Karalienė Elizabeth II pažadėjo atsižvelgti į Harry ir Meghan skundus dėl rasizmo

Elizabeth II ir Meghan Markle / Scanpix nuotr.
Autorius: BNS, Žmonės.lt
Publikuota: 2021-03-10 16:57
Jungtinės Karalystės monarchę Elizabeth II liūdina iššūkiai, su kuriais susidūrė jos vaikaitis princas Harry ir jo žmona Meghan, ir ji rimtai vertina jų įtarimus dėl rasizmo karališkojoje šeimoje, antradienį pranešė Bakingamo rūmai.

„Visa šeima liūdi sužinojusi, kokie sudėtingi pastarieji keleri metai buvo Harry ir Meghan. Iškeltos problemos, ypač dėl rasės, kelia nerimą“, – sakoma rūmų pranešime, išplatintame karalienės vardu.

„Nors kai kurie prisiminimai gali skirtis, į juos žiūrima labai rimtai ir šeima juos nagrinės privačiai. Harry, Meghan ir Archie visada bus labai mylimi šeimos nariai“, – priduriama pranešime.

Bakingamo rūmai vis labiau spaudžiami atsakyti į Harry ir Meghan pareiškimus per sekmadienį JAV parodytą interviu pokalbių laidų vedėjai Oprah Winfrey, išprovokavusį nuo 10-ojo dešimtmečio neregėtą krizę.

Interviu sukėlė spėlionių audrą dėl to, kuris svarbus karališkosios šeimos narys buvo iškėlęs klausimą, kokio tamsumo bus būsimo poros kūdikio oda.

Meghan, kurios motina yra juodaodė, o tėvas – baltasis, taip pat papasakojo galvodavusi apie savižudybę, bet nesulaukusi jokios paramos per visą karališkojoje šeimoje praleistą laiką.

Sensacingas pareiškimas dėl rasizmo karališkojoje šeimoje, kaip pranešama, sukėlė sąmyšį rūmuose, kur dabar galvojama, kaip geriausia būtų reaguoti.

Princas Harry ir Meghan Markle su mama Doria Ragland rodo ką tik gimusį sūnų Archie karelienei Elizabeth II ir princui Philipui / Scanpix nuotr.
Princas Harry ir Meghan Markle su mama Doria Ragland rodo ką tik gimusį sūnų Archie karelienei Elizabeth II ir princui Philipui / Scanpix nuotr.

Harry tėvas, sosto įpėdinis princas Charlesas anksčiau per vieną viešą pasirodymą ignoravo klausimą, ką jis mano apie sūnaus ir jo žmonos interviu.

Britų televizija interviu parodė pirmadienį. Po jo sociologinių tyrimų agentūros „YouGov“ surengtos apklausos, kurioje dalyvavo 4 656 respondentai, rezultatai parodė, jog beveik trečdalis – 32 proc. – apklaustųjų mano, kad su pora buvo elgiamasi neteisingai. Tiek pat apklaustųjų išsakė priešingą nuomonę.

„Kvailas klausimas“

Harry ir Meghan pareiškimai atkreipė pasaulio dėmesį į vieną garsiausių Britanijos šeimų.

Bandyta įtraukti ir ministrą pirmininką Borisą Johnsoną, kuris ir pats yra kaltintas rasizmu.

Tačiau jis atsisakė komentuoti, nors pasigirdo politinių raginimų atlikti nuodugnų tyrimą, be to, pasisakė Baltieji rūmai ir buvusi JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

Karališkąją šeimą apėmusi krizė daug kam priminė viešą Harry tėvų santuokos žlugimą.

Harry motina princesė Diana bendradarbiavo Andrew Mortonui rašant itin atvirą jos biografiją, pasirodžiusią 1992 metais, o 1995-aisiais davė sensacingą interviu BBC televizijai.

Tame interviu Diana sakė, kad ir ji, ir princas Charlesas buvo neištikimi, kad jis netinkamas būti karaliumi ir kad ji turėjo problemų dėl savęs žalojimo ir bulimijos.

