globėjais. O tik tada sprendžiama, koks vaikas galėtų prisijungti prie jūsų šeimos. Svarbiausia, kad jis norėtų“, – detales atskleidžia vaikų gerovės centro „Pastogė“ vadovas Ričardas Kukauskas.