Kaitrią dieną stiklo dėžėje užsidariusi M.Dirsytė: „Tai buvo sunkiausias mano performansas“

Monika Dirsytė / Asmeninio archyvo ir Šiaulių dailės galerijos nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2020-08-22 20:02
Iš Didžiosios Britanijos sugrįžusi ir jau kurį laiką Panevėžyje gyvenanti menininkė Monika Dirsytė (31) rugpjūčio 21 d. susidūrė su nemenku išbandymu. „ENTER'18“ festivalio metu Šiauliuose menininkė atliko performansą „Pan/demos“, kurio metu alinančiame karštyje dvi valandas praleido stiklinėje dėžėje. „Viduje buvo 50 laipsnių karščio ar daugiau“, – patirtimi dalijosi ji.

Jau kurį laiką Lietuvoje gyvenanti menininkė Monika Dirsytė teigė, kad performanso „Pan/demos“ koncepto idėją įtakojo šiuo metu pasaulyje susidariusi situacija dėl COVID-19 viruso.

„Tai buvo laikas, kai buvome uždaryti priverstiniame karantine. Galvojau apie paraleles viruso saviizoliacijas. Galbūt iki pandemijos mes jau buvome ir iki šiol esame patys save izoliavę posthumanistineje kultūroje? Ne paslaptis, kad esame įstrigę technologijų sukurtame dirbtiniame pasaulyje“, – portalui Žmonės.lt pasakojo menininkė.

Monika Dirsytė / Šiaulių dailės galerijos nuotr.
Monika Dirsytė / Šiaulių dailės galerijos nuotr.

M.Dirsytė teigė, kad šio performanso pagrindinė žinutė yra  žmogiškumas, empatija ir atvirumas. Pasak menininkės, šiai patirčiai ji ruošėsi kelis mėnesius aktyviai praktikuojama jogą. 

„Stengiausi palaikyti fizinį kūną, ruošiausi ir psichologiškai. Vis dėlto, nebuvau numačiusi, kad bus tokia kaitri diena ir saulė įkaitins stiklą. Prisipažinsiu, nesitikėjau, kad bus taip sunku“.

Monika Dirsytė / Šiaulių dailės galerijos nuotr.
Monika Dirsytė / Šiaulių dailės galerijos nuotr.
Monikos Dirsytės performansas / Šiaulių dailės galerijos nuotr.
Monikos Dirsytės performansas / Šiaulių dailės galerijos nuotr.

„Praleidau 2 valandas užsidariusi stiklinėje dėžėje. Viduje buvo 50 laipsnių karščio ar daugiau. Instaliacijos dugnas – juodas, tikriausiai todėl taip įkaito. Visi metalai, esantys instaliacijos viduje, degino odą. Sekėsi sunkiai, kartais pradėdavo krėsti šaltis. Tai pat labai pykino, matyt, padariau klaidą, kad prieš performansą suvalgiau omletą“, – tęsė ji.

Moteris sakė, kad po sudėtingos patirties yra atsiribojusi nuo žmonių reakcijų ir šiuo metu bando sugrįžti į normalų gyvenimą. „Tai buvo sunkiausias mano performansas. Maniau, kad neištversiu iki galo“, – neslėpė Monika Dirsytė.

Naujausi straipsniai