Meghan tėvas Thomas Markle'as, nepalaikantis su dukra artimų ryšių, gynė karališkąją šeimą ir išreiškė viltį, kad komentaras apie vaiko odos spalvą buvo „tiesiog koks nors kvailas klausimas“.

„Tai galėjo būti labai paprasta: kas nors galėjo užduoti kvailą klausimą, o ne būti visiškas rasistas“, – britų televizijai ITV sakė jis.

Princas Harry su žmona Sasekso hercogiene Meghan ir jos tėvas Thomas Markle'as / Scanpix nuotr./Žmonės.lt montažas
Princas Harry su žmona Sasekso hercogiene Meghan ir jos tėvas Thomas Markle'as / Scanpix nuotr./Žmonės.lt montažas

Milijonai peržiūrų 

Daugiau kaip 17 mln. žiūrovų sekmadienio vakarą stebėjo dvi valandas trukusį Harry ir Meghan interviu O. Winfrey per JAV televiziją CBS.

Daugiau kaip 11 mln. žmonių vėliau jį žiūrėjo per britų ITV, pranešė ši televizija.

Pernai pora pasitraukė iš karališkosios šeimos gyvenimo ir dabar gyvena Kalifornijoje su mažu sūneliu Archie. Šią vasarą jiems turi gimti antras vaikas – duktė.

36 metų Harry yra pripažinęs, kad jo motinos žūtis 1997-aisiais per automobilio katastrofą Paryžiuje, jai bandant pabėgti nuo paparacų, paveikė jo psichinę sveikatą ir požiūrį į žiniasklaidą.

Jis ir jo 39 metų žmona kaltino laikraščius rasiniais stereotipais, ypač lyginant su pateikiama informacija apie Harry brolienę Kate, kuri yra baltoji.

Princas Harry ir Meghan Markle / Scanpix nuotr.
Princas Harry ir Meghan Markle / Scanpix nuotr.

Pasaulinis poveikis? 

Jų komentarai apie karališkųjų asmenų gyvenimo suvaržymus ir pareiškimai apie tvirtas nuostatas turi platesnio masto padarinių pačiai monarchijai ir jos vaidmeniui XXI amžiuje.

Televizijos „Breakfast TV“ vedėjas Piersas Morganas, apkaltinęs Meghan išsigalvojimu, antradienį paliko savo laidą, nes priežiūros institucija dėl jo komentarų gavo daugiau kaip 41 tūkst. skundų.

O.Winfrey CBS nurodė, kad rasistinį klausimą uždavė ne karalienė ir ne jos sutuoktinis princas Philipas.

Tačiau tai vis tiek gali pakenkti monarchei – 54 valstybių, daugiausia buvusių britų kolonijų, įskaitant šalis Afrikoje, apimančios Tautų Sandraugos vadovei.

Valdant Elizabeth II, masinė imigracija pakeitė Britaniją ir šalyje daugėja žmonių, vadinančių save britais-azijiečiais, juodaisiais britais, ar esančių mišrios rasės.

Nors spauda ir komentatoriai reiškė pasipiktinimą dėl pareiškimų apie rasizmą karališkojoje šeimoje, viena maišytos rasės moteris naujienų agentūrai AFP Londono pietuose esančiame Brikstono rajone sakė, kad „iš tiesų nenustebo“.

„Džiaugiuosi, kad buvo pasakyta tiesa, ir galvoju, kad prireikė daug laiko“, – sakė Rroutes vardu prisistačiusi moteris.

Kitas Brikstono gyventojas sakė, kad Meghan komentarai akcentuoja neišspręstus rasizmo klausimus Britanijoje ir visame Vakarų pasaulyje.

„Donaldas Trumpas, „Brexitas“,... visa, kas buvo, galbūt, kaip žmonės galvojo, nematoma... Visa tai visuomet buvo, o dabar parodoma“, – sakė Davidas Perry.

Pats Harry anksčiau yra sulaukęs kaltinimų dėl rasistinio įžeidimo buvusiam karo tarnybos kolegai ir buvo nufotografuotas viename karnavalo vakarėlyje vilkintis nacių uniformą.

Tačiau jis sakė, kad Meghan paskatino jį spręsti šią problemą, ir dabar jis remia rasizmo stabdymo projektus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Naujausi straipsniai