Kas geriau: cholerikas ar melancholikas

Kas geriau: cholerikas ar flegmatikas? / Fotolia nuotr.
Kas geriau: cholerikas ar flegmatikas? / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2012-07-30 22:08
AA

Iš pirmo žvilgsnio, tai banali mokyklinė tema. Bet… apie temperamentą, dažniausiai to nė nepastebėdami, kalbame kone kasdien. Vadinasi, mums tai svarbu. Kitaip ir būti negali! Temperamentas, galima sakyti – asmenybės esmė.

Pasiklydę apibūdinimuose

„Sako, jis nesutramdomo temperamento, tikras nenuorama!“ „A, tai turbūt pagal horoskopą jis – Šaulys“. „O jo žmonos išvis nesuprasi. Vis ieško kažkokių naujovių, įdomybių… “ „Ko gero, jos antra kraujo grupė…“ „Nesuprantu, kaip jiems gimė toks kruopštus vaikas…“ „Tai dėl to, kad jis priklauso žemės stichijai.“ Nesuprantate, apie ką čia kalba? Betgi tai elementariausios nuotrupos iš kasdienių pokalbių.

Kodėl knaisiojamės po kito žmogaus būdo ypatybes, suprasti nesunku – juk reikia kažkaip paaiškinti, kodėl šis elgiasi taip, o ne kitaip. Kai įspraudi į horoskopo ženklo, kraujo grupės ar dar kokios tik tau pačiam suprantamos klasifikacijos rėmus, iškart akyse pašviesėja. Viskas aišku – šis tipas bjauraus būdo todėl, kad Skorpionas. Anas truputį „paplaukęs“, nes jį valdo oro stichija ir t.t., ir pan. Gyventi tampa daug paprasčiau.
Žmogaus būdo klasifikacijų yra daugybė. Pagal kinus, pagal druidus, pagal žvaigždes, spalvas, akis… Psichologai šiuo klausimu turi savą klasifikaciją. Su aukštosiomis sferomis ir žvaigždėmis ji nekonkuruoja, bet, tiesos joje išties esama. 

4 tipų teorija

Psichologiniu požiūriu, žmones pagal temperamentą galima skirstyti į keturis tipus: cholerikus, sangvinikus, flegmatikus ir melancholikus.
Kuo šie tipai skiriasi vienas nuo kito? Tuoj pat išsiaiškinkime!

Cholerikas. Karštakošis tipas. Jo šūkis: „Greitai arba niekada“. Jis nesulaikomas, nepastovus, emocingas, nekantrus. Priverstas ko nors laukti, gali tapti „nepakaltinamas“. Nuolat turi tiek minčių ir įspūdžių, kad niekaip nepajėgia jų sutalpinti į vientisą rišlią kalbą. Darbe nenuoseklus, jei tektų dirbti monotonišką darbą, negyvai užsikasytų iš nuobodulio. Bendraudamas neretai būna stačiokas ir savanaudis.

Sangvinikas. Lankstus tipas, nekeliantis kitiems problemų. Jo šūkis: „Humoras kiekvienam gyvenimo atvejui“. Lengvai bendrauja, kitus vertina tolerantiškai. Gerai orientuojasi situacijoje, greitai įsitraukia į naują veiklą, dievina naujoves, mėgsta užkariauti „neatrastas žemes“. Daugiausia nuveikia, kai jaučia lengvą įtampą. Nustatyta, jog sangvinikai geriausiai susitvarko su vadovaujamu darbu.

Flegmatikas. „Lėto režimo“ žmogus. Jo šūkis skambėtų maždaug taip: „Skubėk lėtai“. Flegmatiko emocijos – kaip ežero vanduo, pastovios, be didesnių bangų. Viską vertina atsargiai, niekur neskuba, pasvarsto, pagalvoja... Darbe nukrypti nuo grafiko ir įprastos tvarkos jam – didelis stresas. Jei kuo nors susidomi, dažniausiai iki grabo lentos. Kaitalioti šukuoseną, aprangą, maistą – ne jo stilius.

Melancholikas. Didysis verkšlentojas. Jautrus, drovus, įžeidus. Mėgsta vienatvę, jausmus kaupia viduje. Jo šūkis: „Nelįskite, man šiandien liūdna“. Nepažįstami žmonės jam kelia nerimą. Pastovus ir ištikimas, su artimaisiais gali būti labai įtarus ir reiklus. Mėgsta ramybę ir tvarką. Greitai puola į pesimizmą. Neretai išvis atrodo taip, lyg jį būtų užgriuvęs visas pasaulio liūdesys.

