Karpos intymiose vietose: gydytoja apie tai, kas jas sukelia ir kaip saugiai atsikratyti

Gyd. dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė /  Klinikos „Primum Estetica“ nuotr.
Gyd. dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė / Klinikos „Primum Estetica“ nuotr.
Šaltinis: Reklama
2023-10-20 17:31
AA

Lytinių organų karpos, kitaip vadinamos kondilomomis ar smailiagalėmis kondilomomis, yra viena iš labiausiai paplitusių lytiniu būdu perduodamų infekcijų rūšių. Beveik visi seksualiai aktyvūs žmonės tam tikru savo gyvenimo momentu užsikrečia bent vienu žmogaus papilomos viruso (toliau – ŽPV) tipu. Būtent ŽPV ir sukelia genitalijų karpas.

Kondilomos – trapios, linkusios greitai kraujuoti, iškilios formos išaugėlės. Pradžioje jos būna tokios mažos, kad net neįžiūrimos, bet vėliau auga, plečiasi, susijungia į net kelis centimetrus užimančias karpų plokšteles.

Į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus apie genitalijų karpas kondilomas atsako medicinos ir estetikos klinikos „Primum Estetica“ gydytoja dermatovenerologė Agnė Bartkevičiūtė.

– Kokiose vietose gali susiformuoti ŽPV sukeltos karpos kondilomos?

– Dažniausiai kondilomos atsiranda ant išorinių lyties organų, jų gleivinėje, tarpvietėje, aplink išangę, sėdmenų sričių odoje.

Priskaičiuojama per 200 ŽPV tipų, apie 40 jų aptinkama lytinių organų gleivinėje. ŽPV padariniai yra ir papilomos, kurios susiformuoja kvėpavimo takuose, akių junginėje. Moksliškai įrodyta, kad šis virusas sukelia ir nemažai onkologinių ligų: lytinių organų, išangės, gerklės, tonzilių, burnos, liežuvio, plaučių vėžį.

– Kokio amžiaus pacientai kreipiasi į Jus pagalbos dažniausiai?

– Mano patirtis rodo, o tą patvirtina ir statistika, kad apie pusę, t. y. 50 proc., naujų susirgimo atvejų sudaro pacientai iki 30-ies metų.

– Kaip užsikrečiama ŽPV, kartu ir genitalijų karpomis?

ŽPV užsikrečiama lytinių santykių metu nuo užsikrėtusio partnerio. Nesvarbu, ar tie santykiai vaginaliniai, oraliniai, analiniai, kontaktuojant su užsikrėtusio žmogaus lytiniais organais, per odą, gleivinių mikrotraumas perduodamas ŽPV virusas. Beje, ŽPV infekuota motina virusą gali perduoti vaikui nėštumo ar gimdymo metu.

– Kiek trunka inkubacinis laikotarpis užsikrėtus genitalijų karpomis?

– Inkubacinis laikotarpis priklauso nuo individualių organizmo savybių, tačiau vidutiniškai trunka nuo 1 iki 8 mėnesių. Atkreiptinas dėmesys, kad lytinių organų karpų simptomai ankstyvoje ir vėlesnėje stadijoje vyrams ir moterims skiriasi.

– Kokie genitalijų karpų simptomai?

– Genitalijų karpos pradžioje būna asimptominės, neskausmingos, vėliau, infekcijai progresuojant, galimas niežėjimas, kraujavimas karpas užkabinus, atsiranda įtrūkimų, lytiniai santykiai tampa skausmingi. Genitalijų karpos gali būti pavienės arba susiliejančios į stambesnes plokšteles, jų spalva gali būti įvairi: rausva, raudona, balta, pilka, rusva.

Vyrams pradžioje ant lytinių organų ir odoje aplink apyvarpę, kirkšnies raukšlėse atsiranda minkštų papulių. Jos būna pavienės, šviesiai rausvos spalvos, dažniausiai iškilusios virš odos paviršiaus.

