Kaip ruošti tobulą daugiaryžį

Daugiaryžis su špinatais / Shutterstock nuotr.
Daugiaryžis su špinatais / Shutterstock nuotr.
2012-06-13 01:29
AA

Tikriausiai teko susidurti su tokia situacija: užsisakius kavinėje rizoto, po kelių minučių atkeliavo lėkštė su ne kokio skonio patižusiais ryžiais ir formą bei spalvą praradusiais žirneliais. Vadinasi, jus apgavo! Gerai paruoštas daugiaryžis – ir išvaizdus, ir kvapus, ir tikrai labai skanus.

Gerai paruoštas daugiaryžis būna košės konsistencijos, tarsi kreminis, pagrindinių produktų skonio neturi užgožti nereikalingi prieskoniai ir nekokybiškų produktų kvapai. Būtent apie tokį ir kalbėsime. Tik iš karto perspėjame, kad šį patiekalą paruošti užtruks. Čia ne sriubą iš kirvio virti ir, liaudiškai tariant, tept šlept neišeis. Vien dėl to, kad šis Viduržemio jūros virtuvėje itin populiarus patiekalas ruošiamas iš būtinai tam tinkamų ryžių, o produktai į keptuvę dedami griežtai laikantis eiliškumo. Sakote, tada nereikia? Neišsigąskite – kartą pabandžiusios, taisykles lengvai perkąsite, o jau tada šį įmantriai skambantį patiekalą paruošti bus vieni juokai. Daugiaryžį verta išmokti gaminti dar ir dėl to, kad jo receptų yra devynios galybės – ir su daržovėmis, ir su mėsa, ir su jūrų gėrybėmis, todėl jis niekada neatsibosta. Be to, skirtingais metų laikais jį galite ruošti iš sezoniniu daržovių, grybų. Ir dar vienas patarimas: rizotą bus lengviau paruošti keptuvėje storu, vienodai šilumą paskirstančiu dangčiu ir patogia laikyti rankena. 

Kokių produktų reikia

  • ♦ Tinkamų ryžių. Bet kokie tikrai netiks, nes ištiš. Rizotas gaminamas iš specialios rūšies ryžių, kuriuose daugiau krakmolo, todėl išvirti jie būna pakankamai tiršti, neištęžta. Prekybos centruose ieškokite pakuočių su pavadinamais „Arborio“, „Carnaroli“, „Vialone Nano“ .
  • ♦ Sultinio. Geriau rinkitės ne sintetinį iš kubelių, o pačių virtą naminį daržovių arba mėsos. Tokio galite išsivirti daugiau ir užsišaldyti – bus kitam kartui. Jeigu vis dėlto rinksitės kubelius, pirmenybę teikite ekologiškiems, be jokių skonio stipriklių ir kvapiklių.
  • ♦ Sūrio. Tinkamai parinktas, jis suteikia daugiaryžiui neįtikėtinų skonio niuansų. Tik atminkite, kad sūris turi būti šviežiai tarkuotas, o ne savaičių savaitėmis laikytas pakuotėje.
  • ♦ Prieskonių. Tiksliau, beveik į visus rizoto receptus beriamų pipirų. Geriau ne maltų, o sveikų pipirų grūdelių, kuriuos, jei turite malūnėlį, sumalkite prieš pat vartojimą, o jei ne, suberkite ant audinio atraižos ir padaužykite plaktuku. Garsusis kulinaras Jamie Oliveris tikina, kad tokie pipirai skoniu ir kvapu tikrai lenkia maltus iš pakuočių.

Gaminimas

Pirmiausia išsirinkite norimą receptą (gausu internete ir kaip grybai po lietaus dygstančiose kulinarijos knygose), tada nusipirkite visus jame nurodytus produktus ir atsiraitokite rankoves. Nelygu receptas, galimi du rizoto gaminimo būdai: visi nurodyti produktai gali būti iš karto kepinami su svogūnais ir ryžiais arba ruošiami atskirai kitoje keptuvėje ir tik tada sumaišomi su baigiančiais troškintis ryžiais.

Gaminant daugiaryžį, būtina paisyti eiliškumo ir visus produktus į keptuvę dėti palaipsniui. Pirmiausia aliejuje kepinami smulkinti svogūnai, kiek vėliau – česnakai (jei jie yra recepte). Kai jie gardžiai pakvimpa ir pasidaro dailiai rusvi bei permatomi, pilkite ryžius ir vis pamaišydamos juos kepinkite, iki sugers visą svogūnų skystį ir pagels. Tada į keptuvę pilkite būtinai kambario temperatūros vyną, kai ryžiai sugers ir jį, pamažėle galima pilti karštą sultinį. Kiekvieną kartą įpylusi kiek sultinio, gerai išmaišykite, kad ryžiai neliptų prie dugno, ir palaukite, kol skystis susigers arba išgaruos. Tik tada pilkite kitą sultinio porciją. Taigi viskas ne taip sudėtinga, kaip atrodo. O dabar skanaujame pačių pagaminto daugiaryžio.

Siūlome paragauti: Daugiaryžis su baravykais, Daugiaryžis su krevetėmis