Kasdieniai įpročiai, kurie kenkia jūsų inkstams

Inkstų skausmas / „Shuterstock“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
AA

Retas kuris susimąsto, kiek mums yra gyvybiškai reikalingi inkstai ir kaip išties svarbu, jog jie būtų sveiki ir tinkamai funkcionuotų.

Juk būtent šie organai yra atsakingi už kraujo išvalymą ir kenksmingų medžiagų bei skysčių pertekliaus pašalinimą iš mūsų organizmo.

Inkstai taip pat išskiria hormonus, kurie padeda palaikyti normalų kraujo spaudimą, dalyvauja raudonųjų kraujo ląstelių gamyboje ir užtikrina vidinę organizmo pusiausvyrą. Būtent dėl to rūpintis inkstų sveikata išties yra būtina.

Taip pat skaitykite: Žalingi įpročiai gali būti naudingi? Ką apie tai mano mokslininkai

Vis dėlto ne visuomet tai yra tokia jau lengva užduotis, mat inkstams pakenkti galite apie tai net nesusimąstydami. Tokie kasdieniai įpročiai, kaip kavos gėrimas, rūkymas ar neteisinga dieta, kaip reikiant žaloja šiuos, mums gyvybiškai būtinus organus.

Taigi, jei norite, kad ateityje netektų skųstis inkstų sveikata, pasistenkite išvengti ar kaip reikiant apriboti šiuos tinklalapyje healthdigezt.com išvardytus įpročius.

Nerūkykite

Tikriausiai jau nebe naujiena, kad rūkymas itin kenkia sveikatai. Kasdienė surūkoma cigaretė žaloja praktiškai kiekvieną jūsų kūno organą, iš jų – ir jūsų inkstus.

Gydytojai tikina, kad alkoholis ardo kepenų ląsteles (o tada inkstai turi dirbti dvigubai), veikia kraujotaką ir sukelia kraujagyslių spazmus.

Ryšys tarp rūkymo ir daugelio inkstų ligų mokslininkų buvo tirtas jau daugelį kartų, o tyrimų rezultatai rūkaliams, deja, į naudą neišeina. Mokslininkai vieningai tvirtina, kad rūkymas lėtina inkstų kraujotaką, dėl to blogėja ir inkstų funkcija.

Be to, rūkymas apie 50 proc. didina inkstų vėžio riziką.

Nevartokite alkoholio

Jei alkoholį vartojate saikingai, tarkime, retkarčiais išgeriate taurę vyno ar bokalą alaus, tuomet inkstams labai nepakenksite, tačiau jei alkoholį vartojate didesniais kiekiais ir pakankamai dažnai, tuomet šių organų sveikata tikrai derėtų susirūpinti.

Taip pat skaitykite: 5 inkstus valantys kokteiliai

Pernelyg dideli alkoholio kiekiai net ir labai sveikam žmogui ilgainiui gali sukelti negrįžtamų inkstų, kepenų, širdies ir kraujagyslių veiklos pokyčių. Gydytojai tikina, kad alkoholis ardo kepenų ląsteles (o tada inkstai turi dirbti dvigubai), veikia kraujotaką ir sukelia kraujagyslių spazmus.

Nesilaikykite baltyminių dietų

Pakenkti savo inkstams galite net ir tuo atveju, jeigu laikotės netinkamos dietos, ypač tos, kuri reikalauja vartoti kuo daugiau baltyminių produktų, mat jie gali apsunkinti medžiagų apykaitą ir ilgainiui sutrikdyti inkstų veiklą.

Kad to išvengtumėte, gydytojai ir sveikos mitybos ekspertai pataria valgyti kuo mažiau raudonos mėsos ir kitų daug baltymų turinčių produktų.

Nepiktnaudžiaukite vaistais nuo skausmo

Įvairių vaistų nuo skausmo (kitaip vadinamų analgetikais) vartojimas taip pat gali apsunkinti inkstų darbą ir sukelti negrįžtamus sveikatos pakitimus. Rimtesniais atvejais itin didelis piktnaudžiavimas vaistais nuo skausmo gali baigtis inkstų nepakankamumu. Tad jei esate patyrę tam tikrų inkstų negalavimų, prieš geriant kad ir paprastą tabletę nuo galvos skausmo, vertėtų pasitarti su savo gydytoju.

Moteris geria vaistus / Vida Press nuotr.

Kavą gerkite saikingai

Naujausi moksliniai tyrimai atskleidė, kad kava taip pat gali pridaryti žalos mūsų inkstams, mat dėl pernelyg dažno jos vartojimo gali išsivystyti inkstų akmenligė.

Paskutiniai tyrimai parodė, kad kofeinas šlapime padidina kalcio kiekį ir dėl to, mokslininkų manymu, ilgainiui inkstuose gali išsivystyti kalcio akmenys. 

Išmokite dozuoti druską

Vartojant daug druskos, organizme kaupiasi skysčiai, didėja kraujo spaudimas. Gamindami saikingai naudokite arba visai nenaudokite druskos, papildomai nesūdykite jau pagamintų patiekalų ir ribokite daug druskos turinčio maisto vartojimą. Sveikos mitybos ekspertai pataria druskos suvartoti ne daugiau kaip 5 g per dieną.

Taip pat skaitykite: Inkstų ligos: požymiai, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį

Visiškai atsisakę druskos, rasite nemažai teigiamų dalykų: pajusite natūralų  produktų skonį, kuris tampa visiškai kitoks, žymiai įdomesnis. Vietoj druskos galite naudoti kalendras, pipirų mišinius (ribotai), įvairias žoleles, čiobrelius ir pan.

Druską pakeisti gali jūrų kopūstai, jie yra natūraliai sūrūs. 

Neatidėliokite „gamtos šauksmo“

Jei norite, kad instai tinkamai funkcionuotų ir būtų sveiki, niekuomet neatidėliokite ėjimo šlapintis, mat kitaip šlapime gali atsirasti bakterijų, kurios vėliau gali sukelti šlapimo takų ar pačių inkstų infekcijas.

Gerkite daugiau vandens

Patariama suvartoti ne mažiau kaip 1,5–2 l skysčių per parą. Tai užtikrins reikiamą vandens ir druskų balansą bei garantuos tinkamą inkstų darbą.

Sergantiems inkstų akmenlige patariama per parą suvartoti 2–3 l vandens, kad sumažėtų naujų akmenų formavimosi rizika.

Skaitykite daugiau