Kaune pristatyta skulptūra A.Ramanauskui-Vanagui atminti: ant partizano pečių – vanagėlis

Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūros ir parodos „Vanagas su vanagėliais“ pristatymas Kaune / Teodoro Biliūno nuotr.
Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūros ir parodos „Vanagas su vanagėliais“ pristatymas Kaune / Teodoro Biliūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-04-26 14:06
AA

Kaune, Vytauto Didžiojo karo muziejuje, pristatyta partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūra ir atidaryta jam skirta paroda. Bronzinė skulptūra sukurta pagal 1947 metais Bingelių kaimo pakraštyje darytą A.Ramanausko-Vanago fotografiją, kurioje partizanų vadas su vanagėliais ant pečių pozuoja fotografui.

„Tikslas buvo atkurti atpažįstamą A.Ramanausko-Vanago skulptūrinį atvaizdą pagal kultine tapusią jo fotografiją. Norėjosi kuo tiksliau išpildyti visas aprangos ir amunicijos detales, o iš kitos pusės reikėjo išvengti pompastikos ir formalizmo. Visas skulptūros turinys atsiskleis tada, kai ji bus pastatyta Merkinės miestelio skverelyje kitais metais. Didelis gerumas su bendraminčiais daryti tuos darbus, kuriais tiki ne tik tu pats, bet ir tavo draugai! Komandinis darbas veda į geriausią rezultatą! Didelis ačiū visiems!”, – džiaugiasi skulptorius Gintautas Lukošaitis.

Skulptūra Vytauto Didžiojo karo muziejuje bus eksponuojama iki birželio 10-osios, vėliau pervežta į Merkinę.  

Prie Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūros – partizanų vado dukra Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė / Teodoro Biliūno nuotr.

Konkurencija dėl Laisvės kovų herojaus paminklo

„Skulptūros pagal A.Ramanausko-Vanago garsiąją fotografiją „Vanagas su vanagėliais“ iš tiesų norėjo nemažai Lietuvos miestų. Socialiniuose tinkluose komentatoriai vienas paskui kitą siūlė, kur galėtų būti ši skulptūra – minėtas Vilnius, Kaunas, Alytus, Varėna. Tik esmė ta, kad merkiniškiai jau buvo visus aplenkę ir susisiekę su skulptoriumi, pasiūlę skulptūrą daryti Merkinei, pagerbdami Vanagą, kaip Merkinės bataliono vadą ir atsižvelgiant į faktą, kad visai netoli Merkinės ir buvo daryta garsioji fotografija.

Adolfas Ramanauskas-Vanagas 1947 metais Bingelių kaimo pakraštyje su vanagėliais ant pečių pozuoja fotografui

Prireikė maždaug metų, kad turėtume rezultatą. Mums, kaip nedideliam muziejui, tai labai spartus tempas. Aukų būdu remiant žmonėms ir verslui, surinkome per pusę skulptūrai reikalingų lėšų. Dalį lėšų muziejui, pateikus paraišką projekto kofinansavimui, skyrė Lietuvos kultūros taryba per Covid-19 pasekmes meno žmonėms mažinančią programą. Tad projekto rezultatas pasiektas ir valstybės, ir privačiomis lėšomis. Varėnos rajono savivaldybė yra įsipareigojusi padėti įrengti Merkinėje vieną iš viešų erdvių, kur kitąmet, tikėkimės ir bus instaliuota ši skulptūra. Labai džiaugiamės projekto sėkme. Dėkoju visiems atsiliepusiems“, – kalba Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas.

