Kasmet per Velykas 500 margučių su mama papuošdavusi Liveta Kazlauskienė išmoko marginti šilku

Liveta Kalauskienė / Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2015-03-30 18:46
Velykų stalą papuošti originaliais margučiais tereikia pusvalandžio. Svarbiausia turėti įvairių šilko skiaučių, acto, druskos, siūlų ir baltų kiaušinių. Paprasto, bet neįprastą rezultatą suteikiančio būdo paslaptis pirmadienį Kauno restorane „Gralis“ surengtoje pamokoje žinomiems žmonėms atskleidė audinių karaliumi tituluojamas Gintautas Strolis.

„Tikrai negalvojau, kad viskas bus taip lengva! Ir laiko užima nedaug, ir paprasta, ir rezultatas neįtiktinas“, – apžiūrėdamas šilku margintą kiaušinį sakė šokėjas Saulius Skambinas.

Tiems, kas nuspręs brangaus audiniu skiautėmis dailinti margučius, jis patarė pirmiausia elgtis atsargiai su žaliais kiaušiniais. Šokėjas sakė pamokoje tris paruošęs virti, o dar su netyčia sutraiškęs.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Kiaušinį reikėjo tvirtai apsukti šilko skiaute. Gražioji audinio pusė turėjo būti atsukta į margutį. Svarbi užduotis – viską sutvirtinti siūlų ir pasistengti, kad šilkas kuo glaudžiau priglustų prie kiaušinio.

„Margučius reik sumerkti į šaltą vandenį. Negailint įpilti po didelį šaukštą acto ir druskos. Tuomet virti juos maždaug 20 minučių“, – sakė ne kartą kiaušinius šilku dažiusi verslininkė Ernesta Strolienė.

Pamokoje žinomi žmonės pasidalino ir savosiomis Velykų paslaptimis. Dainininkė Liveta Kazlauskienė pasakojo su seserimi Laneda kiaušinius marginti pradėdavusi savaitę prie didžiąją pavasario šventę, nes reikėdavo padėti iš to besiversdavusiai mamai. Tauragėje, Taurų dvaro teritorijoje tuo metu veikusiame kariniame miestelyje gyvenusi moteris garsėjo kaip įpatingai talentinga margučių dekoratorė. Kasmet jai tekdavo pagražinti 500–600 kiaušinių.

„Laneda mamos amato išmoko puikiai. Aš kiaušinius taip pat marginu pagal jos technologiją, bet tai daryti sekasi sunkiau nei sesei“, – neslėpė dainininkė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Ji prieš šventes iš žurnalų iškirpdavo nedidelių žvėrelių, kurių paveiksliukus uždėdavo ant marginamo kiaušinio. Tarp vaško „įtaisyti“ briedžiai, šuniukai, paukščiukai virsdavo neįprastais akcentais.

Humoristas Artūras Orlauskas pasakojo iki šiol nebenaudojęs vaikystėje išmoktos kiaušinių spalvinimo technikos. Jis prisikarpydavo įvairių audinių juostelių ir jomis kuo keisčiau apvyniodavo būsimą margutį. Dabar tai per šventes jis daro su septynmečiu sūnumi Marku.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

Grupės „Thundertale“ ketveriukė Laurynas Baškys, Rokas Baškys, Jonas Chockevičius ir Paulius Petrauskas sakė, kad jų šeimose labiausiai vertina vašku margintus kiaušinius.

„Dar naudojame ir ąžuolo žievę, samanas, svogūnų lukštus. Kuo marginti kiaušiniai man gražiausi? Vašku, bet tuomet kai tai padarau ne aš“, – su šypsena sakė L. Baškys.

Aktorius Ramūnas Šimukauskas pasakojo, kad jį dar vaikystėje darbo su vašku paslapčių išmokė mama Ramutė. Tėtis bitininkas Albinas šios žaliavos šeimai parūpindavo tiek, kiek reikėdavo. Keleri metai vašku kiaušinius dailina ir aktoriaus žmona Roberta.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

„Kai dukrelė paaugs, Velykų tradicijoms skirsime daug dėmesio. Dabar tam tik ruošiamės“, – kalbėjo R. Šimukauskas.

Koks margučių grožis yra visiškai nesvarbu grupės „Andrew Flame“ lyderio Andriaus Grybausko šeimoje. Kiekvienas jos narys stengiasi ne kuo gražiau nudažyti kiaušinį, o išrinkti tokį, kurio lukštas būtų kuo stipresnis. „Per Velykas namuose verda tikros kiaušinių stiprumo kovos. O kokių aistrų būna...“ – neslėpė A. Grybauskas.

Plaukų stilistė Audronė Senkauskienė tvirtino svogūnų lukštais pasirūpinanti gerokai prieš šventes. Tiesa, ji labiau vertina raudonuosius, o ne geltonuosius svogūnus. „O mes su šeima prieš Velykas einame į mišką žoliauti. Kuo įvairesnių augalėlių randame, tuo įspūdingesnis rezultatas“, – pasakojo dizainerė Olesia Les.

Verslininkė Inga Budrienė pasakojo Velykų tradicijoms skirianti daug dėmesio. Ji su sūnumis Kerniumi ir Mantu ne tik rūpinasi kiaušinių marginimu, bet ir šventinio stalo dekoracijomis. „Kartais ant jo ir viščiukus, ir kiškučius patupdome“, – juokdamasi sakė švenčių planuotoja.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr.

 

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai