Keliautojas Vytautas Kandrotas: „Tėvai dažnai nesusimąsto, kad kelionė su vaikais yra kitokia“

Vytautas Kandrotas/Kaišiadorių muziejus/Astos Sabonytės nuotr.
Vytautas Kandrotas/Kaišiadorių muziejus/Astos Sabonytės nuotr.
Sandra Vainilavičiūtė
Šaltinis: Žmonės
2019-07-31 14:23
AA

„Šis gidas padeda sutaupyti daug laiko ir turiningai praleisti laisvalaikį su šeima“, – teigia keliautojas ir fotografas Vytautas Kandrotas, pristatydamas naująjį kelionių vadovą „Po Lietuvą su šeima“. Jei šis pavadinimas jums atrodo girdėtas, neklystate. Prieš penkerius metus V. Kandroto parengtas pirmasis knygos leidimas mūsų šalyje tapo bestseleriu.

Kaip kilo idėja parašyti kelionių vadovą?

Idėją pasiūlė patys keliautojai – jaunos šeimos su vaikais, kai išleidome bendrą kelionių vadovą „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“. Jame buvo įtraukta daugiau nei 1000 visoje Lietuvoje lankytinų objektų, tačiau trūko nuorodų keliaujantiems su vaikais: kur sustoti pailsėti ir pasiausti, kokiose vietose įrengtos iškyloms tinkamos pavėsinės ar pakrančių pliažai.

Taip gimė mintis sukurti specializuotą kelionių vadovą, įtraukiant mažiau lankytinų objektų, bet tokių, kuriuose smagu leisti laiką visai šeimai. Naujajame leidinyje atsirado net specialios rubrikos – pavyzdžiui, „Panorama“ ar „Vieta šeimyninei nuotraukai“.

Pirmasis knygos leidimas tapo bestseleriu. Kaip manote, kokia yra šio kelionių vadovo sėkmės paslaptis?

Knyga yra mažesnio, kelioninio formato. Joje – 25 visiškai paruošti maršrutai. Tiesiog imi ir važiuoji pagal vieną iš jų. Jau minėjau, kad šalia maršrutų nurodytos ne tik pramogos mažiesiems ar vietos iškylai surengti, bet ir šeimoms palankios maitinimo, o prireikus keliauti ilgiau – ir apgyvendinimo įstaigos.

Pats esu dviejų vaikų tėtis, tad galiu pasakyti, kad šeimose, kuriose abu tėvai dirba, gyvenimas tikrai labai intensyvus, atsiranda daug įvairių pareigų, tad atėjus savaitgaliui sunku rasti laiko susiruošti į kelionę, ieškoti reikiamų adresų ir nuorodų. Šis gidas padeda sutaupyti daug laiko ir turiningai praleisti laisvalaikį su šeima.

Kuo atnaujintas leidimas skiriasi nuo pirmojo?

Antrasis leidimas pasirodė po penkerių metų ir yra visiškai atnaujintas. Į ankstesnius maršrutus įtraukta per šį laiko tarpą atsiradusių naujų įdomių objektų, net keletas maršrutų pakeista visiškai. Atnaujinti tekstai iliustruoti ir naujomis objektų nuotraukomis. Kaip ir bet kokios kitos žinios, turizmo informacija sensta, tad šiame leidinyje pasinaudojome ir išmaniosiomis technologijomis, pavyzdžiui, QR kodais.

Tokį kodą nuskaičius išmaniuoju telefonu, skaitytojas automatiškai nukreipiamas į muziejaus ar kito turizmo objekto interneto svetainę. Joje galima rasti pačios naujausios informacijos, darbo valandas ar telefono numerį. Taigi tikiuosi, kad šis leidinys ateinančius penkerius metus bus labai naudingas visiems, mėgstantiems keliauti.

Kur šią vasarą rekomenduotumėte nuvykti keliaujantiems po Lietuvą su šeima?

Klausimas labai sudėtingas, vieno atsakymo į jį nėra ir negali būti. Tai priklauso nuo kiekvienos šeimos pomėgių, vaikų amžiaus ir, žinoma, nuo to, kokias vietas jau esate aplankę. Pasvarstykite ir išsirinkite, kur visi norėtumėte nuvykti, nepamirškite pasiimti ir senelių. Labai svarbu, kad vieną ar kitą savaitgalį praleistumėte visi drauge, bendraudami ir mėgaudamiesi kiekviena akimirka. Kelionės – ne tik galimybė pamatyti gimtinės grožį, bet ir puikus būdas pažinti savo vaikus, o jiems – išsikalbėti ir papasakoti tai, ko galbūt niekad nepasakytų namų aplinkoje.

Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį keliaujant su vaikais?

Išvykos su vaikais yra kitokios nei suaugusiųjų grupės ar poros kelionės. Dažnai tėvai apie tai nesusimąsto, tada keliautojus lydi kivirčai bei nuoskaudos. Būtina atsižvelgti į vaikų amžių ir kelionę organizuoti pagal jų gyvenimo ritmą. Štai mokyklinio amžiaus vaikai gyvena „pamokos–pertraukos“ režimu, tad po valandos, prasėdėtos automobilyje, salone jau gali kilti triukšmas, nors esate dar tik pusiaukelėje.

Būtina stabtelėti, padaryti 10–15 minučių pertrauką, jei tik yra galimybė, – leisti vaikams pažaisti, pasisupti. Vaikams aktualus ir maisto klausimas: kelionėse jie greitai praalksta, o pavalgę – vėl trykšta energija. Taigi būtina pasiimti pintinę su įprastais užkandžiais, kad pirmuoju aplankytu objektu netaptų maisto prekių parduotuvė ar pakelės kavinė.

Svarbu ir tinkamai parinkti lankytinus objektus. Vaikams sunku suprasti tokias sąvokas kaip „senamiestis“, „nacionalinis“ ar „regioninis parkas“. Parką jie supranta kaip tvora aptvertą teritoriją ar pramogų kompleksą (pramogų parką). Todėl su jais reikia lankyti konkrečius pastatus, patekti į jų vidų, užlipti apsižvalgyti į bokštą, paeiti pažintiniu taku, kartais stabtelint paskaityti prie jo įrengtų informacinių lentelių. O jau vietovę, kur tai darysite, gali parinkti tėvai, kad netektų nuobodžiauti ir suaugusiesiems.

Ar Lietuvoje lengva, patogu keliauti su šeima?

Savoje šalyje keliauti visada yra patogiausia. Pirmiausia todėl, kad ir kalba, ir kultūra čia yra sava, gerai žinome, kaip veikia įstaigos ir organizacijos, kiek kas kainuoja ir pan. Antra, Lietuva nėra didelė šalis, todėl keliauti po ją tikrai patogu. Nuobodžiausi vaikams būna važiavimai nuo namų iki lankomo regiono, tad nedideli atstumai yra privalumas.

Palyginkime kad ir su kaimynine Lenkija. Ją pervažiuoti užtruks visą dieną, o mes per dvi tris valandas galime atsidurti kitame Lietuvos pakraštyje. O kam labai patinka nakvoti savo lovose, daugelį išvykų galima suplanuoti taip, kad vakare grįžtumėte į namus ir kitą savaitgalį leistumėtės į naują žygį.

Turizmo srityje esate jau daug metų. Kokias pastebite keliavimo po Lietuvą su šeima tendencijas? Ar toks keliavimas populiarėja?

Vietinis turizmas populiarėja visą pastarąjį dešimtmetį, po savo šalį keliaujančių Lietuvos žmonių daugėja – ir jaunimo, ir senjorų. Šeimos su vaikais – aktyviausia visuomenės dalis, tad net ir sunkmečiu tėvai ieškodavo galimybių išvykti nors keletą kartų per metus, kad parodytų vaikams žinomiausias šalies vietas – sostinę Vilnių, Baltijos jūrą, Trakų pilį ar Stelmužės ąžuolą.

Galima tik pasidžiaugti, kad ekonominė padėtis šalyje sparčiai gerėja ir atitinkamai auga galimybės keliauti. Ir ne tik po Lietuvą, bet taip pat po užsienio valstybes. Šiandien puikiai matome, kad vis dažniau keliauja ir šeimos. Prie piliakalnių vyksta tikros kartų lenktynės – kas pirmieji užkops į viršų; upės pilnos baidarių, iš kurių sklinda tėvų ir vaikų juokas; užkopus į apžvalgos bokštą tenka palaukti eilutėje, kad galėtum pasidaryti šeimos asmenukę.