Kas gims: dukrytė ar sūnelis?

Nėščia moteris, rankose laikanti skirtingų spalvų vaikiškus batukus / Fotolia nuotr.
Nėščia moteris, rankose laikanti skirtingų spalvų vaikiškus batukus / Fotolia nuotr.
2012-05-02 19:02
AA

Jei bent kartą buvote nėščia, tikriausiai sutiksite, kad būsimąsias mamytes iki pat nėštumo pabaigos persekioja įkyrintis klausimas: „Na, ir ko laukiatės: berniuko ar mergaitės?“ Klausia, kas tik netingi: giminės, draugai, kaimynai, netgi nepažįstamieji... Tik pagyvenusios ponios neklausia – jos spėja. Paspėliokime ir mes drauge. Juk iš tiesų bent jau kol kas kūdikio lytį gali nulemti tik Dievas...

Kalbama, kad mokslas jau senokai yra sukūręs specialių metodikų, pagal kurias galima suplanuoti vaiko lytį šimto procentų tikslumu. Ne tik lytį, bet ir akių, plaukų spalvą ir pan. Kodėl svajonių dėl mažylių „fabrikėlis“ vis dar neatidarytas? Esą mokslininkai baiminasi, kad pradėjus vykdyti masinius užsakymus gali sutrikti natūrali gamtos pusiausvyra. Juk niekam ne paslaptis, jog yra šalių, kuriose egzistuoja tam tikrų lyčių kultas. Pavyzdžiui, kai kuriuose Indijos ar Kinijos regionuose visi svajoja tik apie berniukus. Įsivaizduokite, kas gi nutiktų, jei gimtų vien tik vyriškosios lyties žmonės. Demografinė katastrofa, kitaip nepavadinsi.

Taigi, mielieji, bent jau kol kas dėl trokštamos lyties kūdikio teks manytis patiems. Ir, reikia pasakyti, ačiū Dievui. Juk iš tikrųjų nereikia nieko projektuoti, gamta puikiai tvarkosi pati ir į šią Žemę atkeliauja būtent tiek berniukų ir mergaičių, kiek ir priklauso. Nei mažiau, nei daugiau.

Kaip „suplanuoti“ lytį?

Kad jau mėgintuvėliais apsiginklavę mokslininkai neskuba į pagalbą „projektuodami“ norimą lytį, pamėginkime pasidomėti įvairiomis lyties planavimo teorijomis, kurių pasaulyje devynios galybės. Visos jos turi vienokį ar kitokį mokslinį pagrindą. Vienas trūkumas – nė viena negali garantuoti šimtaprocentinės sėkmės. Kita vertus, neišmėginsi – nesužinosi...

  • • Mokslininkai yra pastebėję įdomų dalyką: labai jaunoms moterims (iki 20 metų) dažniau gimsta berniukai, o vyresnėms nei 38-erių – dažniau mergaitės. Italų ginekologas A. Cagnacci atkreipė dėmesį į tai, kad lemtingos įtakos gali turėti ir būsimosios mamytės svoris. Ketverius metus jis tyrė daugiau nei 10 tūkst. pastojimo istorijų ir nustatė, jog moterys, sveriančios mažiau nei 55 kg, daug rečiau pagimdo berniukus. Taigi, jei esate smulkaus sudėjimo ir dar per 38-erius, pagal šias dvi teorijas, beveik galite nusiteikti – susilauksite mergaitės.
  • • Lytį galima mėginti nuspėti ir pagal Mėnulį. Šią teoriją bene labiausiai išpopuliarino amerikiečių psichiatras E. Johnas. Atlikęs išsamius tyrimus, jis priėjo išvadą, kad būsimojo vaiko lytį lemia Mėnulio padėtis apvaisinimo metu. Jo teigimu, šeši dangaus žvaigždynai (Dvyniai, Liūtas, Vandenis, Šaulys, Avinas ir Svarstyklės) yra vyriškieji, kiti šeši (Mergelė, Vėžys, Skorpionas, Jautis, Žuvys, Ožiaragis) moteriškieji. Jeigu apvaisinimo metu Mėnulis buvo vyriškajame ženkle, gims berniukas, jei moteriškajame – mergaitė.
  • • Kai kurie tyrinėtojai siūlo atkreipti dėmesį ir į metų laiką. Statistiniai duomenys kuo aiškiausiai patvirtina, kad  rudenį gimsta daugiau berniukų negu mergaičių, o pavasario mėnesiais, atvirkščiai, pirmauja mergaitės. Taigi pagal šią teoriją išeitų, kad norint susilaukti berniuko kūdikį reikėtų pradėti žiemos pabaigoje, o svajojant apie mergaitę – vasaros pabaigoje ar ankstyvą rudenį.
  • • Jūsų dėmesiui – dar vienas būdas išsiaiškinti galimą vaikučio lytį. Pagal šią teoriją, vyro organizme kraujas atsinaujina kas ketverius metus, moters organizme – kas trejus. Būsimojo kūdikio lytį nulemia tas partneris, kurio kraujas kūdikio užsimezgimo akimirką buvo „jaunesnis“. Kaip tai sužinoti? Apskaičiuoti nesunku: vyro amžių padalykite iš keturių, o savo – iš trijų. Kurio likutis bus didesnis, tos lyties vaikutis ir turėtų gimti. Pavyzdžiui, jums yra 27-eri, o jūsų partneriui – 32-eji. Taigi 27 padalijus iš trijų, o 32 iš keturių, jūsų dalmuo bus devyni, o vyro – aštuoni. Kadangi jūsų skaičius didesnis už vyro, turėtų gimti mergaitė.

