Kaip saugotis nuo UV spindulių

Kaitri saulė / Vida Press nuotr.
Kaitri saulė / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-05-20 09:45
AA

Įdegusios odos kultas prasidėjo 19 amžiaus pabaigoje. Tuo metu įdegis buvo pradėtas asocijuoti su kokybišku gyvenimu, atostogomis, vitaminu D. Tikėta, kad saulės spinduliai padeda išvengti tam tikrų odos ligų. Taip ir yra, tačiau šiandien jau žinoma, kad per didelis kiekis saulės spindulių ne tik nepadeda, bet ir kenkia sveikatai ir net gali sukelti piktybinį odos naviką – melanomą.

Gydytojai ir kosmetologai jau ne vienerius metus kalba apie prevencines priemones nuo melanomos, ligoninės vykdo nemokamų tyrimų akcijas. Vis tik dermatologė Toma Dimšienė sako, kad dauguma jaunų žmonių negalvoja apie ateitį ir dėl „šokoladinio“ odos įdegio nebijo rizikuoti savo sveikata.

Ar iš tikrųjų įdegis toks pavojingas ir kaip teisingai naudoti apsaugos nuo saulės priemones, kad po kelerių metų mūsų odos neišvagotų strazdanos, raukšlės, pigmentinės dėmės ar dar blogiau – neužpultų ligos?

Saulės kremas – ir paplūdimy, ir slidinėjimo trasoje

„BENU vaistinės“ vaistininkė Jūratė Navickaitė įspėja, kad atostogos be saulės kremo gali virsti košmaru, o ir jį rinktis reikia atidžiai.

„Reikėtų atsižvelgti į keletą dalykų: savo odos fototipą (odos šviesumo laipsnį), numatyti, ar ilgai būsite saulėje ir ar ji bus intensyvi. Jei atostogausite šiltuose kraštuose reikėtų rinktis kremą su apsaugos nuo saulės filtru (SPF). Saulės kremas būtinas ir laipiojant po kalnus ar slidinėjant. Taip pat svarbu rinktis kokybišką priemonę, kuri yra hipoalerginė.“

Vaistininkė pabrėžia, kad apsauga nuo saulės reikalinga ne tik gulint paplūdimyje, bet ir vaikštant po miestą ar sėdint lauko kavinėje. Moterys linkusios pamiršti kremą nuo saulės, nes naudoja kosmetikos priemones. J. Navickaitės teigimu, neintensyvioje saulėje kreminės pudros ar veido kremo su minimalia apsauga tikrai pakanka, tačiau jei planuojate praleisti daugiau laiko saulėje, verta paieškoti toninio kremo, kurį galima pasirinkti pagal savo odos atspalvį, nuo saulės.

Be to, tiek tepantis kremine pudra, kuri apsaugo nuo saulės, tiek kremu nuo saulės, reikia odą padengti itin tolygiai: iki pat plaukų augimo linijos, ant abiejų kaklo pusių, ausų.

Melanomos grėsmė didelė ir Lietuvoje

Nors mūsų šalyje saulė šviečia vos keletą mėnesių ir tuos pačius – pro debesis, melanomos grėsmės tai, deja, nesumažina.

„Piktybinio odos naviko, kuris gali atsirasti apgamo ar net sveikos odos vietoje, rizika labiausiai priklauso nuo odos tipo. Didesnį pavojų susirgti turi šviesios odos, šviesių plaukų ir akių, strazdanoti, linkę nudegti saulėje žmonės, kurių giminėje yra nustatyta melanoma. Taip pat silpnos imuninės sistemos asmenys“, – sako dermatologė T. Dimšienė.

Daugiausia saulės aukų būna staiga atšilus orams, kai išsiilgę šilumos žmonės plūsta į gamtą ir neįvertina saulės kaitros. Be to, anksti pavasarį oda dar būna nepripratusi prie spindulių. Panašiai nutinka ir karštomis vasaros dienomis arba kai geras oras sutampa su ilgaisiais vasaros savaitgaliais.

„Dažniausiai sulaukiame žmonių su nudegusiais veidais, sprandais. Kai kurie ateina tokiais paraudonavusiais kūnais, kad net negali prisiliesti prie nudegusių vietų.“

Specialistė pabrėžia, kad visas priemones reikia naudoti teisingai: tepti storu sluoksniu ir kas keletą valandų, net jei nesimaudote ar stipriai neprakaituojate.

Kiek laiko saulėje – naudinga?

Saulė yra puikios nuotaikos šaltinis, turi uždegimą slopinančių savybių, todėl gerina odos būklę sergant tam tikromis ligomis.

Tarp gausybės gąsdinimų negalima nepaminėti ir akivaizdaus fakto, kad saulė iš tiesų aprūpina mūsų organizmą vitaminu D, suteikia pozityvumo, geros nuotaikos. Tad kiek laiko ir kokiomis sąlygomis galima ir reikia būti saulėje, norint gauti tik teigiamas jos savybes?

„Saulė yra puikios nuotaikos šaltinis, turi uždegimą slopinančių savybių, todėl gerina odos būklę sergant tam tikromis ligomis. Tačiau ilgalaikis saulės poveikis, stiprūs saulės nudegimai lemia apgamų pakitimus, melanomos ir kitų odos navikų vystymąsi. Kai kuriems šviesesnės odos žmonėms net penkiolika minučių kaitrioje saulėje gali būti labai pavojingos“, – teigia T. Dimšienė.

Taigi buvimo saulėje laikas priklauso nuo jūsų odos.