Kavą gerti sveika: dėmesio vertos dietologės pastabos

Kava su bandele / Vida Press nuotr.
Kava su bandele / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2017-12-06 12:54
AA

„Negeriantys kavos į Dangų nepaklius. Išties, kava yra dieviškas gėrimas ir naudingai veikia sveikatą“, – sakė dietologė Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė.

Trečiadienio popietę ekspertė papasakojo apie kavos naudą ir galimą žalą žmogaus organizmui. Pasak jos, naudos yra gerokai daugiau. Pavyzdžiui, kavoje esantis kofeinas turi antibakterinį poveikį, kuris yra naudingas kovojant su dantų ėduonimi. Taip pat kava naudingai veikia insulino ir gliukozės metabolizmą, apsaugo nuo 2 tipo cukrinio diabeto.

„Kava gerina nuotaiką, darbingumą, suteikia energijos. Būtent tai yra vienos svarbiausių priežasčių, kodėl žmonės mėgsta kavą. Vis dėlto tai nėra vienintelis teigiamas kavos poveikis organizmui: kava yra labai geras antioksidantų šaltinis, joje esančios medžiagos mažina lėtinius uždegimus; krūtų, storosios žarnos, prostatos, kepenų vėžio riziką; apsaugo kepenis, mažina riziką sirgti antrojo tipo cukriniu diabetu.

Daiva Pipiraitė-Lazarevičienė / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Žinoma, kavą būtina vartoti saikingai ir stebėti, kaip į šį karštą gėrimą reaguoja organizmas, mat žmonėms su dideliu kraujospūdžiu išgeriamos kavos kiekį reikėtų riboti. Taip pat kavos ribojimas būtinas nėščiosioms”, – sako gydytoja dietologė Daiva Pipiraitė.

Norint kuo geresnio rezultato, kava turi būti mažai skrudinta. Antioksidacinis, lėtinį uždegimą mažinantis kavos veikimas, mažėja, kai pupelės ilgiau skrudinamos.

Rekomenduojama kavos norma per dieną – iki penkių puodelių. Tarp jų privalo būti bent penkių valandų laiko tarpas. Jei jūsų suvalgytas patiekalas turi daug geležies, patartina kurį laiką kavos nevartoti. Tuo tarpu nėščiosioms rekomenduojamas kavos kiekis – iki dviejų puodelių per dieną.

Vyresni kavą dažniau geria namie

Šių metų lapkričio mėnesį buvo atlikta reprezentatyvi visuomenės apklausa apie kavos gėrimo įpročius. Gauti rezultatai nustebino – pasirodo, net 79 proc. žmonių Lietuvoje kavą geria kasdien.

„Kartos keičiasi ir jų požiūris į gyvenimo kokybę kinta. Kava – neatskiriama to dalis ir mūsų atliktas tyrimas tai įrodė. Lietuviai kavą mėgsta, ją geria dauguma 25-60 amžiaus žmonių. Vis dėlto stipriai išsiskiria kavos gėrimo įpročiai jaunesnėje ir vyresnėse amžiaus grupėse: jaunesni dažniau ją geria mieste ir darbe, namuose renkasi kavą iš aparatų, vyresni – namuose ir labiau mėgsta užpilamą”, – sako Vitalij Tarasevič, „Elektromarkt” komercijos vadovas.

Namuose kavą kasdien geria 66 proc. respondentų, kiekvieną dieną darbe – 57 proc., mieste 20 proc. apklaustųjų kavą geria 1-3 kartus per savaitę. Įdomu tai, kad namuose kavą daugiau geria moterys ir 41-60 metų žmonės, mieste bei darbo vietoje – vadovai ir specialistai.

Vitalij Tarasevič / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.

Respondentai kavai per mėnesį vidutiniškai išleidžia 19 eurų: mažiausiai – tie, kurie ją geria namuose, daugiausiai – perkantys ją mieste.

„Tyrimas taip pat atskleidė, kad beveik kas trečias (36 proc.) kavos mėgėjas namuose turi kavos aparatą, o penktadalis (21 proc.) ruošiasi jį įsigyti. Šias tendencijas pastebime ir kasdieniame savo darbe – vis daugiau žmonių domisi kavos aparatais, klausia apie jų funkcijas. Būtent dėl to parduotuvėse pradedame steigti išskirtines dideles kavos aparatų erdves, kur žmonės gali ne tik apžiūrėti aparatus, bet ir paragauti jų gaminamos kavos”, – teigia Vitalij Tarasevič.

Pasak jo, vyresniems žmonės vis dar svarbiausiu kriterijumi renkantis kavos aparatą išlieka kaina, jaunesni (25-30 m.) daug didesnį dėmesį skiria funkcijoms ir dizainui, kaina lieka antroje vietoje.

„Stebint pirkėjų elgseną pardavimo vietose viena išvada išryškėja savaime – beveik visi pirkėjai ieško kavos aparatų, kurie galėtų gaminti kiek įmanoma įvairesnes kavos rūšis vos vieno mygtuko paspaudimu. Taip pat ypač aktualu, kiek patogiai kavos aparatas gamina kavos gėrimus su pienu”, – sako Vitalijus Žuravskis, „Philips” ir „Saeco” prekybos marketingo vadovas Lietuvoje.

Pasak V. Žuravskio, vartotojai rinkdamiesi kavos aparatus taip pat daug dėmesio kreipia į tai, ar bus paprasta prižiūrėti aparatą. Pavyzdžiui, ypač populiarėja kavos aparatai su vandens filtrais, kurie leidžia neatliekant nukalkinimo procedūros naudoti aparatą net iki dvejų metų.

Pristatyti lietuvių kavos vartojimo įpročiai (8 nuotr.)
+2