Vėliau karpos sparčiai vystosi, išveši, susitelkia jau į kelių centimetrų minkštas plokšteles, kurios būna išmirkusios nuo išskyrų, balzganos spalvos.

Moterims, turėjusioms lytinių santykių su asmeniu, užsikrėtusiu ŽPV, praėjus maždaug 3 savaitėms, ant lytinių organų pradeda matytis šviesiai rausvos papulės, kurių viduje yra skysčio, paspaudus jos lengvai kraujuoja.

Moterims genitalijų karpos dažniausiai pasirodo makšties prieangio srityje, didžiųjų lytinių lūpų srityje, taip pat ant mažųjų lytinių lūpų ir varputės, makštyje, gimdos kaklelyje, šlaplės angoje, analinėje angoje arba perianalinėje srityje.

Vyrams dažniausiai karpų atsiranda apyvarpės srityje, varpos pagrindo, akytkūnio ar galvutės srityse, taip pat šlaplės žiotyse, kapšelio, analinėje angoje ir perianalinėje srityje.

– Kaip gydomos genitalijų karpos?

– Kito gydymo būdo kaip karpų pašalinimas nėra. Genitalijų karpų šalinimas lazeriu – šiuolaikiškas, saugus ir dažniausiai taikomas gydymo būdas.

Gydymo procesas dažnai nėra lengvas, karpoms naikinti gali reikėti net kelių procedūrų. Bet labai svarbu suprasti, kad pašalinę genitalijų karpas pasirūpiname ne tik savo sveikata, bet ir sumažiname ŽPV perdavimo riziką lytiniams partneriams.

Užsikrėtus lytinių organų karpomis, reikėtų būti atsakingiems ir vengti lytinių santykių, naudoti barjerines kontracepcijos priemones (prezervatyvus), vengti partnerių kaitos, darinių traumavimo, vakcinuotis, kol karpos bus išgydytos.

– Ar procedūra skausminga ir kiek ji trunka?

– Siekiant kuo didesnio komforto pacientui, karpų gydymas lazeriu atliekamas taikant vietinę nejautrą. Priklausomai nuo karpų dydžio, jų skaičiaus ir vietos, procedūra vidutiniškai trunka apie 10–30 minučių.

-Kiek trunka gijimas po genitalijų karpų pašalinimo lazeriu?

– Po procedūros lieka žaizdelė, kuri, priklausomai nuo pašalintos karpos dydžio, gyja nuo 2 iki 4 savaičių. Po procedūros uždedamas tvarstis, gydytojas išrašo receptą antibiotikų tepalui, kurį reikia tepti namuose.

– Ar gali genitalijų karpos po pašalinimo ataugti?

– Taip, gali, dažniausiai kitoje, ne šalinimo lazeriu vietoje. Reikia suprasti, kodėl gydymas lazeriu neužtikrina visiško karpų išnaikinimo. Priežastis ta, kad organizme lieka ŽPV virusas, kurio vienas padarinių – genitalijų karpos.

Norint išvengti kondilomų atsinaujinimo, labai svarbu stiprinti imuninę sistemą.

– Ar po lazerio procedūros lytiniai santykiai tampa saugūs?

– Užkrato galimybė išlieka dvi savaites po procedūros, kol pašalintų karpų vietose vyksta gijimo procesas.

– Koks yra lytinių organų karpų gydymo lazeriu sėkmės rodiklis?

– Lazeriu panaikinama daugiau nei 90 proc. genitalijų karpų, tačiau jų pasikartojimas, kaip minėjau, dėl organizme esančio ŽPV viruso gali būti iki 30 proc.

– Kiek ilgai genitalijų karpos gali laikytis negydomos?

– Dalies naujai užsikrėtusių asmenų imuninė sistema susitvarko su infekcija per vienerius metus, daugeliu atvejų – per dvejus. Kadangi genitalijų karpos yra užkrečiamos, rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių ir taip išvengti rizikos užkrėsti partnerį.

Jei neramina aprašyta problema ar atpažinote aprašytus simptomus, išdrįskite kreiptis į gydytoją dėl infekcijos diagnozės ir gydymo.