Nustatykite ovuliacijos dieną

Dar viena, beje, gana populiari teorija skelbia, kad moteris, norinti susilaukti tam tikros lyties kūdikio, turi tiksliai žinoti savo ovuliacijos dieną. Nemažai šią metodiką išbandžiusių porų sako, kad ji visiškai pasitvirtino. Minėtoji teorija byloja: jei vaikelis buvo pradėtas ovuliacijos dieną, labiau tikėtina, kad gims berniukas, jei kelias dienas prieš ovuliaciją, – mergaitė.

Vadovaujantis ovuliacijos teorija (žinoma, ir ne tik ja), labai svarbu tiksliai apskaičiuoti kūdikiui pradėti tinkamą dieną. Tai galima padaryti net keliais būdais.

1. Pats aiškiausias ir tiksliausias – nusipirkti vaistinėje ovuliacijos testą. Bet... jis kainuoja. Ir jei planas „Kūdikis“ nepavyksta, kitą mėnesį teks vėl išlaidauti. Jei nenorite papildomų išlaidų ar neturite galimybės nusipirkti ovuliacijos testo, galite šią dieną išsiaiškinti ir paprastesniais būdais.

2. Ovuliacijos dieną galima apskaičiuoti. Žinoma, jei stebite savo ciklą ir pareigingai žymite „savo dienų“ kalendorėlį. Jei moteris yra sveika, pastaruoju metu neišgyveno smarkaus sukrėtimo ir streso, ovuliacija įprastai įvyksta 12–16 ciklo dieną. Menstruacijų ciklas skaičiuojamas nuo paskutinių menstruacijų kraujavimo pirmos dienos. Menstruacijų ciklo trukmė – nuo vienų mėnesinių pirmos kraujavimo dienos iki kitų mėnesinių pirmos kraujavimo dienos. Tokia matematika jūsų nevilioja? Suskaičiuoti galima ir dar paprasčiau: „Google“ paieškos sistemoje įveskite „vaisingų dienų (arba ovuliacijos) skaičiuoklė“ ir netrukus žinosite rezultatus.

3.  Yra ir dar vienas būdas sužinoti, kada toji ypatingoji diena. Jis skirtas toms kantriosioms, kurios geba įsiklausyti į organizmą ir jo siunčiamus signalus. Per patį ciklo piką, t. y. dienomis, kai palankiausia pastoti, makšties gleivės būna skaidrios ir tąsios. Taip pat pakinta bazinė kūno temperatūra. Kūno temperatūrą reikia matuoti tiesiojoje žarnoje arba makštyje paprastu arba elektroniniu termometru iš pat ryto dar neatsikėlus iš lovos ir geriausiai tuo pačiu metu tuo pačiu termometru. Turite būti išsimiegojusi (ne mažiau kaip 6 val.). Duomenis kruopščiai žymėkite grafikėlyje. Trečios dienos vakare po temperatūros pakilimo 0,2–0,4 laipsnio prasideda nevaisingos dienos. Jei norite tiksliau suprasti šio metodo esmę, turėtumėte jį išanalizuoti kuo išsamiau.

Įdomu žinoti

Lyties pranašavimo būdų daug, bet jų tikslumo procentas, deja, miglotas. Vienas dalykas žinomas tiksliai, bent jau taip teigia mokslininkai, – kaip užsimezga viena ar kita lytis.

  • • Mokslininkų teigimu, būsimojo vaikelio lytis nulemiama apvaisinimo akimirką, t. y. kai moteriškoji lytinė ląstelė susijungia su vyriškąja. Moteriškosios ląstelės visada turi X chromosomą, vyrų spermatozoidai būna dviejų rūšių: vieni turi moteriškąją (X) chromosomą, kiti – vyriškąją (Y). Jei susitinka dvi X ląstelės, gimsta mergaitė. Jei X ir Y – berniukas. Vyrai, kurie reiškia žmonai nepasitenkinimą, kad ji pagimdė dar vieną dukrą, o ne išsvajotą sūnų, turėtų prikąsti liežuvį, nes būtent jie, o ne moterys gali nulemti kūdikio lytį. Žinoma, sąlyginai...
  • • Yra nustatyta, kad vyriškieji Y spermatozoidai, judėdami tikslo link, yra daug aktyvesni ir greitesni už moteriškuosius. Taigi berniukų užsimezga dažniau nei mergaičių (santykis maždaug  146 : 100). Bet šiuo atveju pradžia dar ne pusė darbo. Pasirodo, vyriškosios lyties vaisiai labai lepūs ir gležni – per pirmąsias nėštumo dienas  jų žūsta 2–3 kartus daugiau nei moteriškosios lyties. Neretai pasitaiko, kad žūtis būna tokia ankstyva, kad moterys net ir nesužino, jog laukėsi sūnaus... Kad ir kaip būtų, gimties akimirkos sulaukia beveik vienodas berniukų ir mergaičių skaičius. Gamta mėgsta pusiausvyrą.