Merkinės krašto muziejaus direktorius Mindaugas Černiauskas

A.Ramanausko-Vanago dukra džiaugiasi paminklais tėvui

„Apie šį  paminklą galvoju kaip apie pagarbos, atminimo ženklą Adolfo Ramanausko Vanago asmenybei, jo pasiaukojamai kovai už Lietuvos laisvę ir nepriklausomybę. Tai, kad skulptorius pasirinko „Vanago su vanagėliais“ temą man yra labai miela.  Turiu nemažai man labai brangių originalių Tėčio nuotraukų su vanagėliais, sunkiai išsaugotų per visą sovietmetį. Jas buvau paskolinusi LGGRT Centrui, iš jų  yra parengta paroda „Vanagas su vanagėliais“. Nuotraukų su vanagėliais kopijos dabar paplito, bet paminklo tokio dar nebuvo. Tad esu labai dėkinga skulptoriui G.Lukošaičiui, kad jo kūrybinis darbas yra būtent tokiu motyvu. Esu dėkinga visiems, kurie iškėlė šio paminklo idėją, kurie ją palaikė ir parėmė“, – sako A.Ramanausko-Vanago dukra – Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė.

Auksutė Ramanauskaitė-Skokauskienė

Fotogalerija:

Adolfo Ramanausko-Vanago skulptūros ir parodos „Vanagas su vanagėliais“ pristatymas Kaune (9 nuotr.)
+3

Laisvės kovų atminimas – svarbios visos priemonės

„Laisvės kovų istorija yra labai svarbi Lietuvai. Turime nemažai sukurtų meninių ir dokumentinių filmų, rašomų atsiminimų ir grožinės literatūros knygų šia svarbia tema. Organizuojamos įvairios akcijos, atkuriama simbolika, vyksta moksliniai darbai, rengiamos parodos ir istoriniai žygiai. Garsūs Lietuvos atlikėjai perdainuoja partizanų dainas, vyksta koncertai ir kuriami nauji video klipų įrašai. Kiekviena valstybė, visuomenė rūpinasi savo šalies didvyriais ir jų įamžinimu. Karas po karo, kova prieš okupaciją po antrojo pasaulinio karo prieš sovietų santvarka rytu Europoje ir ypač Lietuvoje – ryškus naujausios pasaulio istorijos dėmuo. Ar daug, ar mažai mes tam skiriame dėmesio – parodys laikas. Dabar galima pasidžiaugti, jog praėjus keliems dešimtmečiams po nepriklausomybės atkūrimo, mes nesustojame, ir dar labiau rūpinamės Laisvės kovų herojų įamžinimu”, – kalba komunikacijų kompanijos vadovas Alkas Paltarokas.

Alkas Paltarokas

Paminklai Lietuvos faktiniam vadovui A.Ramanauskui-Vanagui Lietuvoje ir pasaulyje

2006 m. Lietuvos kariuomenės generolo Adolfo Ramanausko vardo kovinio rengimo centro teritorijoje atidengtas skulptoriaus Tado Gutausko sukurtas paminklas Adolfui Ramanauskui Vanagui.

2012 m. Kaune, A.Ramanausko-Vanago ir Birutės Mažeikaitės-Ramanauskienės suėmimo vietoje, Kampo ir Kalniečių g. sankirtoje, esančiame Adolfo Ramanausko-Vanago skverelyje, atidengtas  paminklas ir atminimo žymuo. Skulptorius Stasys Žirgulis.

2017 m. Lazdijų miesto Adolfo Ramanausko-Vanago aikštėje atidengtas skulptorius Jono Jogėlos paminklas, skirtas 1949 m. vasario 16 d. Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio (LLKS) Tarybos Deklaracijos signatarui, generolui Adolfui Ramanauskui-Vanagui.

2019 m. JAV, Čikagoje (Lemonte) atidengtas paminklas Adolfui Ramanauskui Vanagui (skulptorius Jonas Jogėla).

2020 m. Vilniuje, Antakalnio kapinėse, valstybės vadovų panteone, atidengtas antkapinis paminklas (skulptorius Algirdas Kuzma) Lietuvos, kovojusios su sovietine okupacija, valstybės vadovui Adolfui Ramanauskui Vanagui.