Kaunas nušvito violetine spalva – siunčia svarbią žinutę apie klastingą ligą

Minint pasaulinę uždegiminių žarnų ligų dieną – violetine spalva nusidažė Kauno objektai / Projekto partnerio nuotr.
Minint pasaulinę uždegiminių žarnų ligų dieną – violetine spalva nusidažė Kauno objektai / Projekto partnerio nuotr.
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2021-05-20 10:38
AA

Violetine spalva nušviesta Kauno Kristaus Prisikėlimo bazilika bei fontanai Laisvės alėjoje ir Vienybės aikštėje šiemet simboliškai priminė, kaip svarbu kalbėti apie uždegimines žarnų ligas. Šie žinomo šviesų menininko Arvydo Buinausko kūriniai tapo ne tik išskirtiniu gegužę minimos pasaulinės uždegiminių žarnų ligų dienos simboliu, bet ir svarbia žinute apie vis augantį sergamumą bei su tuo susijusias stigmas.

Priežastis vis dar nežinoma

Pasak LSMUL Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos vadovo, Europos gastroenterologų draugijos mokslo komiteto nario prof. Juozo Kupčinsko, tiek Krono ligos, tiek ir opinio kolito atvejų neišvengiamai daugėja. Nors, atrodo, kad informacijos apie įvairias lėtines ligas yra nemažai, vis dėlto susirgus žmonės pripažįsta, jog tenka susidurti su sunkumais prisitaikant visuomenėje.

Skelbiama, kad daugiau nei 3 mln. Europos Sąjungoje gyvenančių žmonių serga opiniu kolitu ir Krono liga. Tuo tarpu Lietuvoje kasmet nustatoma apie 1000 naujų lėtinių žarnyno ligų atvejų. Ir nors šiandien iki galo nėra žinoma, kas sukelia šias lėtines žarnyno ligas, medikai įsitikinę, jog būtina apie tai kalbėti garsiai bei naikinti su tuo susijusius mitus. 

„Iki šiol nėra aišku, kodėl susergama Krono liga ar opiniu kolitu <...>. Daugiau nei 10 m. stebėjimo duomenys rodo, kad Kauno regione, kur registruojame visus naujus opinio kolito ir Krono ligos atvejus, segamumas auga, nors lyginant su Vakarų šalimis, išlieka mažesnis. 

Tiesa, šių ligų atvejų pastaruoju metu daugėja visose šalyse. Lėtinių žarnyno ligų išsivystymui įtaką greičiausiai daro daugybė veiksnių kartu: genetika, aplinka, mityba. Nors tiksli kombinacija iki šiol nėra nustatyta“, – kalbėjo profesorius. 

Minėtai gastroenterologijos klinikai dalyvaujant Tarptautiniame uždegiminių žarnyno ligų genetikos mokslininkų konsorciume buvo atliekami tyrimai, į kuriuos įtraukti ir Lietuvos pacientai. Įrodyta, kad tam tikras genetinis polinkis sirgti lėtinėmis žarnyno ligomis vis dėlto egzistuoja, tačiau tai galėtų paaiškinti tik 10–20 proc. visų ligos atvejų. 

Taip pat mokslininkai jau išaiškino, kad sergant opiniu kolitu ar Krono liga pakinta žarnyno mikrobiotos sudėtis, tačiau šių pakitimų ryšys su ligų išsivystymu išlieka neaiškus. Mikrobiotos pakitimai ir modifikavimas, sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis, išlieka aktyvių mokslinių tyrinėjimų objektu.

Minint pasaulinę uždegiminių žarnų ligų dieną – violetine spalva nusidažė Kauno objektai (32 nuotr.)
+26

Svarbu laiku pastebėti simptomus

Uždegiminė žarnyno liga dažniausiai pasireiškia viduriavimu ir pilvo skausmu, tačiau vėliau susirgimas gali pasireikšti įvairiai. Vieni patiria tai intensyvesnius, tai pasyvesnius ligos epizodus, o kitiems pacientams susirgimas apie save primena nuolat. Skiriasi ir remisijų bei atkryčių periodai. Dėl šių priežasčių itin svarbu sekti savo individualią ligos eigą. 

Krono ir opinio kolito ligomis sergančius pacientus vienijančios organizacijos prezidentas Gediminas Smailys teigė, kad dažniausiai suserga darbingo amžiaus žmonės, todėl iškyla būtinybė prisitaikyti prie naujos kasdienės rutinos dirbant ar studijuojant. 