Ar jis jums – tinkama pora? 

Išsiaiškinote, kuriam tipui priklausote jūs ir jūsų partneris? Ne? Tuomet pamėginkite. Norite tikėkite, norite ne, bet labai dažnai nesibaigiančių šeiminių rietenų priežastis ne kas kita, o nesuderinami temperamentai. Antraip skyrybų pareiškimo skirsnyje „priežastis“ nebūtų nurodoma: „Nesutapo charakteriai“. Taigi neprošal išsiaiškinti, kaip nenukeliauti prie altoriaus su ne to temperamento žmogumi arba, jei jau nukeliavote, kaip su juo gyventi toliau, gal net sulaukti auksinių vestuvių...

CHOLERIKAS

Šiuo temperamentu apdovanotas vyras  - ne dovanėlė. Amžinai vaizduoja vadovą ir įsivaizduoja esąs neprilygstamas šeimos autoritetas. O jei ką pasako, nė nebandyk ginčytis – jis visada teisus. Įniršta šviesos greičiu, bet taip pat greitai ir atvėsta. Ir visai nesikremta, kad „proto užtemimo“ akimirką „jūsų adresu“ paleido visą tiradą keiksmų.

Patarimas. Jei norite su juo gyventi draugiškai, turėsite išmokti „nematyti“ ir „negirdėti“ jo išsišokimų. Kaip sakoma, duokite kelią... 
Dermė. Cholerikui tinkamiausia pora – melancholikė. Cholerikė su choleriku – globalinė katastrofa. Santuoka su sangvinike priklausys nuo to, kiek ji turi humoro jausmo ir tolerancijos. Flegmatikė tiks iš bėdos.

SANGVINIKAS

Geriausia partija liberalioms moterims. Jis nemėgsta būti pančiojamas. Nauji potyriai sangvinikui būtini. Su juo galima smagiai paplepėti, pakvailioti. Galite tikėtis malonių siurprizų. Bet buities ir atsakingumo klausimais jis gali nustebinti ir nemaloniai. Jei esate iki plaukų šaknų pedantė ir realistė, pastovumo simbolis, jus tikriausiai nervins spontaniška sangviniko prigimtis. 
Patarimas. Jei leisite savajam sangvinikui laisvai kvėpuoti, negadinsite kraujo moralais „tu turi“, „privalai“, gyvensite ilgai ir laimingai.
Dermė. Sangvinikų pora – puiku. Nuo statiškos it akmuo flegmatikės sangvinikas, ko gero, vieną dieną skuos, kiek įkabina. Melancholikės žliumbimas ir skundai jį pribaigs, o cholerikės isterijas arba pavers juokais, arba jų nepakęs.

FLEGMATIKAS

Ar flegmatikas gera pora? Na… kaip pažiūrėsi. Jei jums patinka vyrai, kurie per šventes nešoka, dėvi prieš dvidešimt metų mamos dovanotą megztinį, o kai pranešate, kad laukiatės, sureaguoja tik po savaitės, tada viskas gerai. Gyvensite ir vargo nematysite. Tačiau jei esate greita ir energinga, greičiausiai „sulėtintu režimu“ gyvenantį vyrą vieną dieną norėsite pritvoti keptuve.
Patarimas. Net nemėginkite flegmatiko keisti – prieš prigimtį nepakovosite. Nezyzkite per ilgai jam į ausį, nes lašas po lašo netgi akmenį pratašo. O tada… situacija neprognozuojama.
Dermė. Kad atitiktų kirvis kotą, flegmatikui visai šauniai sektųsi su to paties temperamento moterimi, namie įsiviešpatautų amžina ramybė. Jei cholerikė didžiajam stoikui per daug nelips ant galvos, šis mielai ją pakęs ir gerbs aktyvią jos prigimtį. Flegmatikas ir melancholikė irgi neblogai – ji verkšlens, jis tylės. O štai linksmuolei sangvinikei su šiuo tipu bus menki juokai.

