Kaip teisingai skinti ir laikyti obuolius

Obuoliai / „Fotolia“ nuotr.
Obuoliai / „Fotolia“ nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-09-16 18:12
AA

Norint obuoliais mėgautis ir žiemos metu, reikia tinkamai juos nurinkti ir laikyti. Rudeninės ir žieminės obuolių rūšys geriausiai tinka ilgam laikymui. Tinklapis „Econet“ pateikia svarbiausias taisykles, kurių laikantis galėsite mėgautis obuoliais iki balandžio mėnesio. Kas daro įtaką laikymo trukmei?

Kada nuimamas derlius

Rudeniniai obuoliai nuskinami, kai obuolio žievelė įgyja veislei būdingą spalvą, o sėklytės tampa rudos. Dažniausiai taip būna rugsėjo mėnesį. Jeigu obuolius nuskinsite per anksti ar per vėlai, obuoliai blogai laikysis ir taps išpurtę, nuvys, bus blogo skonio.

Žieminiai obuoliai skinami rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje, kai būna kieti ir nevalgomi. Po kurio laiko, jau nuskinti jie po truputį „subręsta“, ir ateina laikas, kai tampa tinkami valgyti – obuoliai įgyja savo tikrąjį skonį.

Vienas iš būdų, leidžiančių suprasti, kad jau tinkamas metas skinti žieminius obuolius, yra toks: ryte po ramios nakties ieškokite po medžiu 5–6 obuolių be jokių pastebimų pažeidimų ar ligos požymių.

Obuolių skynimo būdai

Obuolius, skirtus ilgai saugoti, būtina skinti kuo atsargiau, kad jie nebūtų sumušti ar suspausti. Jų odelė neturi būti mechaniškai pažeista. Obuolius reikia tvirtai suimti visu delnu ir sukti aplink ašį. Saugojimui skirti obuoliai turi būti su koteliu. Kai jau obuolį turite rankoje, atsargiai, nemėtydami dėkite jį į krepšį ar kibirą.

Kai dėsite obuolius į krepšį ar jau dėliosite į nuolatinę saugojimo vietą, dėliokite po vieną, nepilkite iš karto visų vaisių, nes taip juos sumušite. Taip pat nereikia šalinti vaško plėvelės, kuri dengia kiekvieną obuolį. Ši plėvelė saugo vaisių nuo puvimo ir pelėsio.

Kai jau dėsite obuolius į nuolatinę saugojimo vietą, dar kartą juos atidžiai peržiūrėkite – palikite tik švarius, ligų ir kenkėjų nepažeistus vaisius. Jeigu nuimant obuolius naudojotės nuėmimo įrankiais, būkite dar atidesni, nes įrankiai galėjo pažeisti odelę.

Talpinimo į saugojimo vietą laikas

Ilgai nedelskite, kai tik nuskinsite obuolius, iš karto dėkite juos į nuolatinio laikymo vietą.

TAIP PAT SKAITYKITE: Mitybos specialistė Vaida Kurpienė: koks maistas tinkamiausias lietuvio skrandžiui?

Laikymo vieta

Užmiestyje ar sodybose obuoliai laikomi rūsiuose, pusrūsiuose. Patalpa turi būti sausa, be pelėsio ir kvapų. Geriausia obuolius laikyti atskiroje patalpoje, jiems netinka būti vienoje patalpoje su bulvėmis ir raugintais produktais. Geriausiai laikymo temperatūra 0–2 °C.

Jei turite didelę patalpą, tuomet geriausia būtų įrengti specialias lentynas ar išstumiamas neaukštas dėžes. Obuoliai dedami vienu sluoksniu, eilėmis. Iš esmės, nereikia specialios medžiagos vaisiams atskirti ar perdengti. Tačiau jei turite laiko ir noro, galite obuolius atskirti kartonu ar kiekvieną vaisių įvynioti į popierių.

Jeigu vietos nedaug, tuomet obuolių laikymui naudojamos medinės dėžės ant kojyčių ir dėžės dedamos viena ant kitos. Dėžėse vaisiai taip pat išdėstomi viena eile.