Kavos teisėja Edita Chodarcevič paneigė mitą apie kavos ruošimo būdą, iš kurio vis pasišaipoma

Festivalio akimirka / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Festivalio akimirka / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2018-03-25 13:33
AA

Kavos teisėjai nedera patiekti puodelyje įprastai lietuviams užplikytos kavos – juk iš tokio paruošimo būdo kartais pasišaipoma? Nebūtinai. Kavos teisėja Edita Chodarcevič paneigia šį momentą: „Paruošimo metodas nėra kavos kokybės garantija, skanią kavą galima užplikyti ir puodelyje. Jei pati kava yra geros kokybės, tad ir skonis bus geras“.

Kovo 23–25 d. menų fabrike „Loftas“ vyksta Kavos festivalis. Jo metu rengiami trys Lietuvos čempionatai: Barista, Piešimo pieno puta (Latte Art) ir Kavos ragavimo (Cup Tasting).

Tarp vertinančių – ir kavos teisėja Edita Chodarcevič. Ji Londone dirba su kavos edukacija ir kokybės kontrole kavos skrudinimo įmonėje „Union Hand Roasted Coffee“.

Kavos teisėja Edita Chodarcevič / Asmeninio albumo nuotr.

Ką jums reiškia Kavos festivalis?

Man kavos festivalis visų pirma yra vieta, kur susitikti ir pabendrauti gali visi, kuriuos vienija meilė kavai.

Esate teisėja – kaip įmanoma nuspręsti, kuri kava gardi, juk tai subjektyvu? Kokia kava turi būti varžybų metu?

Skonis iš tiesų yra subjektyvus dalykas. Kavos ruošimo čempionate baristos bando parodyti kiekvienos kavos individualų charakterį, geriausia, ką kava gali pasiūlyti – įvairius poskonius bei aromatus. Viskas puodelyje turi būti subalansuota: saldumas, kartumas ir rūgštelė. O teisėjai yra kavos profesionalai, kurie mokosi kavos įvertinimo subtilybių.

Kokia turėtų būti kava pagal Editą Chodarcevič? Kaip jūs ją ruošiate?

Namuose dažniausiai geriu filtrinę kava, pagaminta V60 arba Chemex.

Kas jus glumina iki šiol tame, kas susiję su kava? Jus greičiausiai būtų nepatogu vaišinti užplikyta puodelyje kava – taip, kaip įpratę daryti lietuviai?

Paruošimo metodas nėra kavos kokybės garantija, skanią kavą galima užplikyti ir puodelyje. Jei pati kava yra geros kokybės, tad ir skonis bus geras.

Ką pasakytumėte tiems, kurie vengia gerti kavinėse, ypač tose, kur galima kavą išsinešti. „Neskanu – tikra kavos pornografija“, – kartais supeikiama. Porą kartų pasiūlius baristai kavą paruošti su sojų pienu, paruošė…kavos skonio kefyrą. Tuo tarpu kavą ruošusi mergina tik gūžtelėjo pečiais „Taip jau būna su soja“. Ką pasakytumėte apie kavą, kurios – ant kiekvieno kampo?

Pasiūla atsiranda dėl paklausos, jei žmonės kavos negertų, tai ir kavinių ant kiekvieno kampo nebūtų. Tikrai liūdna, jei barista atsako „taip jau būna“ – kavos ruošimas yra profesija, tad ir gėrimų kokybė neturėtų būti atsitiktinumas.

Kava lyg ir tas produktas, kurį turėtume išbraukti iš savo raciono – kai kada apie tai kalba sveikos, vegetariškos ar veganiškos mitybos šalininkai. Ką apie tai manote?

Tikrai nemanau, kad kavą reikėtų išbraukti, jei nėra konkrečių sveikatos sutrikimų, tarkim aukšto kraujo spaudimo. Geriausia kava mėgautis juoda ir be cukraus. Jei kava per karti – rinktis geresnės kokybės bei šviesesnio skrudinimo kavą.

Kur didžiuosiuose Lietuvos miestuose kavos teisėjai gera gerti kavą?

Kai būnu Vilniuje, dažniausiai užsuku į „Taste Map“, „Strange Love“, naujausia mano atrasta vieta – „Backstage“ kavinė.

Apie Kavos festivalį

Vilniaus Kavos festivalis, išaugęs iš Kavos Kultūros Dienų ir Coffee Week rūbų, persikėlė į naują vietą – menų fabriką "Loftas".

Trys dienos skiriamos kaip ant mielių augančiai kavos kultūrai, kavinių ir restoranų profesionalams ir, žinoma, kavos mėgėjams.

Tradiciškai festivalio metu vyks trys Lietuvos čempionatai: Barista, Piešimo pieno puta (Latte Art) ir Kavos ragavimo (Cup Tasting).

Naujos erdvės įkvėpė išplėsti ir dalyvių ratą: festivalyje galima išvysti beveik visus vietinius kavos skrudintojus, susibūrusius po "Roasters Village" stogu, inovatyvią kavos įrangą ir geriausius baristas oficialiame "Espresso Bar", geriausius šalies kavos virėjus specialiame "Brew Bar", gausybę puikios kavos ir susijusių dalykų Coffee + Food Market.