Kenkėjai sode! Kaip juos išvaikyti?

Kaip išvaikyti kenkėjus? / Fotolia nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2014-05-28 09:15
Šįkart kalbėsime tiems, kurie trokšta daržoves, vaisius ir kitus žaliuosiuos skanėstus auginti ekologiškai arba bent jau vengti cheminių priemonių.

Teigiama, kad pati gamta geba sukurti puikų balansą ir išlaikyti pusiausvyrą tarp to, kas saugo, ir to, kas kenkia mūsų sodui. Tačiau pasidomėti, kas gali padėti – ne prošal.

Norėdami užkirsti kelią kenkėjams, skirkite kuo daugiau dėmesio kokybiškai, sveikai dirvai. Taip pat rinkitės auginti įvairių rūšių augalų. Pavyzdžiui, kosmėjos, serenčiai, gvaizdūnės, krapai, pankoliai, bitkrėslės, saulutės, kraujažolės, rūgštynės, aitriosios paprikos, anyžiai, kmynai, petražolės ir nasturtės pritraukia bei maitina naudingus vabzdžius.

Taip pat patariama rinktis augalus, kurie būtų kuo atsparesni kenkėjams. Tačiau neprisiriškite prie vienos rūšies – stenkitės jas kuo dažniau keisti, kad suardytumėte kenkėjų vystymosi ciklus. Sodinkite medelius ir krūmus, kad jie pritrauktų paukščius, kurie greitai susidoroja su sodą ir daržą gadinančiais vabzdžiais.

Kolorado vabalai ne ką mažiau gali sugadinti nuotaiką: galite juos surinkti arba bulves, kurias šie vabalai tiesiog dievina, apibarstyti pelenais. Nuo kai kurių vabalų gali padėti ir pačios dirvos supurenimas, perkasimas.

Pasigaminkite nuoviro: tarkime, daugelis kenkėjų negali pakęsti aitriųjų paprikų, bitkrėslių, rabarbarų… Kaip gaminti? Pavyzdžiui, pusę puodelio česnakų arba svogūnų susmulkinkite ir užliekite puse litro vandens. Palikite nusistovėti per naktį, o vėliau perkošusios apipurkškite augalus.

Taip pat padės, jeigu sezono pabaigoje suvytusius, pasenusius, sergančius augalus pašalinsite, išrausite piktžoles, sugrėbsite nukritusius lapus. Jeigu šių darbų neatliekate, kenkėjams sudarote kuo puikiausias sąlygas žiemoti ir toliau daugintis. Perkaskite dirvą ir palikite ją savaitei, o po to šį darbą dar pakartokite.

Garstyčių milteliai turėtų apsaugoti nuo šliužų ir sraigių bei daugybės kitų kenkėjų. 100 g miltelių maišoma su vandeniu, tuomet perkošiama ir supilama į butelį su purkštuvu. 

Kiaušinių lukštai – tai dar vienas puikus ir nebrangus būdas išbandyti apsaugą nuo kenkėjų. Sutrinkite juos iki miltelių ir įmaišykite į žemę.

Obuolių actas, atrodo, universali priemonė. Šaukštelis šios priemonės, sumaišytos su litru vandens, saugos nuo kenkėjų ir grybelinių ligų. Apipurkškite augalus darganotą dieną, kai nešviečia saulė. 

Ji24.lt
Temos:
Sodo kraitė

Naujausi straipsniai