Kanų kino festivalio „Auksinė palmės šakelė“ pirmą kartą atiteko Pietų Korėjos režisieriui

Bong Joon-Ho/Scanpix nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2019-05-26 15:09
Kanų kino festivalį šeštadienį „vainikavo“ pagrindinis apdovanojimas – „Auksinė palmės šakelė“, kuri pirmą kartą festivalio istorijoje atiteko Pietų Korėjos režisieriui Bong Joon-ho (49) už juodojo humoro juostą „Parazitas“.

Kino kritikų pripažinoje juostoje vaizduojamas didėjantis atotrūkis tarp turtingųjų ir vargšų kino kūrėjo gimtojoje šalyje.

„Tą atotrūkį Bong Joon-ho vaizduoja negailestingai aštriai, su juodojo humoro doze, – sako tik ką iš Kanų grįžusi „Kino pavasario“ meno vadovė Mantė Valiūnaitė. – Meistriška režisūrą, originalus operatoriaus darbas, puikus humoras. Nenuostabu, kad šis filmas šiemet buvo pripažintas geriausiu.“

Kadras iš filmo „Pazaritas“
Kadras iš filmo „Pazaritas“

Juodo humoro komedija pasakoja apie keturių bedarbių asmenų šeimą, balansuojančią ant skurdo ribos. Netikėtai sūnų vienas bičiulis studentas rekomenduoja kaip mokytoją dirbti turtuolių namuose. Kai susitinka dvi šeimos, prasideda nelaimių virtinė.

Šiemet Kanų pagrindinio konkurso žiuri vadovavo keturiais „Oskarais“ ir dviem „Auksiniais gaubliais“ už filmą „Žmogus-paukštis“ apdovanotas režisierius, prodiuseris ir scenaristas Alejandro Gonzalezas Iñárritu (Meksika). Pasak jo, komisijos nariams šis filmas buvo kažkas labai netikėto, po kurio patirtis kasdien vis augo ir plėtėsi. Iñárritu gyrė režisierių už savitą žanrų samplaiką, gebėjimą kalbėti su aštriu humoru nieko neįžeidžiant ir nesmerkiant. „Bong Joon-ho, pasakodamas apie savo šalį, tuo pačiu kalba globaliai. Tačiau filmus vertinome ne politiniame ar socialiniame, o kino meno kontekste. Sprendimas buvo vieningas“, – verdiktą komentavo Iñárritu.

Bong Joon-Ho/Scanpix nuotr.
Bong Joon-Ho/Scanpix nuotr.

Pagrindinėje konkursinėje programoje „Parazitas“ nugalėjo Pedro Almodóvaro, Quentino Tarantino, Xavier Dolano, brolių Dardenne’ų, Keno Loacho, Jimo Jarmuscho, Terrence’o Malicko, Jessicos Hausner, Celine’os Sciammos ir kitų garsių režisierių filmus. „Parazitas“, kaip praėjusiais metais „Degantis“ („Burning“, rež. Lee Chang-dong), surinko daugiausiai pasaulio kino kritikų balsų įtakingajame leidinyje „ScreenDaily“.

Režisierius atsiimti apdovanojimo kartu pakvietė kolegą, pagrindinių jo filmų vaidmenų atlikėją Song Kang-ho. Laureatas neslėpė, kad nuo vaikystės buvo „dėl kino pamišęs berniukas“, o šis apdovanojimas buvo viso jo gyvenimo svajonė.

Tai jau antrasis azijietiškas filmas, triumfavęs didžiausiame pasaulyje kino festivalyje. Pernai „Auksinę palmės šakelę“ pelnė panašios tematikos japonų režisieriaus Hirokazu Kore-edos filmas „Vagiliautojai“, Lietuvoje pristatytas „Kino Pavasario“ metu. 2014 m. „Kino pavasaryje“ buvo rodytas jo filmas „Sniego traukinys“ („Snowpiercer“), o 2020-aisiais čia bus galima išvysti ir naujausią režisieriaus filmą, kurį organizatoriai žada atvežti į visus Lietuvos miestus, kuriuose vyks festivalis.

Temos:

Kultūra Kinas

Naujausi straipsniai