Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas švenčia geležines vestuves

Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II su Edinburgo hercogu Philipu (2011 m. birželio 11 d.) / AP/„Scanpix“ nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2012-11-20 07:00
Didžiosios Britanijos karalienė Elizabeth II (86) ir jos vyras, princas Philipas (91) antradienį švenčia 65-erių metų santuokos jubiliejų, vadinamąsias geležines vestuves.

1947-ųjų lapkričio 20 dieną pora prieš 2 000 svečių Londono Vestminsterio abatijoje vienas kitam prisiekė amžiną meilę, skelbia Austrijos naujienų portalas nachrichten.at.

Elizabeth buvo vos 13 metų, kuomet karališkos šeimos narė ėmė žvilgčioti į jūrų kadetų mokyklos auklėtinį, graikiškų ir vokiškų šaknų turinti Philipą. Jie susitiko Philipo pusseserės, tuometinės Graikijos princesė Marinos vestuvėse. Tuomet mažoji Lilibet, kaip ją mėgta vadinti, Philipui ėmė rašyti meilės laiškus. 1946-iais, dvylika metų nuo pažinties, jaunuolis Elizabeth padovanojo sužadėtuvių žiedą, dabintą deimantu iš jo motinai priklausiusios diademos. Tik po metų rūmai oficialiai paskelbė apie poros meilę.

Philipas yra vienintelis Graikijos karaliaus Konstantino jaunesniojo brolio, princo Andriaus ir Batenbergo princesės Alisijos sūnus.

Teigiama, kad pradžioje jaunuoliui Elizabeth buvo tiesiog graži mergina iš kilmingų namų. Vienas kitą pora pažinojo vos dvejus metus, kuomet paaiškėjo, kad po Elizabeth dėdės Edwardo VIII atsistatydinimo sostą perima jos tėvas. Tapo aišku: Elizabeth vieną dieną taip pat teks perimti sostą ir tapti karaliene.

Praėjus penkeriems metams nuo karūnavimo, jaunosios princesės tėvas mirė. Nerūpestingus pirmuosius poros santuokos metus netikėtai papildė gausybė naujų pareigų – Elizabeth tapo karaliene, o jos vyras – Edinburgo hercogu, princu Philipu.

Visada už karalienės

Philipui naujas žmonos statusas reiškė viena – karininko karjera liks tik svajonėse.

Žmogus, kuris pokalbiuose visuomet buvo laikomas Didžiosios Britanijos karinių jūrų pajėgų vyriausiuoju vadu, visą savo gyvenimą slėpėsi žmonos šešėlyje. Bent jau oficialių progų metu Philipui visuomet tenka stovėti nustatytu atstumu nuo savo žmonos, šalies karalienės. Teigiama, kad vadovautis princui deramu protokolui Philipui buvo itin sudėtinga, naują vaidmenį jis priėmė gana sunkiai. 

Tiesa, dvariškiai apibūdina Philipą kaip namų ūkio vadovą. Karalienė esą tik visuomenėje „dėvi kelnes“. 

Vis dar tarnyboje

91-erių metų Edinburgo hercogas taip aktyviai dirbti, kaip jo penkeriais metais jaunesnė žmona, šiuo metu jau nebepajėgus. Philipas rečiau matomas viešai, turi mažiau įsipareigojimų. Prieš metus jam buvo atlikta širdies operacija, vasarą sirgo šlapimo pūslės infekcija. Karalienė ir toliau atrodo sveika ir linksma – vasarą šmaikštumą ji pademonstravo Londono olimpinėse žaidynėse, pagal scenarijų tapusi „Bondo“ mergina.

Senatvėje karališkajai porai tenka labiau rūpintis savo šeimos nariais. Iš proto vedantys laikai, kuomet 90-iais vienas po kito išsiskyrė visi jų vaikai – Charlesas, Andrew, Edwardas ir Anne, jau praeityje. Dabar tenka žvilgčioti į anūkų kartą. Jų dukros Anne sūnus Peteris Philipsas savo karališkiems seneliams jau padovanojo du proanūkius. Teigiama, kad seneliai laukia, kuomet antras eilėje į sostą, princas Williamas ir jo žmona Catherine, pradžiugins dar vienu karališkosios šeimos nariu.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai