Kaukes medikams gaminantis Robertas Kalinkinas: „Daug žmonių padeda neatlygintinai“

Robertas Kalinkinas gamina kaukes Lietuvos medikams/Asmeninio archyvo nuotr.
Autorius: Gabrielė Valaitytė
Publikuota: 2020-03-26 17:54
Šimtus tūkstančių kaukių medikams šiuo metu gaminantis dizaineris Robertas Kalinkinas pasakoja, kad ši idėja jam kilo per dieną. Lietuvoje prasidėjus karantinui, mados verslas susidūrė su didžiule krize. Iš pradžių kaukes Robertas galvojo siūti ir pardavinėti savo parduotuvėje, tačiau ši idėja staigiai išsirutuliojo į kitą lygį.

Suradęs partnerius, gamybos ir žaliavų tiekėjus, R. Kalinkinas užsibrėžė nuo viruso apsaugančias kaukes tiekti medikams. Nuspręsta jų pagaminti šimtus tūkstančių.

„Mes, mados namai „Kalinkin“, kaip ir visi verslai, susidūrėme su elementariausia krize. Karantinas paveikė mūsų sritį, šiuo metu mes negalime priimti ir aptarnauti žmonių, o tai yra tiesioginis kelias į bankrotą. Vieną dieną mobilizavomės ir sugalvojome, kad žmonėms galime pradėti gaminti kaukes, kurios bent dalinai apsaugotų nuo viruso. Pradėjus siūti, kilo mintis kaukes daryti naudingesnes, sukurti joms filtrą.

 

Kreipėmės į KTU vadovą, kuris sutiko su mumis bendradarbiauti, pradėjome atlikinėti dalelių praeinamumo testus – tai yra labai sudėtinga, nes atitinkamo reagento Lietuvoje nėra. KTU savanoriškai pradėjo galvoti, ką galėtume padaryti ir nusprendėme, kad reikia ieškoti filtravimo medžiagų arba žaliavų.

Tuomet kreipėmės į vienintelę įmonę Lietuvoje, kuri gamina medicininius filtrus. Susitikę su jos vadovais pagalvojome, ką galime daryti su turima žaliava. Padarėme konstrukciją, mano mados namai kaukėms sukūrė dizainą ir modelį – nors šiuo atveju išvaizda ne tiek svarbi, kiek paties modelio konstravimas. Padarėme lekalą, iš įmonės nusipirkome labai brangią žaliavą – hp10 filtrą. Jie pardavė mums visko tiek, kiek galėjo ir turėjo, įmonė atšaukė visus pardavimus į užsienį“, – kalbėjo dizaineris. 

Robertas Kalinkinas/ Tautvydo Stuko nuotr.
Robertas Kalinkinas/ Tautvydo Stuko nuotr.

Prie Roberto sumanymo iš karto prisijungė ir kovai su virusu fondą įkūrusi „Laisvės TV“ su žurnalistu Andriumi Tapinu. 

„Per kelias sekundes suderinome su Andriumi Tapinu, kad jie apmokės sąskaitą, kuri yra 20 tūkst. eurų. Pavedimas suvaikščiojo per dešimt minučių ir mes iš karto kaukes paleidome į gamybą.

Gamybininkas sutiko nutraukti absoliučiai visus savo dabartinius užsakymus, pastatė lazerio mašiną, kuri pjauna mūsų kaukes. Per dieną išpjaunama apie 20-30 tūkst. vienetų. Jie tai dabar daro dieną ir naktį.


Labai daug žmonių jungiasi, nenorėdami jokio atlygio: siuvėjos, meistrai. Mes dėkojame kiekvienai meistrei, kuri sėdi ir siuva. Yra labai daug žmonių, kurie kaukes gamina tiesiog namuose, su mūsų priežiūra ir mūsų lekalais. Savo lekalus esame išplatinę internete ir kiekvienas gali atsisiųsti“, – pasakojo R. Kalinkinas. 

