Kas vyksta organizme, metus rūkyti?

Rūkymas žudo / „Fotolia“ nuotr.
Rūkymas žudo / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2015-11-12 15:04
AA

Kai kalbame apie ekologiją, kai sveika gyvensena, subalansuota mityba įtraukia vis daugiau žmonių, cigaretė rankose atrodo kaip svetimkūnis. Kaip atsikratyti šio žalingo įpročio? O kas dedasi mūsų organizme, kai metame rūkyti?

Rūkymas žaloja viską, ir tai rimta. Remiantis 2007 metais atliktais tyrimais, žmonėms, kurie per dieną surūko po pakelį cigarečių ir turi jau ne mažesnį kaip 10 metų stažą, žvynelinės rizika pakyla iki 20 proc., o tiems, kurie turi 11–20 metų rūkymo stažą, rizika išauga jau net iki 60 proc. ar daugiau. Tyrimai rodo, kad žvynelinės rizika padidėja net ir pasyviems rūkaliams.

Anot JAV atliktų tyrimų, rūkantiems žmonėms net šešis kartus padidėja tikimybė susirgti įvairiomis dantenų ligomis, o tai gali lemti ir dantų netekimą.

O svarbiausia – rūkaliai, palyginti su nerūkančiaisiais, beveik 4 kartus labiau rizikuoja susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis arba gauti širdies smūgį. Be to, šis žalingas įprotis gali sukelti ne tik plaučių, bet ir gerklės, burnos, stemplės ar odos vėžį. 

Kai mesite rūkyti...

...gali pasirodyti, kad praradote kažką labai svarbaus. Jausite tuštumą ir nusivylimą. Nepasiduokite – iš tiesų jūs iš savo gyvenimo išmetėte šiukšles, o ne ką nors vertingo.

...jausitės irzlūs, tačiau noras užsirūkyti praeis po dviejų savaičių, o gal ir anksčiau, tai individualu. Svarbu atsilaikyti šį laikotarpį, nes po jo irzlumas, nervingumas ir mintys apie cigaretę paliks jus visiems laikams.

Taip pat skaitykite: Tyrimas: rūkantys tėvai blogiau auklėja vaikus?

...griebkitės vandens. Vyrams reikia išgerti apie 2 l vandens, moterims – 1,5 l. Vanduo šalina iš organizmo cigarečių nuodus. Kai užsimanysite parūkyti, išgerkite vandens. Tai labai padeda.

...svajokite. Pinigus, kuriuos būtumėte išleidę cigaretėms, dėkite į voką. Po kelių mėnesių pažiūrėkite, kiek jums pavyko sutaupyti.

...mėgaukitės nerūkančiojo gyvenimu. Jums nebereikia apgaudinėti savęs ir teisintis, kodėl rūkote. Nemanykite, kad rūkėte dėl to, jog patiriate daug streso ir turite problemų. Rūkymas – jau problema. O jūs dabar jos neturite!

Kas vyksta žmogaus organizme nustojus rūkyti? 

Štai dar galybė argumentų, kodėl jums verta liautis rūkius. Daugelis medicininių tyrimų aprašo fizinius savijautos pokyčius pirmas 72 valandas. Pagrindinė statistika tokia:

Praėjus 20 minučių: jūsų kraujospūdis ir širdies susitraukimų dažnis vėl tampa normalūs.
8 valandoms: normalizuojasi jūsų kraujyje esantis deguonies kiekis.
1 dienai: iš organizmo pašalinamas anglies monoksidas (CO); po truputį pradeda valytis plaučiai.
2 dienoms: paaštrėja uoslės ir skonio pojūčiai.
3 dienoms: atsipalaiduoja bronchai, tampa lengviau kvėpuoti.
2–12 savaitėms: pagerėja viso kūno kraujotaka.
3–9 mėnesiams: pradeda nykti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys. Plaučių funkcija pagerėja bent 10 procentų.
1 metams: palyginti su rūkančiaisiais, per pusę sumažėja miokardo infarkto rizika.
10 metų: palyginti su rūkančiaisiais, per pusę sumažėja plaučių vėžio tikimybė.
15 metų: rizika susirgti miokardo infarktu visiškai sumažėja ir susilygina su nerūkančiųjų tikimybe. Tačiau svarbiausi yra psichologiniai pokyčiai, kurie buvusį rūkalių padaro laimingu nerūkančiuoju.

Kodėl verta mesti šį žalingą įprotį?

Tai priklausomybė. Žmonės pataikauja savo įpročiams, manydami, kad cigaretės ne tokios kenksmingos palyginti, pavyzdžiui, su narkotikais ir pan. Prie jų priprantama taip pat, kaip prie bet kokių kitų žalingų įpročių. Posakis, kad „mesiu tada, kai tik norėsiu“, savyje slepia tai, kad iš tikrųjų ne jūs kontroliuojate rūkymą, o atvirkščiai.

Tai brangus įprotis. Cigaretės brangsta ne dienomis, o valandomis. Ir, jeigu pažvelgtumėte globaliau, iš to, kad jūs gadinate sveikatą, puikiai gyvena kiti, tarkime, didžiosios kompanijos, suinteresuotos, kad žmonės kuo daugiau save svaigintų, gydytojai, kuriems vėliau turėsite mokėti už tai, kad nesirgtumėte.

Rūkaliai vis labiau išstumiami. Parkai, įvairios viešos vietos dažnai pažymimos ženklu, kur prisidegę cigaretę būsite sudeginti gyvi arba bent jau nutvilkyti tokiu žvilgsniu, jog norėsis skuosti kaip įmanoma greičiau. Visuomenė vis labiau domisi sveika gyvensena, o cigaretės į tokią viziją neįsipaišo.

Nemalonus kvapas. Pageltę dantys, ne itin malonus burnos, kūno kvapas, jau nekalbame apie drabužius ir plaukus, kurie greitai sugeria dūmų debesėlius. Be to, verta žinoti, kad jūsų oda susiraukšlės gerokai greičiau nei tų, kurie nerūko.

Pageltę pirštai ir nagai. Ne veltui damos cigarečių neliesdavo pirštais, o demonstratyviai naudodavosi kandikliais Tačiau tuomet rūkymo pasekmės nebuvo eskaluojamos taip aktyviai kaip šiais laikais. 

Raukšlės aplink lūpas. Rūkymas ne tik išsausina odą, bet ir skatina raukšlėjimąsi. Be to, pakinta veido spalva: ji papilkėja, oda suglemba. Raukšlės aplink lūpas ir nosį prideda ir papildomų metų, ko netrokšta nė viena moteris.

Taip pat skaitykite: Neigiamų emocijų įtaka sveikatai bei patarimai, padėsiantys jų atsikratyti

Sveikatos problemos. Įsikimbame stereotipų, kad, pavyzdžiui, retai rūkomi cigarai, kaljano dūmas yra kur kas geriau ir sveikatai įtakos nedaro? Klystate. Specialistai pabrėžia, kad įvairiais aromatais, skoniais prisotintas tabakas yra dar kenksmingesnis negu galite pagalvoti. Na, o rūkymo sukeltos ligos apima ne tik plaučių vėžį, bet ir širdies bei kraujagyslių sistemos, kvėpavimo takų sutrikimus, skrandžio opą.