Kauniečiai susivienijo – apleista bažnyčia virs kultūros meka

Labdaros renginys, skirtas Kauno Švč. Sakramento bažnyčios pastato pritaikymui kultūrinei veiklai paremti
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-03-21 21:10
Jau gegužės mėnesį kauniečiai galės mėgautis renginiais, vyksiančiais neįprastoje ir mažai kieno prisimenamoje vietoje – šiuo metu apleistoje, bet geradarių dėmesio jau sulaukusioje šv. Sakramento bažnyčioje. Tam, kad įspūdingas objektas atgytų ir taptų naująja įvairių renginių erdve, pradėtos rinkti lėšos, organizuojami labdaros renginiai, gerumo iniciatyvos.

Šv. Sakramento bažnyčia įsikūrusi pačiame Kaune senamiestyje, prie požeminės perėjos.

„Kasdien einame pro šią šventovę, nes netoliese įsikūręs mūsų įmonės biuras ir vis pakalbame, kaip būtų smagu, jei apleistas bei pamirštas pastatas būtų sutvarkytas. Taip kilo mintis pasistengti dėl šio pastato išsaugojimo ir atgaivinimo“, – pasakojo Nuova įmonių grupės savininkai Minvydas ir Liuda Znaidauskai.

Savąja idėja jie pasidalino su Kauno senamiesčio draugija. Praeitų metų pabaigoje pastaroji ir Kauno arkivyskupijos kurija pasirašė susitarimą, kad nenaudojamos ir apleistos bažnyčios pastato erdvės galėtų būti atvertos ne tik religinei bendruomenei – čia vyktų koncertai, renginiai, parodos, kita kultūrinė veikla. Šiltuoju sezonu senamiesčio renginiams galėtų būti skirtas ir šalia bažnyčios esantis kiemelis. Mainais už galimybę vystyti pasaulietinę veiklą, bažnyčios valdytojai tikisi platesnio visuomenės įsitraukimo į pastato fasado ir jo vidaus erdvių sutvarkymą.

Labdaros renginys, skirtas Kauno Švč. Sakramento bažnyčios pastato pritaikymui kultūrinei veiklai paremti / Teodoro Biliūno nuotr.
Labdaros renginys, skirtas Kauno Švč. Sakramento bažnyčios pastato pritaikymui kultūrinei veiklai paremti / Teodoro Biliūno nuotr.

„Iš visuomenės per keletą mėnesių sulaukėme ne tik moralinės, bet ir finansinės paramos – paaukoti 2000 eurų. Dar 25 000 eurų skyrė Kauno miesto savivaldybė. Pirmieji darbai pradėti, bet lėšų labai stinga“, – sakė viena iš aktyviausių iniciatyvos palaikytojų, Kauno senamiesčio draugijos vadovė Ona Peičiūtė.

Būtent todėl kovo 21 – ąją Kauno Rotušėje surengtas gerumo vakaras, kurio dalyviai prie projekto įgyvendinimo prisidėjo finansiškai. Iškilmingą renginį vedė žinomas renginių vedėjas, daugelio labdaros projektų palaikytojas Dainius Martinaitis. Šventės pradžią oficialiai paskelbė respublikinių ir tarptautinių konkursų prizinių vietų laureatės, pianistės Brigita Zavarskytė ir Liepa Juodytė. Savo muzikos koncertą susirinksiems dovanojo Jūratė Miliauskaitė, o žiniomis apie laikinosios sostinės tarpukario filantropus pasidalino Kauno istorijos draugijos pirmininkas, doktorantas Gediminas Kasparavičius.

Pirmieji darbai, kuriuos norima atlikti dar šįmet, yra iškirsti užmūrytas bažnyčios duris iš Vilniaus gatvės pusės, tada – sudėti grindis, minimaliai sutvarkyti langus. Norintieji paremti šią iniciatyvą gali skambinti ir trumpuoju numeriu 1490, taip paaukodami du eurus.

Labdaros renginys, skirtas Kauno Švč. Sakramento bažnyčios pastato pritaikymui kultūrinei veiklai paremti / Teodoro Biliūno nuotr.
Labdaros renginys, skirtas Kauno Švč. Sakramento bažnyčios pastato pritaikymui kultūrinei veiklai paremti / Teodoro Biliūno nuotr.

Pasak M.Znaidausko, atgaivinti šiai vietai reikia didelių investicijų, tačiau padarius svarbiausius ir būtinus darbus joje galima pradėti organizuoti renginius. Jau sutarta ir dėl pirmųjų – šių metų Hansa dienų metu vyks šventė bažnyčios kieme, o jos erdvėse – paroda. Vėliau bažnyčios erdvėse galės vykti bendruomenių renginiai, menininkų pasirodymai, spektakliai, parodos ir kita veikla.

Ypatingoje vietoje, Vilniaus gatvėje nebaigta statyti vienanavė bebokštė dominikonų bažnyčia, tituluota Šv. Kazimiero vardu, iškilo 1644 m. Vėliau čia buvo ir vienuolyno kompleksas, ir cerkvė, ir sandėlis, ir kareivinės. Paskutinė šio pasato paskirtis – kino teatras „Santaka“. Dabar bažnyčios koplytėlėje kasdien vyksta mišios, visą parą veikia ir adoracijos koplyčia. Tačiau visos kitos erdvės – kol kas nenaudojamos.

Naujausi straipsniai