Robertas Kalinkinas pirmiausia gamino paprastas medvilnines kaukes, vėliau ėmė ieškoti filtrų, kurie apsaugotų – ypatingai medikus, dirbančius su ligoniais / Asmeninio albumo nuotrauka
Robertas Kalinkinas pirmiausia gamino paprastas medvilnines kaukes, vėliau ėmė ieškoti filtrų, kurie apsaugotų – ypatingai medikus, dirbančius su ligoniais / Asmeninio albumo nuotrauka

R. Kalinkinas, norėdamas gauti leidimą medikams tiekti nesertifikuotus produktus, išsiuntė laišką Sveikatos apsaugos ministrui Aurelijui Verygai. Dizaineris parašė, kad yra gavęs daug žinučių iš medikų, kad kaukės – labai laukiamos. 

„Jiems visiems kaukių labai reikia, nes jie paprasčiausiai neturi su kuo dirbti. Nepaisant to, kad šitie gaminiai nėra sertifikuoti, medikams reikia gauti bent jau minimalią apsaugą, o medvilninės kaukės yra pati primityviausia apsauga, kurią mes galime gaminti. Tai ir darome. Verygos patvirtinimo mums reiktų tam, kad visa tai, kas šiuo metu vyksta, turėtų Vyriausybės palaiminimą, nes mūsų gaminami kaukių kiekiai nėra juokingi. Mes kalbame apie šimtus tūkstančių vienetų, kurie yra padaryti iš hp10 filtro, tiesiogiai apsaugančio nuo viruso“, – Žmonės.lt pasakojo R. Kalinkinas. 

 

View this post on Instagram

Išgyvemane situaciją kurią esame matę nebent Holivudo filmuose. Tuose baisiuose. Lietuvos medikai priima sergančiuosius - “nuogi”, jų netikrina - nes neatkeliavo iš karštųjų taškų. Jiems apsaugos priemonių nesuteikia - nes jų nėra. Na gal ir yra, keli vnt., ligoninių seifuose, bet čia jau EXTRA atveju, nes kaip visi skaitėme spaudoje - kol kas “esame keliais žingsniais priekyje Europos”. Tuo tarpu daktarai vaduojasi savadarbėm kaukėm iš marlės. Taip taip, tokiom pačiom kaip “senais gerais laikais” iš kurių regis išėjome prieš 30metų. Tuo pačiu gyvename neįtikėtino sąmoningumo ir vienybės metu, kur turime priimti sprendimus čia ir dabar, o veikti dar greičiau. Kol kas prieš kelias dienas sau iškeltų tikslų kartelę pakėlėme dešimtimis tūkstančių. Nerimaujantiems, kad viskas daroma veltui ir mūsų gaminama parama nieko verta noriu nuraminti. Pagalvojome ir apie tai, : tarėmės su specialistais, siuvome pavyzdžius, keitėme, tobulinome, atlikome bandymus kartu su specialistais. Medvilninės daugkartinio naudojimo kaukės atlaiko dezinfekavimo išbandymus, ligoninės turi tam reikiamą įrangą. Galvodami out of the box suradome analogą raspiratoriams, gaminame kaukių ir jų virš 240 000vnt. bendrai. Taip jie nėra sterilūs, visai kaip ir tie iš prekybos centrų, kuriuos medikai perkasi iš savo lėšų už kosminius pinigus. Kol laukiam kada Lietuvą pasieks SAM užpirktos priemonės vaduosimės tuo ką galime suteikti čia ir dabar. Nors kaip rodo esama padėtis reikėjo ne tai kad vakar. Reikėjo prieš mėnesį. Kare nėra jokių taisyklių, ypač kai priešas toks mažas bet nepaprastai stiprus. Jūsų palaikymas begalo svarbus, tai susivienijimo, bet dar ne medalių kabinimo metas. SHARE. #pagalbamedikams #updateisfronto

A post shared by Robertas Kalinkinas (@kalinkinprive) on

Dizaneris dėkoja visiems, prisidedantiems prie jo darbo. Robertas teigia, kad daug žmonių dirba be jokio atlygio, o siuvėjos kaukes nešasi siūti tiesiog namuose: „Į mūsų saloną atvyksta žmonės iš mažų siuvyklų, pasiima po ruloną ar du medžiagos, iš kurios gamina daugkartinio naudojimo kaukes. Tariamės ir su didelėms įmonėmis, kurie gamintų apsauginius kombinezonus ir chalatus. Prie mūsų jungiasi beveik visa Lietuvos industrija, susijusi su tekstile“.

Naujausi straipsniai