Statistiškai pastebima, kad Krono liga susergama iki 40 m., o opiniu kolitu – iki 50 m. Vis dėlto dažniausiai Krono liga susergama sulaukus 30 m., o opiniu kolitu – dešimtmečiu vėliau. Gydytojai pastebi, kad bėgant metams pacientų amžius tik jaunėja. Sunkumus sergantiesiems paprastai kelia tai, kad žmogui tenka dažnai lankytis tualete, o tai pritraukia aplinkinių žvilgsnius. 

„Papildomai tenka galvoti, kada išgerti reikalingus vaistus, pasidaryti reguliarius kraujo tyrimus, kaip gyventi su pilvo skausmu ar nuolat lakstyti į tualetą. Aplinkiniai tai pastebi, ir tai sukelia papildomą įtampą. 

Dažnai žmonės iš tiesų nelabai supranta, ką reiškia lėtinė žarnyno liga, todėl neretai ji lyginama su apsinuodijimu ar kai viduriuojama kažką negero suvalgius. Tačiau paprastai sergantysis gali skausmingai viduriuoti ir po 10–15 kartų per parą. Lėtinė liga, kuria sergama visą gyvenimą, apsunkina kasdienybę“, – sakė asociacijos prezidentas G.Smailys. 

Pilvo skausmas / Vida Press nuotr.

Kasdienybę ir gydymą palengvins programėlė

Nustačius Krono ligą ar opinį kolitą labai svarbu skirti tinkamą gydymą vaistais ir sudėlioti paciento rutiną, į kurią įeina reguliarūs vizitai pas gydytoją, gydymo planas, mitybos režimas ir kt. 

Norint palengvinti sergančiųjų lėtinėmis žarnyno ligomis gydymą, buvo sukurta programėlė 

„For You, With You“. Šis skaitmeninis kompanionas padeda priprasti prie pasikeitusios gyvensenos ir atlikti tam tikrus praktinius veiksmus, gauti visą reikalingą informaciją tiek keliaujant, tiek ieškant atsakymų apie jaučiamus simptomus. 

Ši programėlė yra intuityvus ir visuomet pasiekiamas šaltinis internete, kuris padės suprasti, kaip savo kasdieniame gyvenime praktiškai taikyti sveikatos priežiūros specialistų patarimus.

„Vienas iš programėlės privalumų yra tai, kad ji suteikia galimybę priminti, kad pacientas turi nepraleisti tam tikrų vaistų dozių. Jei vaistai vartojami nereguliariai, liga gali būti nepakankamai kontroliuojama, atsinaujinti. 

Programėlė  „For You, With You“ taip pat pateikia daug įrodymais pagrįstos informacijos apie pačią ligos eigą, simptomus. Pacientai gali įsirašyti priminimus, kada vėl apsilankyti pas specialistą, nes sergant uždegiminėmis žarnyno ligomis yra būtina nuolatinė gydytojo gastroenterologo priežiūra. Su nauja terapija, o ypač biologine terapija, kuri vis plačiau yra prieinama Lietuvos pacientams, galime pasiekti puikių rezultatų“, – kalbėjo prof. Juozas Kupčinskas. 

Minint pasaulinę uždegiminių žarnų ligų dieną – violetine spalva nusidažė Kauno objektai / Projekto partnerio nuotr.

Palaikys ryšį su sveikatos specialistais

Sergantieji opiniu kolitu ar Krono liga pacientai neretai nerimauja, kad gali būti sudėtinga keliauti nežinant, ar visada pavyks rasti tualetą, pagalbos, todėl išmaniosios programėlės „For You, With You“ kūrėjai naudotojams pateikia ir daugiau informacijos apie visas reikalingas vietas ir paslaugas. Atsidūrus nepažįstamoje vietoje programėlės pagalba galima rasti reikalingą infrastruktūrą, įskaitant ir viešuosius tualetus. 

Tapus registruotu vartotoju sukuriamas unikalus profilis, kuris leis suasmeninti savo patirtį ir gauti aktualią informaciją. Pacientas gali nustatyti reikalingus priminimus, kurie leis niekada nepamiršti suplanuoto apsilankymo pas gydytoją, sudaryti apsilankymų sveikatos priežiūros įstaigoje grafiką bei jį sekti. 

Profilyje esanti informacija suteiks grįžtamąjį ryšį prižiūrintiems sveikatos priežiūros specialistams, kad jie žinotų, kaip sekasi ir galėtų atsakyti į klausimus arba išsklaidyti kilusį nerimą. 

Gydytojai taip pat pažymi, kad sergant lėtine žarnyno liga svarbu subalansuota ir tinkama mityba, todėl „For You, With You“ didelis dėmesys skiriamas tinkamų patiekalų receptams, kuriuos kiekvienas vartotojas galės įsitraukti į savo maitinimosi planą. 

C-ANPROM/LT/ENTY/0018