Kalėdinės pasakos kūrėjai: kaip Vilniaus katedroje atgis „Sniego karalienė“

„Sniego karalienės“ vizualizacija ir vienas jos kūrėjų Linartas Urniežis / Irmanto Gelūno / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
„Sniego karalienės“ vizualizacija ir vienas jos kūrėjų Linartas Urniežis / Irmanto Gelūno / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-12-24 16:47
AA

Festivalis „Kalėdos sostinėje“ nepaleidžia gražios tradicijos – ir šiemet šalia pagrindinės Lietuvos eglės, ant Vilniaus katedros sienos, 3D formatu atgis įspūdinga pasaka. Trimatį stebuklą kūrė įmonės „Video Architects“ ir pasakos meno vadovas Linartas Urniežis (32) su komanda.

Videoarchitektai stebina ne tik 3D Kalėdomis – per šiųmetes „Sostinės dienas“ miestiečius apstulbino savo sukurta projekcija ant iškelto Neries vandens ekrano, yra bendradarbiavę su operos režisiere Dalia Ibelhauptaite, atlikėjais Ten Walls bei jo broliu Linu Adomaičiu, Marijonu Mikutavičiumi, Lilu ir Innomine.

Linartai, pernai sukūrėte pasaką apie Jėzaus gimimą, šiemet pasirinkote vieną kalėdiškiausių – Hanso Christiano Anderseno „Sniego karalienę“. Kaip apsisprendėte?

Kokią pasaką norėtų išvysti ant katedros sienos, rinkosi tauta. „Kalėdos sostinėje“ pernai paskelbė konkursą ir „Sniego karalienė“ sulaukė itin daug balsų. Toks žmonių pasirinkimas padiktavo šiųmetę karališką Kalėdų dvasios temą Katedros aikštėje: didžioji eglė yra karalienė, varpinės bokštas – karalius, o ir pati pasaka apie karalienę.

3D pasaka „Sniego karalienė“ / „Video Architects“ vizualizacija

Kaip vyksta stebuklas, kai pieštas paveikslas ant katedros sienos atgyja lyg tikras?

Iš pradžių apsvarstomas kiekvienas personažas: koks turėtų būti, kokios jo proporcijos, kuo turėtų žavėti, siekiame kuo didesnio jo trimatiškumo, kad judėtų kuo plastiškiau, įdomiau, teatrališkiau, nesijaustų robotizmo. Prie animacijos dirba labai daug žmonių: vieni kuria augalus, kiti puikiai valdo skysčius, treti – dinamiką: dulkelių, blizgučių, sniego gūsių. Užburiančią trimatę erdvę sukuria skirtingų rankų darbo sintezė. Vienam žmogui ir metų neužtektų tokiam projektui įgyvendinti.

3D pasaka „Sniego karalienė“ / „Video Architects“ vizualizacija

Kurdami 3D pasaką, ieškome kiek kitokių animacinių sprendimų: personažo, objekto ir visos aplinkos vaizdas turi būti sukurtas 360 laipsnių kampu – iš visų pusių. Tokiu tūriniu principu kuriamas scenas galima sukioti ir žiūrėti, kaip jos geriausiai komponuojamos ant katedros sienos. Šiemet kai kurios pasakos scenos bus įgarsintos, tai suteiks dar daugiau vaizdingumo.

Ekranizuojate jau ketvirtą kalėdinę pasaką. Vis dar atrandate naujų kūrybinių erdvių tobulėti?

Šiemet labiau stengiamės tobulinti detales. Anksčiau laikėmės nuostatos, kad 3D projekcijose jų nereikia, nes mastelis didelis ir žmogus nepastebi niuansų, detales kiek „apvalgo“ pastatas, architektūriniai elementai šiek tiek aplaužo vaizdą. Bet laikui bėgant supratome, kad detalės labai svarbu: pernai projekcijoje panaudojome daugybę smulkių elementų, jie labai gražiai papildė ir pagyvino pasaką. Todėl šiemet ypač stengėmės, kad personažų kostiumai būtų kuo puošnesni, sniego simuliacijos ir gėlės – kuo realesni. Ateityje norėtume pasaką praplėsti už katedros ribų. Trijų pastatų – katedros, varpinės bokšto ir Valdovų rūmų – sinergija, pasikalbėjimas būtų dar įdomesnis žingsnis į priekį.

„Sniego karalienė“ Vilniaus Katedros aikštėje jūsų lauks gruodžio 25–29 dienomis. Seansų pradžia: 17.05, 18.10, 20.05, 20.45 val.

Linartas Urniežis / Irmanto Gelūno / „ŽMONĖS Foto“ nuotr.