Katedros aikštėje – Gretos Grinevičiūtės „tylios dainos akcija“ už meilę: „Nustebino palaikymas“

Gretos Grinevičiūtės organizuota akcija „Tyli daina už meilę“ / Irmanto Gelūno nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-04-01 17:14
Ketvirtadienio vidurdienį sostinės Katedros aikštėje vyko neįprasta protesto akcija „Tyli daina už meilę“. Jos organizatorė šokio menininkė Greta Grinevičiūtė (31) kvietė palaikyti LGBT bendruomenės narius ir visus žmones, kovojančius už lygias teises į meilę.

Kaip portalui Žmonės.lt sakė G.Grinevičiūtė, idėja rengti tylią protesto akciją kilo išvydus socialiniuose tinkluose besiliejančią neapykantą LGBT bendruomenės adresu. Pasak kūrėjos, pamačiusi besiliejantį pyktį, ji suprato, kokia susipriešinusi yra visuomenė.

„Man tikrai buvo šokas. Mano socialiniame burbule neapykantos nėra, visi vieni kitus myli, tačiau vieną kartą feisbuke pamačiau, kas yra kalbama apie gėjus, lesbietes. Skaitydama komentarus pasibaisėjau. Tada pagalvojau, kaip mano draugai, kurie yra homoseksualūs, turėtų gyventi šioje laisvoje šalyje, kurioje jie yra visiškai nelaisvi ir šitaip puolami? Nusprendžiau, kad reikia nieko nelaukti ir tiesiog eiti į aikštę. Dainuoti, kalbėti apie tai, jog mes visi esame tokie patys žmonės ir visi mylime vienodai“, – Žmonės.lt pasakojo ji.

Greta Grinevičiūtė / Beno Navanglausko nuotr.
Greta Grinevičiūtė / Beno Navanglausko nuotr.

Už lygias teises į meilę Greta nusprendė kovoti netipiškai – kiekvieną ketvirtadienį 12 valandą ji kviečia bendraminčius į sostinės Katedros aikštę kartu pasiklausyti, padainuoti bendrą dainą. Protesto metu skambantį kūrinį keletą dienų prieš renginį G.Grinevičiūtė paskelbia socialiniame tinkle. Tiesa, pasak pašnekovės, šio kūrinio nebūtina išmokti dainuoti.

„Reikia tik užsidėti ausinuką, užsileisti dainą ir galima niūnuoti arba tiesiog būti su ta daina – jos pasiklausyti visiems kartu susirinkus Katedros aikštėje. Man atrodo, kad jau vien buvimas drauge turi prasmę, atsiranda bendrystės jausmas. Juk lengva jį pasiekti, kai mes šokame ir dainuojame pagal tą pačią muziką“, – įsitikinusi Greta.

„Tyli daina už meilę“ / Irmanto Gelūno nuotr.
„Tyli daina už meilę“ / Irmanto Gelūno nuotr.

Balandžio 1-ąją G.Grinevičiūtė susirinkusiuosius Katedros aikštėje pakvietė ausinukuose klausytis amerikiečių disko grupės „Village People“ 1978-ųjų kūrinio „YMCA“. Pasak Gretos, protestui Katedros aikštėje kaskart kita daina pasirenkama neatsitiktinai.

„Susiradau žurnalo „Rolling Stones“ straipsnį, kuriame yra patalpintas sąrašas tokių dainų, kurios vienu ar kitu metu simbolizavo lygybę arba buvo mėgstamos LGBT bendruomenės. Šios dainos skirtingais laikotarpiais buvo it laisvės simboliai. Pagalvojau, kad būtų prasminga iš to sąrašo dainas ir rinktis“, – sakė ji.

Balandžio 1-ąją vykusi akcija už lygias teises į meilę – jau antroji. Pirmąją kovo pabaigoje surengusi Greta džiaugėsi, kad sulaukė aplinkinių dėmesio.

„Iš pradžių galvojau, kad viena atsistosiu Katedros aikštėje ir dainuosiu, tačiau labai džiaugiuosi ir maloniai nustebau, kad žmonės palaiko ir jungiasi, o svarbiausia – nebijo. Visi smagiai pašokome, padainavome vieną dainą ir sugrįžome į savo kasdienybes. Žinoma, buvo keletas praeivių, kurie keistai į mus žiurėjo, bet koks skirtumas. Tikslas juk ne toks“, – sakė G.Grinevičiūtė.

„Tyli daina už meilę“ / Irmanto Gelūno nuotr.
„Tyli daina už meilę“ / Irmanto Gelūno nuotr.

Pasak Gretos, vos keletą minučių trunkanti „Tyli daina už meilę“ gali tapti ir savotiška terapija.

„Ta akimirka yra labai išlaisvinanti. Tai ne tiek apie mane ar greta esantį asmenį, kuris dainuoja tą pačią dainą ar šoka pagal ją, bet mus vienijanti veikla kuria bendražmogiškumo potyrį. Tikrai tuo metu jaučiamės kaip vienis, o tai yra buvimas ne dėl savęs, o dėl kitų. Labai geras jausmas“, – kalbėjo ji.

Paklausta, kiek laiko planuoja tęsti šią akciją, Greta sako, jog yra nusiteikusi tai daryti, kiek tik reikės – jai svarbu, kad įvyktų pokyčiai.

„Iš pradžiu galvojau, kad tai vykdysiu dešimt savaičių, bet supratau, kad per mažai laiko. Tada galvojau, o gal daryti šimtą savaičių... Dar vėliau supratau, kad negaliu nubrėžti konkrečios laiko ribos, nes esmė yra ne dainų skaičius, o pokyčiai, kurie vyks. Kiek reikės, tiek ir eisiu, ir kviesiu žmones. Noriu, kad visi turėtume lygias teises į meilę“, – mintimis dalijosi pašnekovė.

Greta pridūrė, kad ši akcija neturi ne tik laiko rėmų, bet ir nėra apribota jokiomis miestų ribomis. Šokėja viliasi, kad galbūt vieną dieną tokia akcija persikels ir į kitus Lietuvos miestus.  

„Būtų nuostabu, jei atsirastų žmonių, norinčių organizuoti šią akciją kituose miestuose. Konkrečių veiksmų dar nesiėmiau, bendraminčių neieškojau, bet jeigu toliau viskas seksis, gal surasiu panašiai mąstančių“, – šypsojosi ji.

Balandžio 8 d. vidurdienį atėjusius į Katedros aikštę bendraminčius apjungs 1978 metais amerikiečių dainininko Sylvesterio Jameso išleista daina „You Make Me Feel Mighty Real“.

Naujausi straipsniai