Abrikosai ar persikai – kas geriau?

Abrikosai / Fotolia nuotr.
Abrikosai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-07-31 15:00
AA

Ryškiu raudoniu ir geltoniu nutvieksti visą vasarą ir jos skonius sugėrę vaisiai panašūs ne tik išvaizda. Anksčiau juos retas augindavo namuose ar kieme, o dabar naujausių veislių pilni sodai. Atrodo, tik imk ir skanauk! Taigi, kas augina patys, kas perka atvežtinius sultinguosius vaisius – svarbiausia nauda, kurią šie mums teikia. Tad belieka pasidomėti, kokiomis savybėmis labiausiai vilioja abrikosai ir persikai?

Abrikosai – vitaminų bomba

Abrikosų gimtine laikoma Armėnija, o štai Kinijoje ir Indijoje jie auginami daugiau kaip 5000 metų. Šie vaisiai – tai kalcio, magnio, natrio, geležies, fosforo šaltinis, tačiau bene daugiausia juose yra kalio. Pastarasis mineralas padeda reguliuoti vandens ir druskų pusiausvyrą organizme, išvengti patinimų, sumažinti kraujospūdį, užtikrinti normalų širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, apsaugo nuo aterosklerozės rizikos. Abrikosuose gausu ir pektinų, kurie reguliuoja ir normalizuoja virškinimo procesą, pagerina mikroflorą, pašalina toksinus, padeda atsikratyti cholesterolio pertekliaus.

Ryški šių vaisių spalva jau savaime signalizuoja, kad juose galima aptikti taip naudingo pigmento karoteno, kuris, žinia, gelbsti pavargusias mūsų akis ir stiprina regėjimą. Mokslininkai teigia, kad žmonės, vartojantys produktų su karotenu, net kelis kartus rečiau skundžiasi įvairiomis akių ligomis, uždegimais. Taip pat karotenas svarbus žmonėms, kurie nuolat jaučia fizinę ir psichologinę įtampą. Profilaktiškai valgykite po 4–5 abrikosus per dieną. Karotenas pasižymi ir priešvėžinėmis savybėmis. Džiovinti abrikosai ne mažiau naudingi – tokius patariama skanauti besiskundžiantiems virškinimo sutrikimais.

Abrikosų sėklos liaudies medicinoje vertinamos kaip puiki priemonė nuo peršalimo, kvėpavimo takų ligų, kosulio, o iš kauliukų išgaunamas aliejus, kuriame gausu vitamino A. Vis dėlto reikia paminėti, kad tiek abrikosų, tiek persikų kauliukų branduoliai turi cianido, kuris yra nuodingas.

Iš šviežių abrikosų galite gaminti desertus, kokteilius, padažus, užtepėles, vaisių želė, virti kvapias uogienes, džemus.

Ir dar šis tas – jeigu norite sužadinti ir paaštrinti intymaus gyvenimo aistrą, rinkitės abrikosus. Nuo seniausių laikų jie laikomi itin stipriais afrodiziakais.

Persikai tiks ir norintiems numesti svorio

Aksominiai persikai itin vertinami Rytuose. Ne veltui šis vaisius Kinijoje simbolizuoja ilgaamžiškumą, be to, buvo vadinamas imperatoriškuoju vaisiumi. Argi galite praleisti progą karštą vasaros dieną pasimėgauti tokiu karališkuoju skanėstu? Persikuose, kaip ir abrikosuose, daug karoteno, vitamino C, padedančio kovoti su peršalimo simptomais. Tačiau jeigu abrikosai net tris kartus lenkia persikus karoteno kiekiu, tai persikai garsėja kaip neišsenkantis magnio šaltinis.

Magnis labai svarbus tiek vyrams, tiek moterims. Jis stiprina kaulus, gerina nuotaiką, tvirtina imunitetą, padeda įveikti nuovargį. Taip pat įrodyta akivaizdi magnio nauda moterims – jis mažina menstruacijų metu patiriamus skausmus. Šiuolaikinei moteriai, nuolat patiriančiai stresą, magnis yra nepakeičiamas mineralas, nes šis teigiamai veikia nervų sistemą, gerina miegą ir bendrą savijautą. Taigi, jeigu nervinatės, prastai miegate, esate dažnai sudirgusi ir susierzinusi, norite atgauti prarastas jėgas, geriau griebkitės ne piliulių, o suvalgykite kelis sultingus persikus. Jie, kaip minėjome, saugo jaunystę: odai suteikia stangrumo, padeda išvengti raukšlių, pigmentinių dėmių.

Iš persikų galite pasigaminti panašių patiekalų kaip ir iš abrikosų: želė, salotų, kompotų, kisielių, maišyti su jogurtais, naudoti kepiniuose, ledams, šerbetams, granitoms.

Persikų ir abrikosų drąsiai galite skanauti net ir tuomet, jeigu laikotės griežtos dietos: jie gali pakeisti kaloringus skanumynus ir suteiks kur kas daugiau naudos, be to, neapsunkins organizmo, nors ir yra gana sotūs. Jeigu po gardžių pietų rankos savaime tiesiasi į šokolado plytelę, verčiau suvalgykite abrikoso ar persiko vaisių.  

Rinkdamosi tinkamus vaisius, žiūrėkite, kad jie būtų lygios odelės, nepatamsėję, be dėmių ir gerai prinokę – šiukštu ne pernokę. Tokiuose vitaminų bus tik likučiai, o skonis, greičiausiai, nuvils.

Taigi, kol vasara dar nepapustė pėdų, pasisemkime bent lašelį tos vitaminų jūros, kurios gausu karališkuosiuose vaisiuose!