Keliautojo Vytauto Kandroto pirmoji knyga paaugliams: „Bandžiau atskleisti šiuolaikinio jaunuolio pasaulėžiūrą“

Vytautas Kundrotas / Astos Sabonytės nuotr.
Vytautas Kundrotas / Astos Sabonytės nuotr.
Sandra Vainilavičiūtė
Šaltinis: Žmonės
2018-11-09 12:47
AA

Iki šiol rengęs kelionių vadovus po Lietuvą, keliautojas ir fotografas Vytautas Kandrotas debiutuoja kaip knygų paaugliams autorius Vytautas Key. Pats būdamas dviejų vaikų tėvas, Vytautas tiki, kad daugybę klausimų ir abejonių keliančiame gyvenimo laikotarpyje atsidūrę paaugliai knygoje „Dovis prieš Dovį“ gali rasti tai, ko labiausiai reikia išgyvenant virsmą į suaugusįjį. Ir tai tikrai nėra pamokymai, kaip ir kodėl turėtų elgtis ar kokius sprendimus turėtų priimti paauglys. „Knyga – tarsi bandymas atskleisti šiuolaikinio jaunuolio pasaulėžiūrą, jo savijautą, nuotaikas ir gebėjimus pačiam priimti sprendimus“, – teigia knygos paaugliams autorius Vytautas Key.

„Dovis prieš Dovį“ – naujoji jūsų knyga. Apie ką ji?

Ši knyga yra apie aštuoniolikmetį Dovydą (Dovį), kuris atsiduria pirmoje savo gyvenimo kryžkelėje: mokykla baigta, egzaminai išlaikyti. Kas toliau? Kartu tai istorija apie kiekvieną iš mūsų – juk sulaukus pilnametystės gyvenimo kryžkelės tik prasideda. Pakanka vieno kito neatsakingo žingsnio ir greitai galima atsidurti beviltiškoje situacijoje, į kokią papuola knygos herojus.

Pats knygos pavadinimas „Dovis prieš Dovį“ turi dvi reikšmes. Tai ne tik vidinė herojaus kova su savimi. Antroji pavadinimo reikšmė gilesnė. Yra toks žemaitiškas posakis „dovis prieš dovį“, kuris reiškia atlygį tiek gerąja prasme („už gera geru atsilyginama“), tiek atsikeršijant („akis už akį, dantis už dantį“).

Esate fotografas, keliautojas, kelionių vadovų po Lietuvą sudarytojas. Kaip gimė mintis parašyti tokią knygą?

Esu dviejų vaikų tėvas. Sūnus jau suaugęs, o dukra – kaip tik paauglė. Mintis parašyti tokią knygą gimė stebint augančių savo vaikų gyvenimą, jų kartos nuotaikas. Suaugusiųjų „oda“ gerokai storesnė, mes turime imunitetą neigiamai informacijai, gebėjimą skaityti tarp eilučių, savo metodus krizėms įveikti. O auganti karta gerokai jautresnė. Štai kad ir nesibaigianti švietimo reforma, kasmet besikeičianti egzaminų tvarka, aukštųjų mokyklų jungimas. Matome suaugusiųjų rietenas, mokytojų pasipiktinimą, tėvų nerimą, abejingumu dvelkiančius valdininkų atsakymus. Bet ar kas analizavo, kaip visa tai priima ir suvokia moksleiviai? Tie, kuriems reikia ruoštis egzaminams, rinktis aukštąją mokyklą. Tie, dėl kurių ta reforma atseit daroma. O paskui rimtu veidu stebimės – jaunimas emigruoja, nesieja savęs su Lietuva. Knyga – tarsi bandymas atskleisti šiuolaikinio jaunuolio pasaulėžiūrą, jo savijautą, nuotaikas ir gebėjimus pačiam priimti sprendimus.

Kokiam skaitytojui skirta ši knyga?

Tai knyga paaugliams. Jie didieji maištautojai, kovotojai už teisybę, gražesnę planetą. Arba „įkalinti“ stebėtojai, jau nusivylę šiuo pasauliu, esama tvarka, mokykla ir namais. Kalbu be ironijos. Daugelis iš mūsų – dabartinių paauglių tėvų – irgi tokie buvome. Rodėsi, užaugsi, ištrūksi iš šios sumautos sistemos „į laisvę“ ir viskas savaime pasikeis. Nė velnio. Nėra taip lengva ir paprasta tame suaugusiųjų pasaulyje.

Knygos pagrindinis herojus – 18 metų vaikinas. Ar knyga galėtų sudominti ir merginas?

Be abejo. Skaitytojos knygoje ras ir antraplanį, tačiau pagrindiniam herojui labai svarbų merginos Aušros vaidmenį. Mergaitėms ši istorija gali būti įdomi ne tik dėl to. Tiek merginos, tiek vaikinai šioje knygoje gali sužinoti, kaip veikia žmogaus psichologija kritiniais gyvenimo momentais, ir susimąstyti, kaip jie patys elgtųsi atsidūrę panašioje situacijoje.

Galbūt pasakojamoje istorijoje galime įžvelgti ir jūsų gyvenimo fragmentų?

Atsakysiu fraze iš savo knygos: „Pasaulyje melo nėra. Tiesiog visi žmogaus išsigalvojimai, visos fantazijos tėra atspindys to, kas jau buvo arba egzistuoja kažkur kitur.“ Taip, vaikystėje rimtai žaidžiau šaškėmis. Per vieną pasiplaukiojimą ežere taip sutraukė koją, kad vos išplaukiau į krantą, kaip ir knygos herojus. Taip, man teko dieną praleisti ir 6 metrų gylio šachtos dugne, bet tai nutiko neįkritus, o kasant tikrą šulinį. Visgi negaliu sakyti, kad tai mano autobiografinis kūrinys. Iš tiesų tai iš daugybės įvairių žmonių gyvenimo gabaliukų sulipdyta istorija. Žinoma, knygoje visa tai tenka patirti vienam herojui.

Kodėl Vytautas Key?

Paauglių literatūroje dominuoja autorių slapyvardžiai. Jaunimas mėgsta trumpinti žodžius, vardus, kurti ir vartoti slengą. Neketinu slėptis po neatpažįstama pavarde. Raidė K yra pirmoji mano pavardės raidė, o žodžio „key“ reikšmė – raktas. Viliuosi, kad mano knygose, pasirašytose šiuo vardu, jaunieji skaitytojai suras raktą bent į dalį juos kamuojančių gyvenimo mįslių.

Keletas jūsų sakinių apie kūrinį „Dovis prieš Dovį“:

Man Dovis – tai subendrintas dabartinio jaunuolio portretas. Toks, kokį jį matau aš, žiūrėdamas iš tėvų kartos pozicijų. Smalsus, bet per daug nesigilinantis. Drąsus, bet tuo pat metu drovus. Ryžtingas, tačiau viskuo abejojantis. Žmogus, ieškantis savo gyvenimo tako ir priverstas pats jį išminti. Nes kiekvieno gyvenimo kelias yra individualus.