MELANCHOLIKAS

Hm, kaip čia švelniau pasakius… Jei nemanote, kad gyvenimas – ašarų pakalnė, su šiuo vyru bus nelengva jūsų duona kasdieninė. Prieš pradėdama su juo gyventi, prisipirkite daug daug nosinių, juk ašaras teks šluostyti jums, ne kam kitam. Net maža smulkmena, juokelis gali sugadinti jam nuotaiką dienai ar net kelioms. Maža to, liūdnasis riteris be visa ko gali pasirodyti dar ir baisiai įtarus pavyduolis…
Patarimas. Pamilote liūdnuolį? Išmokite derintis prie greitai kintančių jo nuotaikų ir įpraskite imtis iniciatyvos. Netgi meilėje. Melancholikas gali pasirodyti esąs mažumėlę drovus ir neryžtingas.
Dermė. Du verksniai melancholikai – baisiai liūdnas vaizdelis. Gal nereikia? Melancholikas ir flegmatikė – nebloga dermė. Sangvinikei melancholikas – akmuo po kaklu. Cholerikei – pasityčiojimo ir žeminimo objektas. Pamins po padu ir gręš ašaras lyg iš šlapio skuduro. Na, bet jei abiem smagu…

Mini testas
Pasak psichologų, grynųjų tipų pasitaiko labai retai. Daugeliui žmonių būdingos kelių, kai kuriems net visų keturių temperamento tipų samplaikos, t.y. galite būti perpus sangvinikė, perpus cholerikė, arba melancholiška flegmatikė ir pan. Visgi dažniausiai vienas iš tipų ima viršų. Taigi juo galite ir vadovautis.

1. Sutarėte susitikti su išrinktuoju. Atėjote laiku, o jis vėluoja jau beveik pusvalandį.
a. Nerimastingai trypčiojate vietoje, nekantriai žvilgčiojate į laikrodį. Kai ateis, aprėksite.
b. Po truputį imate irzti, bet tvardotės. Naudodamasi laisva minute, susitvarkote rankinę, pasidažote ir pan. Kai ateis, pasišaipysite.
c. Įsitaisysite ant netoliese esančio suolelio ir ramiai lauksite. Kai ateis, nieko jam nesakysite.
d. Pulsite į neviltį, imsite manyti, jog jam nerūpite ir išvis neateis. O gal jam nutiko kažkas baisaus? Kai ateis, būsite labai prastos nuotaikos.

2. Kaip elgiatės nepažįstamoje kompanijoje?
a. Lyg niekur nieko. Pirma rodote iniciatyvą, pradedate pažindintis.
b. Pirmiausia apsižvalgote, „nuskenuojate“ žmones, paskui nesidrovėdama lengvai įsitraukiate į pokalbį.
c. Nerodote iniciatyvos, beveik visą vakarą tylite. Nemėgstate nepažįstamų kompanijų.
d. Norėtumėte bendrauti, bet nedrįstate. Kukliai tylite, bet jei kiti aktyviai rodo iniciatyvą,  pamažu įsitraukiate į kalbą.

3. Kokį darbą mieliausiai dirbtumėte?
a. Kuriame būtų galima reikšti savo nuomonę, vadovauti, kurti, greitai reaguoti.
b. Nenuobodų ir nemonotonišką, kuriame nuolat būtų naujovių, reikėtų tobulėti.
c. Pastovų ir nekintantį, kuriame būtų aiškiai apibrėžtas darbo laikas ir pobūdis ir nereikėtų per daug bendrauti su žmonėmis.
d. Kuriam reikia dėmesio ir kruopštumo, kurį būtų galima dirbti vienumoje. 

4. Labiausiai nemėgstate…
a. Vienatvės.
b. Rutinos.
c. Naujovių.
d. Nekonkretumo.

Atsakymai.

Visi a atsakymai byloja, kad esate tipiška cholerikė.
Visi b atsakymai – sangvinikė.
Visi c atsakymai – flegmatikė.
Visi d atsakymai – melancholikė.

Jei atsakėte įvairiai, greičiausiai esate mišraus tipo. Pavyzdžiui, trys d ir vienas b – dominuoja melancholiko tipas, o sangviniko išreikštas silpnai ir pan. Tačiau šis testas, be abejo, yra paviršutiniškas. Jei norite absoliučiai objektyvaus temperamento testo, kreipkitės į psichologą. Gausite profesionalų komentarą ir sužinosite, kokia iš tiesų esate. Ir nemanykite, jog tai – kvailystė. Žinios apie savo būdą puikiai praverčia kasdienėse situacijose, asmeniniuose santykiuose, šeimoje, darbe.