Kavą dievinanti Eskedar Maštavičienė atskleidžia, kodėl ją gardina sviestu, ir dalijasi deserto receptu

Eskedar Maštavičienės kavos gėrimo ceremonija / Gražinos Lomovskajos nuotr.
Eskedar Maštavičienės kavos gėrimo ceremonija / Gražinos Lomovskajos nuotr.
Remigija Paulikaitė
Šaltinis: Žmonės
2021-03-07 08:59
AA

„Ryte mane pažadina gyvenimas, o ne kava, – juokiasi iš kavos tėvynės Etiopijos kilusi verslininkė Eskedar Maštavičienė. – Tačiau per dieną ja pasimėgauju ne vieną sykį. Darbo susitikimuose žmonės visuomet klausia, gal kavos, ir aš mielai sutinku pasivaišinti.“

Etiopijoje, iš kurios Eskedar emigravo 2015-aisiais, kava yra kultūros dalis. Ten ji geriama tik su  kompanija.

„Nepamenu, kad būčiau mačiusi savo mamą ar močiutę pasiruošiant kavos tik sau ar kad  kas nors kitas prisėstų su puodeliu vienas. Etiopijoje kava yra ritualas, – pasakoja verslininkė, „Eskedar Coffee“ įkūrėja. – Nusprendus jos išgerti, pakviečiama svečių ir atliekama ceremonija, per kurią žalios kavos pupelės skrudinamos, malamos, paskui verdama ir visiems susirinkusiems patiekiama kava. Tokios apeigos atliekamos ir nusprendus išgerti kavos namuose, ir nuėjus į svečius. Kol kava bus paruošta – užtrunka. Tai yra laikas, kai susirinkę žmonės gali pamiršti kasdienius rūpesčius, pabendrauti.“

Eskedar Maštavičienė / Gražinos Lomovskajos nuotr.

„Atvykusi į Lietuvą keletą metų neturėjau su kuo gerti kavos, todėl nerengiau ir jos gaminimo ceremonijų, – prisimena Eskedar. – Tada kava mėgaudavausi nebent kavinėse. O dabar – gerokai geriau, nes dirbu su kava: visada yra žmonių, kuriems jos reikia, kuriems galiu surengti kavos gėrimo ceremoniją. Be to, Vilniuje jau turiu daug gerų draugų, pažįstamų. Gyvenu atvira širdimi, noriu turėti su kuo gerti kavą ir senatvėje.“  

Pasak kavos specialistės, kiekvienas turime savo mėgstamą kavą, jos paruošimo būdą. Tai ir yra savas ritualas.

„Mūsų kavos gėrimo apeigos šiandien paprastesnės, bet jos gyvuoja, – pastebi. – Juk vienas geria tik puodelyje plikytą ir visada deda, tarkim, lygiai tris šaukštelius kavos, kitas – tik su pienu ar paruoštą kavos aparatu.“

Eskedar Maštavičienė / Gražinos Lomovskajos nuotr.

Eskedar mėgstą juodą nesaldintą kavą. „Viena artima draugė man kavą ruošia pildama espreso, dvigubą espreso ir juodos kavos – viename puodelyje telpa tiek skirtingo intensyvumo šio gėrimo“, – pasakoja.  O labiausiai jai patinka juoda su sviestu – Bulletproof Coffe – neperšaunama kava. Tokios kavos poveikis nėra staigus ir ilgiau išlieka.

Kokie užkandžiai ar desertai, jos manymu, labiausiai dera prie kavos? Eskedar pasakoja, kad Etiopijoje prie kavos dažniausiai siūloma įvairių skrudintų grūdų. Tai gali būti ir brinkinti skrudinti avinžirniai ar sūrūs kukurūzų spragėsiai. Jai pačiai prie kavos labai gardu kakavos pupelės arba gabalėlis kuo stipresnės koncentracijos juodojo šokolado.

Na, o kai norisi ko nors labai labai saldaus, kepa baklavą. Šio deserto receptą ji parsivežė iš Graikijos:  kartą ten viešėjo pusantro mėnesio ir dažnai juo mėgaudavosi.

Eskedar Maštavičienės gaminta baklava / Asmeninio albumo nuotr.

„Kai draugai giria, koks skanus mano maistas, sakau, kad jis nepakartojamas, nes gaminu be receptų,  be taisyklių, todėl kaskart būna kitoks, – juokdamasi pasakoja. – Šeimininkaudama visada pasikliauju širdimi. O jei pagamintam patiekalui kažko lyg trūksta – gelbsti etiopiški pagardai, kurių visada turiu po ranka. Tai – aštrokas prieskonių mišinys, vadinamas Berbere ir etiopiškas sviestas – Niter kibbeh, pagardintas ten augančiais prieskoniniais augalais. Jis tinka ir į kavą.“   

Baklavos receptas

Reikės:

  • 2 pakuočių (apie 900 g) šaldytos filo tešlos
  • apie 1 kg riešutų (graikinių, migdolų ar kitokių mėgstamų riešutų)
  • 300-400 g sviesto
  • 1,5 šaukšto cinamono
  • 0,5 šaukšto maltų gvazikėlių

Sirupui:

  • 1 puodelio cukraus
  • šiek tiek vandens
  • nuo baklavos likusio sviesto

Tešlą Eskedar lėtai atitirpina. Pridengia drėgnu rankšluosčiu, kad ji neišdžiūtų ir nesutrupėtų.

Eskedar Maštavičienės gaminta baklava / Asmeninio albumo nuotr.

Riešutus smulkiai sukapoja. „Kartais juos sutrinu elektriniu trintuvu“, – pasakoja.

Sviestą išlydo ir pravėsina.

Cinamoną sumaišo su maltais gvazdikėliais.

Iš cukraus, sviesto, ir vandens išverda sirupą – maišo ant silpnos ugnies, kol ištirpsta cukrus.

Kepimo skardą aukštesniais kraštais patepa lydytu sviestu ir joje pradeda sluoksniuoti desertą.

Į kepimo skardą kloja sluoksnį tešlos, ją plonai patepa lydytu sviestu. Pabarsto cinamono bei gvazdikėlių mišiniu, riešutai.

Kloja antrą tešlos sluoksnį ir vėl tepa sviestu, barso aromatingais prieskoniais, barsto riešutais. Taip susluoksniuoja visą tešlą.

Viršų aptepa tik sviestu.

Susluoksniuotą baklavą iki pat skardos dugno supjausto kvadratėliais, stačiakampiais ar rombais.

Eskedar Maštavičienės gaminta baklava / Asmeninio albumo nuotr.

Aplaisto pravėsusiu sirupu.

Iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje baklava keps, kol paviršius taps blizgantis, gražiai rudas – apie 40 minučių.

„Aš nekantri. Iškepus baklavai ieškau, su kuo galėčiau išgerti kavos ir paragauti dar šiltos baklavos“, – juokiasi Eskedar.

Eskedar Maštavičienės kavos gėrimo ceremonija (15 nuotr.)
+9